eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek M&A: fuzje i przejęcia w dobie pandemii

Rynek M&A: fuzje i przejęcia w dobie pandemii

2021-02-24 09:38

Rynek M&A: fuzje i przejęcia w dobie pandemii

Europa preferowanym regionem pod względem możliwości rozwoju oraz transakcji M&A © Gajus - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Który region globu jest obecnie najlepszym wyborem dla firm, które myślą o rozwoju biznesu? Na pierwsze miejsce dość zdecydowanie wybija się kontynent europejski - wynika z najnowszej odsłony badania EY Global Capital Confidence Barometer. Na Europę wskazuje 39% jego respondentów. Na kolejnych miejscach plasują się region Azji i Pacyfiku oraz obie Ameryki z odpowiednio 30 i 24% wskazań.

Przeczytaj także: Rynek fuzji i przejęć z rekordem dzięki pandemii

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Który region będzie generował najwięcej możliwości i szans na rozwój biznesu?
  • Jakie są największe zewnętrzne ryzyka dla wzrostu biznesu?
  • Czy firmy doświadczyły znaczącego spadku zysków i przychodów w czasie pandemii?
  • W jaki sposób pandemia wpłynęła na inwestycje?


W opinii respondentów badania EY Global Capital Confidence Barometer największe szanse na rozwój biznesu daje obecnie Europa, co przekłada się również na dobrą ocenę atrakcyjności inwestycyjnej Starego Kontynentu.

To właśnie Europa znajduje się w centrum zainteresowania firm, które w nadchodzących 12 miesiącach mają w planach fuzje i przejęcia. Na nasz kontynent, jako główny cel transakcji M&A wskazują zarówno ankietowani z Ameryki Północnej, Azji i Pacyfiku, jak i z Bliskiego Wschodu czy Afryki.

fot. mat. prasowe

Który region będzie generował najwięcej możliwości i szans na rozwój w najbliższych 3 latach?

Europa postrzegana jest jako region, który będzie dawał największe możliwości rozwoju dla firm.


Rynek europejski jest dla inwestorów od lat atrakcyjny, a pandemia jeszcze bardziej tę tendencję umocniła. Kiedy rok temu zachwiane zostały łańcuchy dostaw, wiele firm dostosowywało i zmieniało swoje strategie, myśląc o rozwoju na kontynencie europejskim, a nawet przenosinach działalności z bardziej odległych regionów świata. Co jednak najważniejsze, Europa jest interesująca nie tylko geograficznie, ale i biznesowo.

Część krajów bardzo szybko się rozwija i nieustannie zwiększa swój potencjał, zarówno dla lokalnych jak i zagranicznych inwestorów, poszukujących atrakcyjnych aktywów. Szybko rosnąca liczba start-upów i firm innowacyjnych, wysokie wskaźniki wykwalifikowanych pracowników, stosowane przez wiele krajów zachęty inwestycyjne - to tylko część czynników przyciągających inwestorów do Europy, choć trzeba mieć na uwadze, że pandemia w różny sposób dotknęła poszczególne kraje, a niektóre z nich na skutek wysokiej liczby zakażeń i lockdownów ucierpiały bardziej niż pozostałe.

fot. mat. prasowe

Którym regionem będzie interesować się Twoja firma, planując transakcje M&A?

Rynek europejski jest dla inwestorów od lat atrakcyjny.


Jeśli chodzi o sektory, najwięcej transakcji M&A będziemy mogli spodziewać się w telekomunikacji, technologii, usługach finansowych, motoryzacji oraz sektorze medycznym i ochrony zdrowia – mówi Michał Płotnicki, Associate Partner EY, Zespół Fuzji i Przejęć.

Pandemia wciąż postrzegana jest jednak przez 29% ankietowanych jako największe zewnętrzne ryzyko zagrażające rozwojowi biznesu. Kolejne to: warunki gospodarcze i niepewne perspektywy na przyszłość. Firmy zdają sobie również sprawę z tego, że będą musiały zmierzyć się z wyzwaniami klimatycznymi, ciągłym rozwojem technologii, regionalizacją gospodarki światowej, czy napięciami geopolitycznymi.

fot. mat. prasowe

Jakie są największe zewnętrzne ryzyka dla wzrostu Twojego biznesu?

Pandemia wciąż postrzegana jest jednak przez 29% ankietowanych jako największe zewnętrzne ryzyko.


Rekordowo wysoka globalna wartość transakcji M&A w drugim półroczu 2020 r.


Pomimo spowodowanego pandemią załamania na rynku transakcji fuzji i przejęć w pierwszej połowie 2020 roku, w drugiej połowie ich wartość była rekordowo wysoka i osiągnęła 2,32 bln USD, a między pierwszym a drugim półroczem aktywność na tym rynku wzrosła o 123%.

Tendencja ta może utrzymać się w kolejnych kwartałach, ponieważ - jak wynika z badania EY - zarządzający w dużej części zamierzają utrzymywać aktywność na rynku fuzji i przejęć. 49% ankietowanych chce aktywnie przejmować w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a 65% z nich będzie poszukiwać aktywów na rynkach zagranicznych. Szczególnie interesujące dla inwestorów będą innowacyjne start-upy i firmy konkurencyjne technologicznie, by pomóc jeszcze bardziej zbliżyć się do klientów i ulepszyć kanały cyfrowe, które okazały się kluczowe w czasie pandemii.

fot. mat. prasowe

Czy Twoja firma będzie prowadzić aktywne działania w zakresie fuzji i przejęć?

49% ankietowanych chce aktywnie przejmować w ciągu najbliższych 12 miesięcy.


Wiele zawieranych w ostatnich miesiącach transakcji miało na celu przede wszystkim rozszerzanie portfolio usług i oferty dla klientów, co w dużej mierze wynikało z konieczności przystosowania się firm do działalności w nowych, pandemicznych warunkach. Prawdopodobnie będzie to też główny czynnik stymulujący transakcje M&A w najbliższej przyszłości. Firmy decydujące się na nie będą poszukiwały podmiotów, prowadzących działalność komplementarną, by zwiększyć udział rynkowy lub możliwości prowadzenia biznesu. Inwestorzy będą poszukiwać też możliwości zwiększania kompetencji cyfrowych i technologicznych, i zabezpieczać w ten sposób swoją pozycję na przyszłość – mówi Michał Płotnicki, Associate Partner EY, Zespół Fuzji i Przejęć.

fot. mat. prasowe

Jakie główne aktywności w zakresie M&A planuje Twoja firma?

Firmy decydujące się na przejęcia i fuzje będą poszukiwały podmiotów, prowadzących działalność komplementarną.


86% respondentów na całym świecie na skutek pandemii przeprowadziło całościowy przegląd strategii i portfolio. Dla dwóch trzecich (66%) było to bezpośrednią odpowiedzią na zmieniającą się sytuację, związaną z pandemią. Doświadczenie pandemii pomogło firmom zidentyfikować obszary, które wymagają inwestycji. Efektem tych analiz są nadchodzące działania. 63% respondentów na całym świecie planuje zwiększyć inwestycje w technologię i cyfryzację, 57% skoncentruje się bardziej na zaangażowaniu klientów.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób pandemia wpłynęła na inwestycje w poszczególnych obszarach?

Inwestycje w transfomacje cyfrowe odnotowały wzrost.


Efekty COVID będą odczuwalne jeszcze w 2022 r.


88% respondentów na całym świecie w związku z pandemią doświadczyło spadku przychodów, a 92% spadku zysków. Efekty pandemii będą jednak rozciągać się w czasie. 46% ankietowanych spodziewa się, że jeszcze w tym roku przychody powrócą do poziomów sprzed pandemii, ale zyski na zbliżonych poziomach raczej spodziewane są w przyszłym roku.

fot. mat. prasowe

Czy Twoja firma doświadczyła znaczącego spadku zysków i przychodów w czasie pandemii?

88% respondentów na całym świecie w związku z pandemią doświadczyło spadku przychodów.


O EY Global Capital Confidence Barometer
Badanie EY Global Capital Confidence Barometer mierzy zaufanie korporacji do perspektyw gospodarczych oraz identyfikuje trendy i praktyki strategicznego zarządzania kapitałami. Jest to cykliczna ankieta wśród kadry kierowniczej z dużych firm na całym świecie, przeprowadzana przez Thought Leadership Consulting, firmę należącą do Euromoney Institutional Investor. Tegoroczna edycja badania została przeprowadzona w okresie od listopada 2020 do stycznia 2021 i wzięło w niej udział ponad 2400 menedżerów w 52 krajach; 82% stanowili dyrektorzy generalni, dyrektorzy finansowi i inni dyrektorzy szczebla kierowniczego. Respondenci reprezentowali następujące sektory: usługi finansowe, telekomunikacja, produkty konsumenckie i handel detaliczny, technologia, media i rozrywka, nauki przyrodnicze, szpitale i służby zdrowia, motoryzacja i transport, ropa i gaz, energia i usługi komunalne, górnictwo i metale, zaawansowana produkcja oraz nieruchomości, hotelarstwo i budownictwo. Roczne globalne przychody badanych firm: poniżej 500 mln USD (25%), 500 mln USD - 999,9 mln USD (26%), 1 mld USD – 4,9 mld USD (25%) i powyżej 5 mld USD (24%).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: