eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wielkanoc 2021 - gorsza czy lepsza niż poprzednia?

Wielkanoc 2021 - gorsza czy lepsza niż poprzednia?

2021-04-01 11:53

Wielkanoc 2021 - gorsza czy lepsza niż poprzednia?

Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wielkanoc 2020 okazała się dla nas niezwykle zaskakująca. Wówczas mało kto podejrzewał, że i następną przyjdzie nam spędzić w pandemicznej rzeczywistości i przy znacznie większej liczbie dziennych zachorowań. Teraz jednak wielu z nas jest już oswojonych z nową rzeczywistością, w efekcie czego inny jest też nasz stosunek do panujących obostrzeń. Jakie zatem będą nadchodzące święta wielkanocne?

Przeczytaj także: Jaka będzie Wielkanoc 2021? Ile wydamy? Jak ją spędzimy?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak Polacy planują spędzić najbliższą Wielkanoc?
  • Czy świąteczne potrawy będziemy przygotowywać w domu czy skorzystamy z coraz popularniejszego cateringu?
  • Jaki odsetek Polaków ciągle odczuwa strach przed zakażeniem?


Badanie zrealizowane przez Inquiry pokazało, że obecne obawy przed koronawirusem są znacznie mniejsze niż rok temu. 55% przebadanych Polaków deklaruje, że boi się zarażenia (suma odpowiedzi „bardzo się boję” i „raczej się boję”). Z kolei rok temu aż 71% osób odpowiedziało, że boi się zarażenia. Oznacza to bardzo wyraźny spadek obaw przed COVID-19, co niewątpliwie ma wpływ na dokonywane przez Polaków wybory, również w kontekście najbliższych świąt wielkanocnych.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób spędzisz tegoroczną Wielkanoc?

Znacznie więcej Polaków niż rok temu zamierza odwiedzić rodzinę.


Nadal większość z nas planuje spędzić Wielkanoc tylko w gronie najbliższej rodziny w obrębie jednego gospodarstwa domowego – 63% osób deklaruje brak odwiedzin rodziny i najbliższych w tym czasie, jednak rok temu aż 83% osób zamierzało zostać w domach.

Połowa spośród osób, które z okazji świąt nie zobaczą się z rodziną brak najbliższych jest postrzegany jako dotkliwy, jednak jest to o 9 punktów procentowych mniej niż w zeszłym roku. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że obecnie większość osób odwiedza swoją rodzinę przynajmniej od czasu do czasu, a rok temu, kiedy byliśmy na etapie rozwoju pandemii, na pewien czas większość z nas faktycznie była odizolowana od części rodziny. Tak jak poprzednio, brak najbliższych podczas świąt jest bardziej negatywnie odczuwany przez kobiety niż przez mężczyzn oraz przez osoby w wieku 55+ w porównaniu z młodszymi.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób przygotowujesz tegoroczne święta?

35% Polaków zamierza przygotować się do Wielkanocy jak przed pandemią.


Chęć Polaków do powrotu do „normalności” widać również w odpowiedziach dotyczących sposobu przygotowania Wielkanocy. Wyraźnie więcej osób niż roku temu deklaruje, że przygotuje „takie same Święta jak zazwyczaj” (35% vs 18%), a całkowita rezygnacja z obchodzenia świąt wielkanocnych jest rzadsza (12% vs 19%). Co interesujące, takie osoby zdecydowanie rzadziej niż w 2020 roku opowiadają, że powodem braku obchodzenia świąt jest obecna sytuacja, w której ciężko lub nawet nie powinno się świętować.

fot. mat. prasowe

Jakie będą tegoroczne święta wielkanocne?

Pomimo powolnego powrotu do normalności tegoroczne święta będą jednak "inne".


Nie zmienia się postawa Polaków wobec samodzielnego przygotowywania potraw – dokładnie tak jak rok temu 65% osób zamierza przygotować wszystkie posiłki w domu, a 35% respondentów część jedzenia zamówi. Zamawianie części potraw jest szczególnie popularne wśród najmłodszej grupy osób w wieku 18-24 lata, wśród których aż 45% osób planuje skorzystać z takiego rozwiązania. Częściej decydują się na to mężczyźni niż kobiety (42% vs 24%). Ważną motywacja do zakupu części potraw jest wsparcie lokalnych firm
Agnieszka Górnicka, prezes Inquiry, dodaje:
Polskie społeczeństwo dostosowało się do życia w czasie pandemii, a w wielu wypadkach wielkanocne tradycje wygrywają z poczuciem zagrożenia. Dla wielu osób nie będą to jednak wesołe święta, a na pewno inne niż zwykle.

O badaniu
Badanie zostało zrealizowane w dniach 22-25 marca 2021 r. na reprezentatywnej próbie 700 dorosłych Polaków metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: