eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Dzieci w sieci: jakich treści szukają online?

Dzieci w sieci: jakich treści szukają online?

2021-12-23 08:50

Dzieci w sieci: jakich treści szukają online?

Dziecko online © pixabay.com

Firma Kaspersky po raz kolejny przyjrzała się danym pochodzącym z Kaspersky Safe Kids, co umożliwiło jej znalezienie odpowiedzi na pytanie o najbardziej popularne wśród najmłodszych internautów treści online. Nie jest właściwie żadnym zaskoczeniem, że dzieci w sieci najwięcej czasu spędzają w pewnym bardzo znanym serwisie wideo, a zdecydowanymi faworytami ich wyszukiwań są gry.

Przeczytaj także: Måneskin i Simple Dimple - tego latem szukały dzieci w sieci

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jakimi treściami online dzieci najbardziej interesowały się jesienią tego roku?
  • Które kreskówki są ich faworytami
  • Jakiej muzyki poszukują najmłodsi?
  • Co powinni zrobić rodzice, aby zapewnić dzieciom jak najbardziej pozytywne doświadczenia online ?

Aby dowiedzieć się, jakie były główne zainteresowania i potrzeby dzieci w sieci, badacze z firmy Kaspersky przeanalizowali zanonimizowane dane dobrowolnie dostarczone przez użytkowników oprogramowania Kaspersky Safe Kids, takie jak zapytania wyszukiwania oraz najpopularniejsze aplikacje dla systemu Android, jak również kategorie stron internetowych, w okresie od września do listopada 2021 r.

Według danych statystycznych tej jesieni dzieci spędziły najwięcej czasu w serwisie YouTube – 31,4% łącznego czasu poświęcanego na korzystanie z 10 najpopularniejszych aplikacji. Na drugim miejscu uplasowała się aplikacja WhatsApp (z udziałem 19,2%), którą od TikToka (18,8%) dzielił zaledwie jeden punkt procentowy.

Gry


Gry stanowiły najpopularniejszy temat w serwisie YouTube tej jesieni, odpowiadając za 28,4% wszystkich zapytań dzieci. Wśród najczęściej wyszukiwanych gier znalazły się Genshin Impact oraz Poppy Playtime. Jak zawsze, wysoko uplasował się Minecraft (22,4%), a filmy z kategorii „let’s play” dotyczące tej produkcji były popularniejsze od materiałów związanych z Robloxem. Wśród twórców oferujących treści poświęcone grom najpopularniejsi byli MrBeast, EdisonPts oraz Paluten.

Muzyka


Na drugim miejscu zestawienia najpopularniejszych kategorii treści wyszukiwanych przez dzieci w serwisie YouTube znalazła się muzyka (19,1%). Najpopularniejszymi artystami byli BTS, BlackPink, Lil Nas X, Ariana Grande oraz Twice. Wśród najczęściej wyszukiwanych utworów znalazły się „Love Nwantiti” autorstwa CKay’a oraz dwie piosenki, które wykonuje jedna z członkiń zespołu BlackPink, LISA – „LALISA” oraz „MONEY”. Co ciekawe, dzięki hitowi „My Universe” wykonanemu wspólnie z k-popową grupą BTS, zespół Coldplay nieoczekiwanie pojawił się w sferze zainteresowań dzieci.

Treści wideo


Ponad 12 proc. wszystkich zapytań dotyczyło filmów, animacji oraz programów telewizyjnych. Dzieci w sieci najczęściej szukały kreskówek, które stanowiły 56,4% zapytań. Większość wpisywała do wyszukiwarek frazy „Świnka Peppa” oraz „Miraculous: Biedronka i czarny kot”. Popularny był także koreański dramat „A Beauty of Revenge” oraz przeżywający renesans „Jaś Fasola”. Jeśli chodzi o filmy, dzieci w sieci najbardziej interesowały produkcje „Venom: Carnage” oraz „Spider-Man: Bez drogi do domu”.

Zabawki i prezenty


Jeśli chodzi o wyszukiwania dotyczące zabawek i ewentualnych prezentów, na pierwszym miejscu znalazły się LEGO oraz Barbie. W obszarze zabawek edukacyjnych dzieci w sieci najbardziej interesował świat zwierząt oraz eksperymenty w dziedzinie fizyki i chemii.

Porady bezpieczeństwa dla rodziców


W celu zapewnienia dzieciom pozytywnych doświadczeń online firma Kaspersky zaleca rodzicom następujące działania:
  • Zaangażuj się w aktywność online swojego dziecka już od najmłodszych lat. Dzięki temu, jako rodzic, będziesz mógł dokładnie poznać jego zainteresowania i hobby, co pomoże w budowaniu i utrzymywaniu silnych więzi.
  • Ustal wyraźne zasady dotyczące tego, co dziecko może, a czego nie może robić online, i wyjaśnij, dlaczego je wprowadziłeś. Zasady te będą wymagały modyfikacji w miarę dorastania dziecka.
  • Interesuj się tym, gdzie Twoje dziecko spędza czas online, i dowiedz się, jak możesz zapewnić mu najlepszą ochronę.
  • Rozważ pobranie aplikacji kontroli rodzicielskiej i porozmawiaj na ten temat ze swoim dzieckiem, wyjaśniając mu, jak działają takie narzędzia i dlaczego są potrzebne dla jego bezpieczeństwa online.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: