eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › OZE w Polsce: transformacja energetyczna wpłynie na rynek pracy?

OZE w Polsce: transformacja energetyczna wpłynie na rynek pracy?

2024-01-16 10:02

OZE w Polsce: transformacja energetyczna wpłynie na rynek pracy?

Transformacja energetyczna wpłynie na rynek pracy? © pixabay.com

Wprawdzie rozwój OZE w Polsce postępuje dość wolno, to jednak udział odnawialnych źródeł energii w naszym miksie energetycznym niezaprzeczalnie rośnie. I choć przeszkód jest wiele, to należy się spodziewać, że wraz z postępem w transformacji energetycznej naszego kraju rosnąć będzie zapotrzebowanie na specjalistów od OZE.

Przeczytaj także: Polska droga do OZE: właściwy kierunek, brak regulacji

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Dlaczego Polsce trudno jest wykorzystać potencjał drzemiący w odnawialnych źródłach energii?
  • Co charakteryzuje pracowników rodzimej branży OZE?
  • W jakim stopniu technologia może wspierać działania podejmowane na rzecz bioróżnorodności?

Branża OZE w Polsce od kilku lat dynamicznie się rozwija, choć jest to bardzo zróżnicowany sektor. Ze względu na ograniczenia sieci elektroenergetycznej trudno jest w pełni wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii.

Z kolei budowa lądowych farm wiatrowych napotykała dotychczas poważne utrudnienia, wynikające z tzw. ustawy odległościowej. Nowelizacja ustawy, na którą bardzo czekała cała branża, nie spełniła w pełni oczekiwań inwestorów i dziś wciąż trudno ocenić, jaki będzie jej wpływ na kondycję energetyki wiatrowej.
Dotychczasowe rozwiązania legislacyjne to wciąż nie jest to, czego świat biznesu się spodziewał. Mimo obrania dobrego kierunku, nadal nie jest to poziom oczekiwany. W tej kwestii jest jeszcze przestrzeń do złagodzenia przepisów, co umożliwi łatwiejszy rozwój projektów w Polsce pod kątem procedury administracyjnej, jaka jest wymagana w szczególności w odniesieniu do projektów wiatrowych – mówi Małgorzata Wojdyna, Manager w Michael Page.

Globalna transformacja energetyczna jest z pewnością impulsem do rozwoju projektów w obszarze odnawialnych źródeł energii także nad Wisłą.

fot. pixabay.com

Transformacja energetyczna wpłynie na rynek pracy?

Globalna transformacja energetyczna jest z pewnością impulsem do rozwoju projektów w obszarze odnawialnych źródeł energii także nad Wisłą. Zdaniem ekspertów, ten rozwój w najbliższych miesiącach wyraźnie przyśpieszy. To z kolei bezpośrednio przełoży się na potrzeby rekrutacyjne.


Zdaniem ekspertów, ten rozwój w najbliższych miesiącach wyraźnie przyśpieszy. To z kolei bezpośrednio przełoży się na potrzeby rekrutacyjne. W 2023 roku dostępność kandydatów nie dorównywała zapotrzebowaniu firm. Bez względu na poziom stanowiska, pracownicy z odpowiednimi kwalifikacjami mogli liczyć na duże zainteresowanie pracodawców, a co za tym idzie, rekrutujące organizacje dysponowały ograniczonym czasem na złożenie ofert pracy.
W branży OZE pracownicy są zadowoleni z miejsc, w których pracują. To są osoby mocno pilnowane przez obecnych pracodawców. Jeżeli mamy kogoś w procesie rekrutacyjnym, to do samego końca nie możemy być pewni, że dojdzie do zamknięcia takiego procesu. Zwykle spodziewamy się kontroferty, która - praktycznie możemy mieć pewność – pojawi się. Pytanie, co zrobi kandydat? Czy jednak zaważy potencjał obecnej firmy, kwestie związane z jakością współpracy z obecnym pracodawcą, czy jednak inne składowe. Wśród czynników, które wpływają na decyzję pracownika, są kwestie związane z wielkością portfela projektów danej firmy oraz ich różnorodność. To są argumenty, które mogą przeważyć szalę, natomiast czynników jest sporo. Wielu pracowników w dalszym ciągu czuje pewien sentyment i lojalność wobec swoich pracodawców. Jeżeli podczas rozmowy pojawi się argument dotyczący perspektywy rozwoju i kolejnych projektów, zostanie przedstawiony plan rozwoju na następny rok, czy kolejne półtora roku to ten element lojalności plus te dodatki i pewnie jeszcze aspekt finansowy powodują, że często kandydaci zostają w obecnych organizacjach – przyznaje Małgorzata Wojdyna.

W 2023 roku największym zainteresowaniem kandydatów cieszyły się renomowane spółki, które realizują projekty w dużej skali i dbają o ich dywersyfikację. Potencjalni pracownicy zwracali także uwagę na zapewniany im przez pracodawcę poziom decyzyjności. Zmiana pracodawcy wiązała się ze znaczącym wzrostem wynagrodzenia. Na podwyżki w granicach 10-15 % mogły także liczyć osoby, które nie zmieniały pracy.
W ostatnich latach projekty wiatrowe były zamrożone, branża nie narzeka na nadmiar kandydatów. Dotychczas projekty tego typu były rozwijane w 2-3 firmach na terenie Polski, co bezpośrednio przekłada się na ilość doświadczonych pracowników w rozwoju i budowie projektów wiatrowych. Osoby z takim doświadczeniem zostają wysokiego szczebla managerami lub dyrektorami w firmach, dla których my poszukujemy pracowników. Pula kandydatów jest mocno ograniczona. Należy pamiętać również o wątku delegacji czy relokacji. Nie każdy chce się przeprowadzić z Krakowa do Warszawy albo z Warszawy, chociażby na północ kraju, bo tam projekty wiatrowe mają największą rację bytu, podobnie jak na zachodniej ścianie Polski – precyzuje ekspertka Michael Page.

W momencie wahania odnośnie wyboru pracodawcy kandydaci szczególnie mocno skupiają się na możliwościach poszerzenia zakresu kompetencji.
Do Polski wchodzi dużo nowych podmiotów, funduszy inwestycyjnych, które chcą rozwijać projekty z zakresu odnawialnych źródeł. Dodatkowo branża klasycznego construction, czyli firmy zajmujące się budową infrastruktury jak i kubatury, otwierają się na realizację projektów OZE. Te podmioty otwierają nowe dywizje, spółki, potrzebują wykwalifikowanej kadry w dziale developmentu. W związku z tym kartą przetargową dla takiej osoby, która pochodzi z mocno już rozwiniętej organizacji, gdzie ma jasno określone, dobrze już znane obowiązki, praca dla nowego, świeżego podmiotu może być atrakcyjna, ponieważ odpowiedzialność będzie większa, w szybszym tempie możliwe jest osiągnięcie awansu – konkluduje Małgorzata Wojdyna, Manager w Michael Page.

Dla kandydata taka wizja będzie szczególnie kusząca, przy czym kwestie finansowe nie grają kluczowej roli, bo pozostaną na zbliżonym poziomie.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: