eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Największe firmy budowlane na świecie: jak wyszły z kryzysu?

Największe firmy budowlane na świecie: jak wyszły z kryzysu?

2021-08-26 10:03

Największe firmy budowlane na świecie: jak wyszły z kryzysu?

Firmy budowlane wyszły poradziły sobie z kryzysem © pixabay.com

Firma Deloitte zaprezentowała dane najnowszej odsłony raportu "Deloitte Global Powers of Construction 2020". To już 4. edycja opracowania poświęconego analizie sytuacji stu największych firm budowlanych na świecie. Najświeższe doniesienia wskazują, że w 2020 r. łączne przychody badanych przedsiębiorstw wzrosły o 3,7 proc. Dla porównania, rok wcześniej dynamika sięgnęła 5 proc. proc. rdr. Biorąc pod uwagę to, jak trudny był miniony rok, wypracowane rezultaty są całkiem niezłe. Eksperci przekonują, że w najbliższym czasie motorem branży budowlanej będzie zrównoważony rozwój.

Przeczytaj także: Branża budowlana musi walczyć ze zmianami klimatu

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Skąd pochodzą firmy budowlane generujące blisko połowę przychodów ogółem?
  • W jaki sposób wiodące w branży przedsiębiorstwa walczą z niską rentownością?
  • Jakie długoterminowe megatrendy będą napędzać firmy budowlane w nadchodzących latach?


„Global Powers of Construction 2020” to analiza i ranking największych na świecie firm działających w sektorze budowlanym. Uwzględnia m.in. ich pozycje rynkowe, wysokość przychodów, kapitalizację giełdową, stopień umiędzynarodowienia oraz rentowność.

Jak wynika z najświeższych doniesień Deloitte, łączne przychody stu największych firm budowlanych na świecie osiągnęły w minionym roku 1,462 bln dolarów, co w ujęciu rocznym oznacza wzrost rzędu 5 proc.

fot. pixabay.com

Firmy budowlane wyszły poradziły sobie z kryzysem

100 największych firm budowlanych na świecie wygenerowało w roku obrotowym 2020 r. przychody przekraczające 1,511 bln USD, co stanowi wzrost o 3,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.


Łączne przychody uzyskane przez firmy z rankingu Deloitte Top 100 wzrosły w 2020 roku o 3,7 proc., a 18 firm w zestawieniu może pochwalić się dwucyfrowym wzrostem. W poprzedniej edycji badania taki wynik osiągnęło tylko 10 przedsiębiorstw. Z drugiej strony 25 firm budowlanych odnotowało spadek przychodów o ponad 10 proc.

W ujęciu geograficznym największe pod względem przychodów firmy budowlane znajdują się w Chinach i odpowiadają za 48 proc. całkowitej sprzedaży. Kolejno są to firmy z Europy (szczególnie we Francji i Hiszpanii – 22 proc.), Japonii (13 proc.), Stanów Zjednoczonych (8 proc.) i Korei Południowej (5 proc.). W zestawieniu nie znalazła się żadna firma z Polski.

Niezmiennie w rankingu prowadzi China State Construction Engineering Corporation, która odnotowała przychód w wysokości ponad 234 mld dolarów. Na podium uplasowały się również spółki z Państwa Środka – China Railway Group (141 mld dol.) i China Railway Construction (131 mld dol.). Na te trzy koncerny przypada 34 proc. całkowitych przychodów przedsiębiorstw ujętych w rankingu.
Pandemia COVID-19 miała ogromny wpływ na gospodarkę w roku obrotowym 2020. Sektor budowlany został dotknięty skutkami wywołanymi przez COVID-19 w mniejszym stopniu niż inne branże, nie ominęło go to jednak całkowicie. Pandemia wywarła krótko i długoterminowy wpływ na rozwój sektora w nadchodzących latach, gdyż wzrost wydatków publicznych wymagany do złagodzenia kryzysu wpłynie na wysokość zadłużenia poszczególnych krajów. Może to zagrozić stabilności finansów publicznych w niektórych państwach, a w konsekwencji inwestycjom infrastrukturalnym, od których zależy kondycja branży budowlanej – mówi Maciej Krasoń, partner w dziale Audit & Assurance, lider sektora nieruchomości i budownictwa w Europie Środkowej, Deloitte.

Pozytywne perspektywy długoterminowe


Spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią powinno mieć jednak ograniczony wpływ na długoterminowe megatrendy, które będą napędzać sektor w nadchodzących latach:

Wzrost populacji. Chociaż pandemia COVID-19 nie wpłynęła znacząco na główne trendy demograficzne, praca zdalna może potencjalnie ograniczać tendencję do większej urbanizacji i koncentracji populacji. Wpływ ten jednak będzie ograniczony i skupiony głównie na krajach bardziej rozwiniętych. W związku z tym nie powinno to mieć istotnego znaczenia dla wysokiego poziomu inwestycji w infrastrukturę transportową i usługową.

Zmiana klimatu. Pandemia przyspiesza proces dekarbonizacji gospodarki. Kolejne kraje i korporacje ogłaszają ambitne cele w zakresie zeroemisyjności. Unia Europejska chce stać się neutralna klimatycznie do 2050 roku. Inwestorzy coraz częściej koncentrują się na zrównoważonym rozwoju, co ma pozytywny wpływ na inwestycje w energię odnawialną i efektywność energetyczną infrastruktury.

Technologia i transformacja cyfrowa. Postęp dokonany w cyfrowej transformacji firm i społeczeństw w minionym roku jest pięciokrotnie szybszy, niż z czasów sprzed pandemii. Oczekuje się, że proces ten przyspieszy w nadchodzących latach i stworzy duże możliwości dla sektora budowlanego w związku z inwestycjami w infrastrukturę.
Właśnie te megatrendy będą głównymi motorami wzrostu dla branży w nadchodzących dziesięcioleciach, ponieważ wymagają znacznych inwestycji w transport, wodę, gospodarkę odpadami, infrastrukturę społeczną, odnawialne źródła energii, telekomunikację i dostosowanie do nowych technologii - mówi Łukasz Michorowski, partner w dziale Audit & Assurance, ekspert usług doradczych dla sektora nieruchomości i budownictwa Deloitte. Unia Europejska podejmuje daleko idące działania na rzecz dekarbonizacji gospodarki. Budownictwo a także nieruchomości znalazły się w centrum uwagi, ponieważ budynki odpowiadają za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych w Europie. Unijny Zielony Ład ma strategiczne znaczenie dla firm budowlanych, bo wpływa na modele biznesowe, popyt rynkowy i warunki finansowania – dodaje.

Innowacje przyszłością branży


Branża budowlana jest na ogół uznawana za sektor o małym zapotrzebowaniu na innowacje. Tymczasem zaawansowane technologie np. takie jak sztuczna inteligencja, mogą pozytywnie wpłynąć na jakość świadczonej pracy na każdym z etapów cyklu życia projektu: od projektowania, przez składanie ofert i prace budowlane po przekształcenie modelu biznesowego.

Wiodące firmy budowlane walczą z niską rentownością dokonując znaczących inwestycji w nowe technologie, techniki analizy danych, robotyzację, wykorzystanie dronów i sztucznej inteligencji. Industrializacja procesów budowlanych i zwiększenie kontroli ryzyka w procesach przetargowych, może mieć głęboki wpływ na branżę. Również tradycyjne, zdecentralizowane podejście do zarządzania, może ulec zmianie, jeśli nastąpi utrwalenie trendów w kierunku industrializacji procesów, standaryzacji, modularyzacji i odpowiedniego podziału ryzyka pomiędzy klientów i firmy budowlane.

Jeśli firmy budowlane chcą uzyskać większe marże, muszą być proaktywne w zarządzaniu projektami, poprawić zarządzanie łańcuchem dostaw, uprosić i unowocześnić procesy budowy i wsparcia.
Rok 2020 był dla branży budowlanej lepszym niż dla wielu innych sektorów dotkniętych pandemią. Spodziewamy się, że w dłuższej perspektywie światowy rynek budowlany będzie rósł szybciej niż cała gospodarka, a firmy z branży skoncentrują się na innowacjach, nowych technologiach i efektywności operacyjnej, co w połączeniu z usprawnieniem procesów zawierania umów i przetargów umożliwiłyby firmom budowlanym osiągnięcie trwałej rentowności – podsumowuje Maciej Krasoń.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: