eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Marka a reklama konkurencji w wyszukiwarkach

Marka a reklama konkurencji w wyszukiwarkach

2006-10-18 13:45

Przeczytaj także: Nazwy handlowe w wyszukiwarkach


Regulaminy wyszukiwarek i wytyczne branży

Problem wykorzystania znaków handlowych został poruszony m.in. w dokumencie opracowanym przez stowarzyszenie Interactive Advertising Bureau Polska pt. „Techniki nieetyczne w pozycjonowaniu stron internetowych”. Jego treść została włączona w skład regulaminów polskich wyszukiwarek internetowych.

Do zagadnienia nawiązuje również inny dokument opracowany przez IAB Polska – Kodeks etyczny SEO, który zaleca wszystkim osobom zajmującym się pozycjonowaniem nie tylko przestrzeganie wytycznych i regulaminów wyszukiwarek, ale również działanie w zgodzie z przepisami prawa czy niewprowadzanie w błąd użytkowników internetu (bo tak można by chyba zakwalifikować podsuwanie stron niezwiązanych z oszukiwaną usługą czy produktem, a dostarczających za to informacji o produktach konkurencyjnych).

Oba wymienione dokumenty nie mają formalnej mocy prawnej i na ich podstawie trudno dochodzić swoich racji przed sądem. Przedstawiają natomiast wytyczne, których nieprzestrzeganie może spowodować usunięcie strony z indeksów wyszukiwarek, a tym samym jej całkowitą nieobecność w wynikach wyszukiwania.

W przypadku dochodzenia swoich racji przed sądem, zdecydowanie bardziej pomocne będą zapisy znajdujące się w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, chociaż nie precyzują one aż tak dokładnie sytuacji, które mogą zaistnieć na stronach wyników wyszukiwania. W świetle tych informacji jasne jest więc, że podszywanie się pod popularność zarejestrowanych nazw (nie tylko konkurencyjnych, ale ogólniej wszystkich, generujących ruch na witrynie, co przekłada się przecież na korzyści właściciela serwisu) może spowodować negatywne konsekwencje w postaci usunięcia stron serwisu z bazy wyszukiwarki oraz ewentualnych postępowań sądowych i kar z tego tytułu.

Wypowiedź Piotra Waglowskiego, członka Rady Informatyzacji, autora serwisu VaGla.pl Prawo i Internet nt. wolności i ograniczeń wynikających z prawa do informacji:

"Jeśli prawdą jest, że czeka nas informacyjna rewolucja, to poważnie obawiam się tego, komu będziemy płacić za posługiwanie się językiem mówionym czy pisanym. Na razie można zaobserwować proces podobny do grodzenia gruntów wspólnych, co poprzedzało rewolucję przemysłową w Anglii. Dziś próbuje się gromadzić informacje, informacje rozumiane przez wielu jako wartość ekonomiczną. Warto jednak pamiętać, że nie wszystko można i trzeba przeliczać na pieniądze. W czasie, gdy na niespotykaną do tej pory skalę informacja oderwała się od nośnika i przekracza granice państw, a tym samym systemów prawnych, coraz bardziej aktualnym problemem jest ustalenie linii demarkacyjnej pomiędzy prawem do pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Te dwie wolności i prawa chronione przez konstytucje demokratycznych państw są sobie równoważne.

Jednym z pomysłów na rozstrzyganie potencjalnych sporów w tym zakresie jest odwołanie się do „przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka”. Ta właśnie godność stanowi (wedle Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, art. 30) źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Na tej samej zasadzie należy rozgraniczać inne konkurujące ze sobą prawa i wolności, w szczególności (co będzie miało znaczenie z punktu widzenia niniejszych rozważań o wykorzystywaniu słów i wyszukiwarek) w przypadku ochrony tak zwanej własności intelektualnej (w tym praw ze znaków towarowych), z którą konkuruje chroniony przez systemy demokratyczne dostęp do szeroko pojętych dóbr kultury. Tak jak wielu pragnie nadać każdej informacji cenę, tak są również tacy, którzy twierdzą, iż informacja „chce być wolna”. Ja zaś uważam, że w tym zakresie potrzebna jest równowaga".
Przeczytaj także: Jak stworzyć dobrą nazwę? Jak stworzyć dobrą nazwę?

oprac. : Maciej Gałecki / Marketing w Praktyce Marketing w Praktyce

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: