eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura konsumencka X 2006

Koniunktura konsumencka X 2006

2006-11-02 00:16

W październiku notowania obu wskaźników ufności konsumenckiej (bieżącego oraz wyprzedzającego) nie odbiegły znacząco od wartości uzyskanych w poprzednim miesiącu - podał Główny Urząd Statystyczny. Nastroje społeczne w obszarze konsumpcji indywidualnej nadal utrzymują się na bardziej korzystnym niż przed rokiem czy dwoma laty poziomie.

Przeczytaj także: Koniunktura konsumencka VIII 2006

Zaobserwowano gorsze niż we wrześniu oceny zmian ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju, przy jednoczesnej poprawie pozostałych wskaźników koniunktury konsumenckiej, w tym szczególnie oceny obecnych możliwości dokonywania poważniejszych zakupów oraz obaw przed wzrostem poziomu bezrobocia.

Wartość bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej jest zbliżona do wyniku z poprzedniego miesiąca i wynosi obecnie –16,2. W porównaniu do analogicznego okresu 2005 oraz 2004 roku w dalszym ciągu obserwuje się znaczną poprawę – odpowiednio o 3,5 oraz o 12,2 pkt. procentowego.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej osiągnął w październiku wartość –18,1, a więc lepszą o 0,8 pkt. procentowego od wyniku z poprzedniego miesiąca. W perspektywie ostatnich dwóch lat obserwowany jest stały wzrost notowań – o 6,3 pkt. procentowego w relacji do października 2005 r. oraz o 11,9 pkt. procentowego względem października 2004 r.

Wybrane wskaźniki koniunktury konsumenckiej w październiku 2006 roku:

Saldo ocen zmian, jakie zaszły w sytuacji finansowej gospodarstw domowych w okresie ostatnich 12 miesięcy przyjęło w październiku wartość –16,0; wzrosło tym samym w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,0 pkt procentowy. W odniesieniu do analogicznego okresu 2005 r. oraz 2004 r. obserwowane zmiany kształtują się bardzo korzystnie, z różnicą wynoszącą odpowiednio: 9,9 oraz 16,8 pkt. procentowego.

Ocena oczekiwanych zmian sytuacji finansowej gospodarstw domowych (w najbliższych 12 miesiącach) nie uległa większej zmianie – wskaźnik ten wynosi obecnie –6,7 i jest o 0,3 pkt procentowego wyższy od wyniku uzyskanego we wrześniu. W dłuższej perspektywie czasowej utrzymuje się korzystny dystans wynoszący 5,5 pkt. procentowego w stosunku do notowania sprzed roku oraz 10,2 pkt. procentowego w porównaniu do obserwacji sprzed dwóch lat.

 

1 2

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: