eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › EY: internet nam szkodzi, zmęczenie cyfrowe coraz powszechniejsze

EY: internet nam szkodzi, zmęczenie cyfrowe coraz powszechniejsze

2021-06-23 10:25

EY: internet nam szkodzi, zmęczenie cyfrowe coraz powszechniejsze

41% ankietowanych niepokoi się wpływem Internetu na dobre samopoczucie © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W okresie pandemii intensywność korzystania z zasobów internetu wyraźnie się zwiększyła. Okazuje się, że nie pozostało to bez wpływu na zaufanie i dobre samopoczucie osób poruszających się po kanałach cyfrowych. Z opracowanego przez EY badania "Global Digital Home. Decoding the digital home" wynika, że zmęczenie cyfrowe dotyka już blisko połowę badanych. To powoduje m.in., że duża grupa internautów poważnie myśli o ograniczeniu ilości oglądanych treści.

Przeczytaj także: Usługi internetowe: jak inflacja zmienia zachowania konsumentów?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jaki wpływ wywarła pandemia na zaufanie i dobre samopoczucie w kanałach cyfrowych?
  • Która grupa wiekowa w największym stopniu obawia się szkodliwego wpływu internetu?


Marcin Bartoszewski, Experience Platform Leader w EY Polska podkreśla, że na skutek pandemii z urządzeń z dostępem do Internetu zaczęli korzystać nawet ci, którzy wcześniej tego nie robili.
Lockdowny upowszechniły szereg technologii, które w innym wypadku prawdopodobnie nie cieszyłyby się popularnością przynajmniej w części gospodarstw domowych. Polska nie różni się tutaj od państw Europy Zachodniej czy Ameryki Północnej.

Z badania przeprowadzonego przez EY na początku roku w Polsce wynika, że w dobie pandemii prawie połowa Polaków korzystała ze zdalnych kanałów komunikacji częściej niż wcześniej. Ok. 40% ankietowanych wskazywało w tym badaniu, że po ustaniu obostrzeń chciałoby jednak korzystać z cyfrowych kanałów rzadziej. To sygnał, że wraz z luzowaniem restrykcji Polacy będą wracać do kanałów offline – dodaje Marcin Bartoszewski.

Z badania EY wynika również, że obecnie ankietowani obawiają się szkodliwego wpływu Internetu na samopoczucie bardziej, niż przed pandemią. Najczęściej zaniepokojeni tą kwestią są najmłodsi użytkownicy Internetu. Tego typu obawy ma ponad połowa badanych w wieku 18-24 lata, a liczba osób obawiających się niekorzystnego wpływu bycia online na swoje samopoczucie maleje wraz ze wzrostem wieku ankietowanych.

fot. mat. prasowe

Wpływ pandemii na zaufanie i dobre samopoczucie w kanałach cyfrowych

Obecnie ankietowani obawiają się szkodliwego wpływu Internetu na samopoczucie bardziej, niż przed pandemią.


Biorąc pod uwagę zróżnicowanie geograficzne, ta kwestia najczęściej niepokoi Kanadyjczyków i Włochów (50%), zdecydowanie bardziej niż na przykład Niemców (25%).

Widoczne są też obawy dotyczące bezpieczeństwa w sieci. 35% ankietowanych w badaniu Global Digital Home. Decoding the digital home bardzo obawia się, że trafi w sieci na szkodliwe treści, a 49% opowiada się za bardziej restrykcyjnymi regulacjami w Internecie.

Obawy dotyczą również dzielenia się w sieci swoimi danymi osobowymi. 39% respondentów jest zaniepokojonych kwestiami ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych osobowych. Co ciekawe, przede wszystkim tego typu lęki odczuwają mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz respondenci w najmłodszych grupach wiekowych (od 18 do 34 lat).

fot. mat. prasowe

Zaniepokojenie wpływem obecności w sieci na dobre samopoczucie i bezpieczeństwo danych osobowych

Obawy odnośnie szkodliwego wpływu internetu ma ponad połowa badanych w wieku 18-24 lata.


Również i Polacy podchodzą ostrożnie do kwestii udostępniania w Internecie swoich danych. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na brak zaufania, niewystarczające informacje dotyczące tego, komu udostępniane są dane, obawy przed wyciekiem danych, hakerami i kradzieżą tożsamości. Oczywiście część z tych obaw jest nieuzasadniona, a równocześnie część pozostaje wciąż nieuświadomiona, niemniej cieszy postępująca świadomość potencjalnych zagrożeń wynikających z udostępniania danych i spodziewam się, że ten trend będzie się utrzymywał – dodaje Marcin Bartoszewski.

O badaniu Global Digital Home
Badanie Global Digital Home. Decoding the digital home przeprowadzone zostało w ramach ankiety online wśród ponad 18 000 gospodarstw domowych w Kanadzie, we Francji, w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Badanie prowadzono w grudniu 2020 roku i styczniu 2021.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: