eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Sposób na szybki rozwój samorządu

Sposób na szybki rozwój samorządu

2022-12-08 00:01

Sposób na szybki rozwój samorządu

Sposób na szybki rozwój samorządu © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Najważniejsza jest determinacja i przekonanie, że partnerstwo publiczno-prywatne to bardzo dobre narzędzie do realizacji zadań gminy. Dzięki kompleksowemu podejściu, projekty PPP gwarantują jasny i szybszy rozwój samorządu, twierdzi Barbara Dykier, Wójt Gminy Słupsk.

W ostatnich latach dynamicznie rozwijają Państwo sieć dróg lokalnych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Zakończyli Państwo już jeden taki projekt i są w trakcie kolejnego postępowania. Ile do tej pory dróg powstało dzięki PPP w Gminie Słupsk i w jaki sposób ta inwestycja wpływa na życie mieszkańców?


Nasz samorząd zrealizował projekt PPP w wyniku którego powstało 11 kilometrów dróg w miejscowościach Bydlino oraz Krępa Słupska. Są to lokalizacje, w których nasz samorząd posiada działki budowlane dla nabywców indywidualnych.

Z pewnością realizacja tego przedsięwzięcia wpłynęła pozytywnie na życie mieszkańców, po pierwsze to oczywiste – poprawił się stan dróg na dwóch najbardziej licznych osiedlach mieszkaniowych, jakimi są Osiedle Złoty Potok w Bydlinie oraz Osiedle Kwitnące Ogrody w Krępie Słupskiej.

Dlaczego zdecydowali się Państwo na realizację tej inwestycji właśnie w partnerstwie publiczno-prywatnym? Jakie to niesie z sobą korzyści dla samorządu i mieszkańców gminy?


Wykorzystanie formuły partnerstwa publiczno-prywatnego do realizacji Przedsięwzięcia jest podyktowane przede wszystkim koniecznością zapewnienia profesjonalnego know-how w zakresie wybudowania i zarządzania drogą oraz infrastrukturą drogową, według najlepszych wzorców europejskich, w tym także prywatnych. Teren inwestycji to osiedla domów jednorodzinnych, częściowo zabudowane i zamieszkałe. Inwestycja umożliwia dogodne warunki dojazdu do osiedli oraz dalszą ich zabudowę. Dzięki zastosowanej formule PPP samorząd mógł w dużo krótszym czasie niż przy tradycyjnie realizowanych projektach drogowych zrealizować całość inwestycji.

Jakie były największe wyzwania podczas realizacji pierwszego projektu budowy dróg w Państwa gminie? Czy doświadczenie uzyskane przy pierwszym projekcie wpłynęło w jakiś sposób na realizację drugiego postępowania PPP, które właśnie Państwo prowadzą?


Nasz zespół zamówień publicznych oraz dział inwestycji pracował merytorycznie już ponad rok przed przystąpieniem do faktycznej inwestycji. Znalezienie firmy konsultingowej, przygotowanie wszelkich formalności oraz specyfikacji technicznej, synchronizacja wszystkich etapu procesu, w tym przygotowanie procedury dialogu, zajęło to bardzo dużo czasu i było dla nas wyzwaniem.

Na przykładzie tej inwestycji jesteśmy w stanie stwierdzić, że pod względem finansowym, a przede wszystkim organizacyjnym gmina wychodzi na plus w porównaniu do modelu, w którym gmina przeprowadziłaby tożsamy zakres inwestycji rozkładając go na kilkanaście lat i finansując go z własnego budżetu. Końcowy efekt w krótkim czasie przełożył się na większe zainteresowanie tym terenem mieszkańców, którzy zakupili swoje nieruchomości budowlane w tej lokalizacji.



Jakie są pozytywne aspekty realizacji inwestycji w PPP?


Z naszego punktu widzenia realizacja tego przedsięwzięcia ma wiele pozytywnych aspektów. Rozwiązaliśmy problemy komunikacyjno-logistyczne w jednym miejscu, w jednym czasie i dzięki temu dany rejon gminy jest kompleksowo zagospodarowany w krótkim czasie.

Aspekt wykonawczy, gdzie wykonawca inwestycji, po jej przeprowadzeniu, zobowiązany jest na mocy umowy do jej bieżącego utrzymania oraz dokonywania niezbędnych napraw. Dzięki temu wykonawca już na etapie prowadzenia prac budowlanych dokłada wszelkich starań, aby inwestycja wykonana została jak najlepiej. Ryzyka, które przejmuje na siebie partner prywatny znacząco wpływają na jakość wykonania i szybkość realizacji zadania. Ponadto możliwości finansowe samorządu są ograniczone, a dzięki wydłużeniu płatności na raty, okres 10 lat pozwala na realizację innych zadań inwestycyjnych.

Mieszkańcy i inwestorzy chętniej podejmują decyzję dotyczącą przeprowadzki do takich lokalizacji, w których infrastruktura techniczna jest już w pełni gotowa. Najistotniejszą w projektach PPP jest determinacja decydentów i przekonanie, że jest to bardzo dobre narzędzie do realizacji zadań gminy. Dzięki kompleksowemu podejściu, projekty PPP gwarantują jasny i szybszy rozwój samorządu.

***


Artykuł powstał w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej prowadzonej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które jest Jednostką Centralną odpowiedzialną za rozwój sektora PPP w Polsce.


oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: