eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Handel indeksami - dlaczego jest tak popularny?

Handel indeksami - dlaczego jest tak popularny?

2023-06-22 11:20

Handel indeksami - dlaczego jest tak popularny?

Handel indeksami - dlaczego jest tak popularny? © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Wielu inwestorów decyduje się na handel indeksami. DAX czy Dow Jones to nazwy kojarzone nawet przez osoby, które nie są zaznajomione z branżą. Skąd tak duża popularność indeksów? Jak wygląda obrót tymi instrumentami?

Czym są indeksy giełdowe?


Indeks giełdowy jest miarą kondycji spółek, które wchodzą w jego skład, a dokładniej – cen ich akcji. Służy do oceny wyników sektora, regionu lub gospodarki danego kraju. Pierwszy indeks stworzył redaktor Wall Street Journal i współzałożyciel Dow Jones & Company – Charles Dow w 1885 roku.

Stąd także wzięła się nazwa Dow Jones. Do dziś jest to jeden z najlepiej działających indeksów na świecie. Dow Jones Industrial Average (SJIA) śledzi obecnie wyniki 30 największych spółek USA.

Początkowo indeksy wyliczano za pomocą średnich. Sumowano ceny spółek, które wchodziły w skład danego indeksu, a następnie dzielono otrzymaną kwotę i dzielono przez liczbę spółek.

Głównym zadaniem indeksu było dostarczenie wiarygodnych danych o kondycji amerykańskiej gospodarki. Na tamte czasy te proste z pozoru rachunki były wystarczające.

Jak indeksy oblicza się dzisiaj? Wykorzystuje się do tego kapitalizację rynkową i formułę ważenia cen.

Kapitalizacja rynkowa określa, ile warte są spółki w odniesieniu do całkowitej wartości rynkowej w dolarach. Dzięki tej metodzie większą wagę mają organizacje o wyższej wartości, co sprawia, że wahania ich wartości mają znaczący wpływ na wycenę całego indeksu.

Do najpopularniejszych indeksów giełdowych na rynku należą:

Dow Jones Industrial Average,
  • S&P 500,
  • EURO STOXX 50,
  • Nasdaq 100,
  • FTSE 100,
  • DAX 30,
  • CAC 40,
  • Nikkei 225,
  • Hang Seng,
  • ASX 200.

Co wpływa na ceny indeksów?


Na cenę indeksów wpływają głównie czynniki zewnętrzne, w tym:
  • wiadomości ze świata,
  • wydarzenia gospodarcze, np. zmiany stóp procentowych,
  • zmiany w indeksie, np. dodawanie czy usuwanie spółek,
  • informacje o firmie wchodzącej w skład indeksu, np. zmiana kierownictwa.

Okresy niepewności związane z problemami gospodarczymi zazwyczaj powodują spadki. Inwestorzy grają wówczas na obligacje, jako instrumenty obarczone mniejszym ryzykiem (ryzyko niewypłacalności emitenta).

Dlaczego indeksy giełdowe są popularne wśród inwestorów?


Jest kilka powodów, które sprawiają, że inwestorzy często wykonują operacje na indeksach z wykorzystaniem instrumentów pochodnych. Pierwszym jest możliwość zajmowania pozycji długiej lub krótkiej. Obrót indeksami pozwala wykorzystać zarówno wzrosty, jak i spadki cen. Każda z takich transakcji wiąże się oczywiście nie tylko z szansą na zysk, ale także z ryzykiem utraty środków.

Kolejną kwestią jest dostęp do wielu indeksów za pośrednictwem jednego konta handlowego. Można nimi handlować za pomocą kontraktów CFD oraz kontraktów terminowych (futures).

AvaTrade proponuje duży wybór indeksów akcyjnych. Dodatkowo możesz liczyć na konkurencyjne spready i szybką realizację zleceń.

Inwestycja w indeksy nie wymaga dużego kapitału, ponieważ podczas obrotu kontraktami CFD masz do dyspozycji dźwignię finansową. Możesz dzięki niej otwierać pozycje o wartości wyższej niż posiadany depozyt. Jeśli trafnie przewidzisz zachowanie rynku, zysk zostanie odpowiednio przemnożony. To samo dotyczy jednak ewentualnej straty. Dlatego decydując się na handel z dźwignią, miej na uwadze wysokie ryzyko związane z tego typu inwestycjami. Nigdy nie przeznaczaj na nie pieniędzy, na utratę których nie możesz sobie pozwolić.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: