eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polska i świat o wojnie w Ukrainie

Polska i świat o wojnie w Ukrainie

2022-04-20 11:20

Polska i świat o wojnie w Ukrainie

Jak świat widzi wojnę w Ukrainie? © pixabay.com

Wojna w Ukrainie trwa już ponad miesiąc. Co myślą o niej Polacy? Jakie reakcje wywołuje ta wojna na świecie? Sprawdziła to firma Ipsos.

Przeczytaj także: Wojna w Ukrainie z polskiej (i nie tylko) perspektywy

Firma Ipsos przeprowadziła badanie w 27 państwach świata, w tym w Polsce. To właśnie nasz kraj jest jednym z tych, których mieszkańcy najbardziej przejmują się wojną i jej konsekwencjami. Jednak w wielu aspektach wyprzedzają nas Japończycy. To oni najczęściej deklarują uważne śledzenie doniesień dot. rosyjskiej inwazji (89%) oraz obawy związane z ryzykiem dla świata (92%) oraz ich kraju (87%).

Wskaźniki poszczególnych państw bardzo się od siebie różnią. Przykładowo średnia światowa dotycząca uważnego śledzenia doniesień z wojny to 70%, ale składają się na nią z jednej strony wyniki Japonii, Szwecji i Polski (odpowiednio 89, 83 i 77%), a z drugiej Malezji, Izraela i Arabii Saudyjskiej (49, 57, 57%). Nawet pomiędzy państwami UE widać istotne statystycznie różnice.

Wszystkie państwa łączy natomiast największe zainteresowanie tematem wojny wśród najstarszej grupy wiekowej (50-74 lata) – w Polsce to 82% osób śledzących wiadomości uważnie lub dość uważnie. Może to być prostym efektem większej ilości czasu na śledzenie newsów wśród emerytów, ale w wielu państwach, tak jak w Polsce, może na to wpływać żywsza pamięć II wojny światowej, zimnej wojny czy szerzej – historycznych obaw związanych z działaniami Rosji.

fot. pixabay.com

Jak świat widzi wojnę w Ukrainie?

Jesteśmy bardzo otwarci na różnego rodzaju wsparcie dla Ukrainy.


A obawy są różnego rodzaju – w Polsce ponad 77% osób uważa, że wojna w Ukrainie może stanowić zagrożenie i dla świata, i dla naszego kraju. Co ciekawe, jeśli chodzi o obawy związane z zagrożeniem dla świata, wcale nie jesteśmy w czołówce – tu znajdują się Japonia (92%), Korea Południowa (92%), Peru (91%) czy RPA (89%). Ciekawa jest także czołówka państw obawiających się, że wojna stanowi zagrożenie bezpośrednio dla tych państw – tu oprócz Polski jest Japonia, Korea Południowa i Szwecja.

Około połowa respondentów z Polski ma też poczucie, że wojna w Ukrainie może stanowić zagrożenie dla nich osobiście, dla ich rodzin, a także dla ich pracy lub firmy. Mimo poważnych obaw (lub w związku z nimi), jesteśmy bardzo otwarci na różnego rodzaju wsparcie dla Ukrainy. Większość z nas zgadza się, że Polska powinna przyjąć ukraińskich uchodźców uciekających przed trwającym konfliktem (84%) i, ogólnie rzecz biorąc, musi wspierać niepodległe kraje gdy są atakowane (83%).

Różny jest natomiast nasz stosunek do poszczególnych form działania państwa – np. aż 70% z nas zgadza się, że Polska powinna wprowadzić dodatkowe sankcje gospodarcze wobec Rosji, a tylko 19% z nas uważa, że należy kontynuować stosunki dyplomatyczne z Rosją. Przy tym NIE chcemy angażować się w wojnę bezpośrednio, militarnie – tylko 13% Polaków chciałoby wysłać polskie wojska do Ukrainy. Choć jednocześnie 58% z nas zgadza się, że powinniśmy przekazać broń ukraińskiemu wojsku, a 46% poparłoby wsparcie go finansowo.

Jak mówi Anna Karczmarczuk, prezeska Ipsos Polska, „Z perspektywy Polski wydaje się, że inwazja Rosji na Ukrainę jest najważniejszym wydarzeniem od dziesięcioleci. Nic dziwnego – wojna toczy się tuż za naszą granicą, a wielu z nas na różne sposoby pomaga uchodźcom. Jednocześnie są państwa, w których np. większość mieszkańców zgadza się ze stwierdzeniem, że „kwestia Ukrainy to nie nasz problem, nie powinniśmy się wtrącać” (Arabia Saudyjska, Malezja, ale też bliższe geograficznie Węgry). Zanim oburzymy się, warto pomyśleć o innych wojnach, które trwają lub toczyły się w ostatnich latach w innych regionach świata – czy i w jakim stopniu przejmowaliśmy się nimi z Polsce…”.

Zapoznając się z wynikami badania należy pamiętać, że zostało ono przeprowadzone po pierwszym miesiącu wojny. Wydarzenia, które nastąpiły od tego czasu, mogły wpłynąć na część rezultatów.

Źródło danych: IPSOS, The World’s Response to the War in Ukraine. Realizacja badania: od 25 marca do 3 kwietnia 2022 r., metoda CAWI, na próbie mieszkańców 27 wybranych państw (łącznie N=19.000). Badanie prowadzone w ramach cyklicznych pomiarów na platformie online Ipsos Global Advisor.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: