eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Coface: Rok 2020 to wzrost liczby niewypłacalności o 22 proc.

Coface: Rok 2020 to wzrost liczby niewypłacalności o 22 proc.

2021-01-07 12:01

Przeczytaj także: Niewypłacalności firm w Polsce w 3 kwartałach 2022 roku


Niewypłacalności według regionów


fot. mat. prasowe

Niewypłacalności według regionów

20 proc. wszystkich niewypłacalności dotyczyło firm i przedsiębiorców działających na Mazowszu.


W roku 2020 aż 20 proc. wszystkich niewypłacalności dotyczyło firm i przedsiębiorców działających na Mazowszu i ten region zanotował także największy wzrost o 34 proc. Wpływ na to miał m.in. fakt, że pozasądowe uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu było najczęściej wykorzystywane właśnie w woj. mazowieckim (1/4 wszystkich spraw w Polsce).

Duże wzrosty zanotowały także trzy pozostałe, przodujące zawsze w statystykach województwa z mocno rozwiniętą przedsiębiorczością tj. śląskie, wielkopolskie i dolnośląskie. Jedynym regionem, który w 2020 roku zanotował spadek niewypłacalności było województwo podkarpackie.

fot. mat. prasowe

Niewypłacalności według form prawnych przedsiębiorstw

W 2020 r. liczba niewypłacalnych przedsiębiorców (40 proc. wszystkich) była prawie równa najliczniejszej do tej pory grupie, którą od lat stanowią spółki z o.o. (42 proc. wszystkich).


Z roku na rok obserwujemy rosnący udział niewypłacalności przedsiębiorstw w ogólnej grupie firm, których dotyczą statystyki. Zakończenie w ten sposób działalności gospodarczej staje się coraz częstszą praktyką. W 2020 r. liczba niewypłacalnych przedsiębiorców (40 proc. wszystkich) była prawie równa najliczniejszej do tej pory grupie, którą od lat stanowią spółki z o.o. (42 proc. wszystkich). Wpływ na to miały m.in. dwie przyczyny: duży udział przedsiębiorców (57 proc.) w grupie pozasądowych uproszczonych postępowań o zatwierdzenie układu oraz rosnący udział oficjalnie ogłaszanych niewypłacalności przedsiębiorców-rolników.

Wielkość, wiek i zatrudnienie w niewypłacalnych firmach


Obroty


Zgodnie z analizą obrotów firm, których upadłość lub restrukturyzację ogłoszono w 2020 roku, problem niewypłacalności dotyczy w większości firm średnich i małych. Na 49 proc. przedsiębiorstw, o których dane finansowe posiadał Coface 45 proc. stanowiły firmy z rocznym obrotem do 5 mln złotych (o 10 pkt. proc. więcej niż w 2019 r. i najwięcej od 2011 r.), a 42 proc. firm objętych postępowaniami generowało obrót pomiędzy 5 a 50 mln złotych. Najmniejszą grupą stanowiącą 13 proc. były przedsiębiorstwa duże, z obrotami rocznymi powyżej 50 mln zł.

fot. mat. prasowe

Obroty

Problem niewypłacalności dotyczy w większości firm średnich i małych.


Pod względem obrotów, w pierwszej trójce na liście upadłości znalazły się firmy Hermes Energy Group S.A. (upadłość w celu likwidacji majątku), Komputronik S.A. (postępowanie sanacyjne), Onico S.A. (postępowanie sanacyjne), Zakłady Mięsne Henryk Kania S.A. w restrukturyzacji (upadłość w celu likwidacji majątku), RAFAKO, S.A. (uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu), BAĆ-POL S.A. w restrukturyzacji (przyspieszone postępowanie układowe), czy Elektrobudowa S.A. (upadłość w celu likwidacji majątku).

Wiek


Z analizy wieku firm, których upadłość ogłoszono wynika, że 83 proc. spośród nich zostało założonych po transformacji ustrojowej, która miała miejsce w połowie 1989 roku, a 13 proc. bankrutów to firmy założone w ciągu ostatnich 5 lat (w okresie 2016-2020).

Warto jednak wspomnieć o przedsiębiorstwach o długiej historii na rynku, które stały się niewypłacalne w 2020 roku. Firm założonych przed 1989 rokiem było tylko 4 proc. Są wśród nich: AKWAWIT S.A. (d. wrocławski Polmos), której początki w zakładzie w Lesznie sięgają 1879 roku (uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu), gdyńska Stocznia Remontowa Nauta S.A. z historią od 1926 r. (przyspieszone postępowanie układowe) czy Jarocińska Fabryka Obrabiarek S.A. (postępowanie sanacyjne), działająca od 1945 roku.

Zatrudnienie


Bankructwa przedsiębiorstw to również istotny problem społeczny. Po restrukturyzacji firm, wiele miejsc pracy udaje się zachować, jednak – szczególnie w mniejszych miejscowościach – upadłość dużego pracodawcy rodzi problemy dla całego regionu. Analizując zatrudnienie w firmach, których upadłość ogłoszono, na 33 proc. przedsiębiorstw, o których dane o zatrudnieniu posiadał Coface, największą grupę – 60 proc. – stanowią firmy zatrudniające od 10 do 100 osób. Z kolei 18 proc. to największe przedsiębiorstwa, w firmach zatrudniających powyżej 100 osób pracowało blisko 24 tysiące osób. Najmniejsze firmy zatrudniające do 9 osób stanowiły 22 proc., ale należy tu pamiętać, że przedsiębiorstwa, dla których Coface nie posiada danych o zatrudnieniu to głównie firmy najmniejsze, więc udział tej grupy jest w rzeczywistości wyższy.

Prezentowane statystyki są przygotowywane przez ubezpieczyciela należności Coface od 1997 roku w oparciu o daty orzeczeń sądów o otwarciu postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych, czyli faktyczne daty upadłości i restrukturyzacji. Podane wyniki za 2020 rok nie są ostateczne i należy się jeszcze spodziewać wzrostu liczby postanowień. Jednak dane sprzed roku, do których liczony jest ostatni wzrost procentowy r/r oraz dane historyczne pochodzą także z końca grudnia, co zapewnia rzetelność porównań statystycznych.

Ze względu na obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. nowe prawo restrukturyzacyjne wprowadzające nowe rodzaje postępowań, w tym raporcie sposób prezentacji danych historycznych z danymi z lat 2016-2020 jest odmienny.


poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: