eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sprzedaż szkieł kontaktowych wzrosła o ponad 70 proc. w ciągu dekady

Sprzedaż szkieł kontaktowych wzrosła o ponad 70 proc. w ciągu dekady

2023-02-06 13:26

Sprzedaż szkieł kontaktowych wzrosła o ponad 70 proc. w ciągu dekady

Na popularności zyskały szkła kontaktowe © pixabay.com

Wzrok Polaków coraz bardziej się pogarsza, a popularność soczewek kontaktowych rośnie. Z danych GfK wynika, że w ciągu niecałej dekady wartość sprzedaży soczewek w naszym kraju wzrosła o ponad 70 proc.

Przeczytaj także: Polacy i okulary

Coraz więcej Polaków potrzebuje okularów albo zyskujących coraz większa popularność soczewek kontaktowych. Nasz wzrok pogorszył się bardzo w czasie pandemii, kiedy spędzaliśmy więcej czasu przed monitorami i innymi ekranami.

W rezultacie u części osób rozwinęły się wady wzroku – często na tyle uciążliwe, że konieczny stawał się zakup okularów lub szkieł kontaktowych. Jak wynika z danych pochodzących z panelu optycznego GfK, to właśnie ta druga forma korekcji zdobywa coraz więcej zwolenników i coraz większe udziały w rynku. W 2021 rynek soczewek osiągnął wartość o ponad 70 proc. wyższą niż w roku 2013, kiedy rozpoczęto prace nad badaniem. I chociaż na tak duży wzrost mają też wpływ rosnące ceny, to jego głównym powodem jest przede wszystkim większa liczba sprzedanych produktów – obecnie sprzedaje się ich dwukrotnie więcej niż 5 lat temu.
Od początku badania GfK obserwujemy stały wzrost wartości sprzedaży soczewek kontaktowych. Był on widoczny nawet w 2020 roku, gdy pandemia zakłóciła sprzedaż w kluczowym dla kategorii okresie wiosennym i na początku lata. – mówi Agnieszka Szlaska-Bąk, Client Business Partner w GfK. – Wzmożony popyt na szkła kontaktowe odzwierciedlają także oferty salonów. Z naszego raportu „Cenzus Optyczny” wynika, że obecnie już 80 proc. sklepów optycznych w Polsce posiada w swoim asortymencie soczewki – dodaje.

fot. pixabay.com

Na popularności zyskały szkła kontaktowe

Sprzedaż szkieł kontaktowych wzrosła o ponad 70 proc. w ciągu dekady.


Na powodzenie soczewek wpływa przede wszystkim wygoda ich użytkowania a także to, że są niewidoczne i nie ograniczają pola widzenia, jak to bywa w przypadku tradycyjnych okularów. Właśnie dlatego coraz większy odsetek nabywców decyduje się na dyskretną formę korekcji. Co więcej, występują one w różnych wariantach, które można dopasować do indywidualnych potrzeb kupującego.
Na popularności w ostatnich latach zyskują zwłaszcza soczewki jednodniowe. W 2013 roku stanowiły one około 20 proc. wartości sprzedaży. Dzięki utrzymującym się dwucyfrowym wzrostom, w ciągu dekady wartość ta potroiła się i na koniec 2021 roku stanowiła już 37 proc. wartości całego rynku soczewek – komentuje Agnieszka Szlaska-Bąk.

W opinii eksperta GfK mamy do czynienia z zaawansowanym trendem, który w najbliższej przyszłości będzie zyskiwał na popularności, a to oznacza, że rynek soczewek dalej będzie rosnąć – zarówno pod względem wolumenu, jak i wartości sprzedaży.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: