eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 32/2006 (07-13.08.2006)

Tydzień 32/2006 (07-13.08.2006)

2006-08-13 10:39

Przeczytaj także: Tydzień 31/2006 (31.07-06.08.2006)

  • EBC podwyższył stopy o 0,25 punktu procentowego do 3% i jest to czwarta podwyżka od grudnia 2005 roku. Nie wykluczone są też kolejne podwyżki.
  • W II kwartale 2006 roku PKB Francji wzrósł o 1,1-1,2% kw/kw ( w I kwartale wzrost ten wyniósł 0,5% kw/kw).
  • Bank Anglii podniósł stopę referencyjną o 25 pb do poziomu 4,75% i nie wykluczone są kolejne podwyżki.
  • Lipcowa inflacja w Niemczech w lipcu była na poziomie 1,9% (w czerwcu wynosiła 2%). W całym eurolandzie inflacja była na poziomie 2,5%.
  • W 2005 roku PKB Rosji wzrósł o 6,5%. Na ten rok planowano 6,1%. Ostatnio Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu podwyższyło prognozę do 6,6%. Siłą motoryczną tego wzrostu są rosnące ceny ropy i gazu ziemnego na światowych rynkach.
  • Susza także na Litwie. Straty w litewskim rolnictwie szacuje się na 180 mln USD. Tegoroczne zbiory mogą być nawet o 30% mniejsze, niż w 2005 roku.
  • Gazprom podpisał porozumienie z algierskim koncernem Sonatrach, który dotąd zaopatrywał w gaz południe Europy. W myśl podpisanej umowy firmy wymienią się aktywami i będą wspólnie poszukiwać i eksploatować złoża gazu. Wspólnie sfinansują też nowe projekty w tym np. budowę rurociągu Galsi z Algierii do Włoch i budowę rurociągu Medgaz do Hiszpanii. Oba koncerny dostarczają gaz do Włoch (Gazprom - 37%, a Sonatrach - 32%). Gazprom ma największe na świecie rezerwy gazu sięgające 1,03 bln m³ Sonatrach - 149 mld m³, lecz do Europy Gazprom dostarcza 125 mld m³, a Sonatrach 61 mld m³ .
  • Słowacja kontynuuje przygotowania do przyjęcia euro w 2009 roku. Jedyne zagrożenie Słowacja widzi w spełnieniu kryterium inflacyjnego. Lekarstwem na to ma być dyscyplina fiskalna.
  • Rząd niemiecki zamierza zwiększyć obniżkę kosztów pracy i wysokości składek, w stosunku do dotychczasowych planów.
  • Rosjanie w dalszym ciągu nie godzą się na złagodzenie norm weterynaryjnych stosowanych przy imporcie mięsa i jego przetworów, czego żądają Amerykanie. Nie wydaje się więc, by Rosja w tym roku weszła do WTO.
  • Rosyjski bank Sbierbank jest już w pierwszej setce największych banków na świecie i na koniec 2005 roku znalazł się na 82 miejscu, stając się największym bankiem w naszej części Europy. Według ekspertów wartość rosyjskiego rynku bankowego u naszych wschodnich sąsiadów rośnie rocznie o około 40 proc. Analitycy nie przewidują, żeby ten trend się zmienił. W tych bankach aż 42% aktywów należy do banków kontrolowanych przez państwo, a tylko 9 % należy do zagranicznych instytucji finansowych. Największy polski bank PKO BP jest w tej klasyfikacji na 229 miejscu.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

TAM GDZIE DWÓCH SIĘ BIJE, TAM TRZECI KORZYSTA

Słowacki Transpetrol administruje słowacką częścią rurociągu Przyjaźń. Płynie nim ropa z Rosji przez Ukrainę do Czech i Nie­miec. Pakiet 49% akcji tej firmy znajduje się jeszcze obecnie w rękach amsterdamskiej spółki Jukos Finance - filii Jukosu. Kon­cern naftowy Jukos upadł, a jego udziały są obecnie przedmiotem zabiegów wielu firm. Także polski Orlen wziął udział w takiej operacji kupując udziały holenderskiego Jukosa w litewskiej rafinerii Możejki. O odkupienie udziałów Jukosu w słowackim Trans­petrolu starało się Państwowe Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń (PERN) i Gazprom, a także czeska grupa CEPRO i bratysławska rafineria Slovnaft (kontrolowana przez węgierski MOL).

Dziś już wiadomo, że słowacki rząd, który nie potrafił zdecydować się, komu Jukos sprzeda akcje (miał prawo zablokować transakcję ze względu na bezpieczeństwo ener­getyczne kraju) chce sam być właścicielem tych akcji. Odkupi więc 49% akcji Transpetrolu za ponad 100 mln USD. Ta transak­cja jest ważna dla krajów naszego regionu, jeśli rzeczywiście rurociąg Odessa-Brody ma transportować ropę kaspijską do tej części Europy.

Transpetrol administruje rurociągami o długości 515 km, z czego 430 to słowacki odcinek rurociągu Przyjaźń. Płynie nim 10 mln ton ropy rocznie do największej słowackiej rafinerii Slovnaft pod Bratysławą oraz do Czech. Możliwości transportowe rurociągu ocenia się na 25 mln ton rocznie. Ale tu nie tylko o obecny rurociąg chodzi. Potrzebne są duże środki na jego modernizację i na roz­budowę sieci o nowe rurociągi. Powstaje nowy, 60-kilometrowy odcinek ropociągu między Slovnaftem a Schwechatem (ta ra­fineria należy do austriackiego OMV). Rozważa się modernizację i rozbudowę rurociągów, by ropa płynęła nim także do Bawarii i Chorwacji.

Zatem rozgrywka o Transpetrol miała na celu niedopuszczenie do przejęcia kontroli nad rurociągiem przez Rosję i wygląda na to, że się udało. Jednak wielką niewiadomą jest dziś przyszła polityka nowego rządu Ukrainy. Czy podtrzyma on ostatnią dekla­rację o transporcie ropy w kierunku z Odessy do Brodów (teraz rurociąg dzierżawią Rosjanie i ropa płynie w przeciwnym kierun­ku). Czy powstanie polska nitka rurociągu z Brodów do Płocka i do Gdańska?

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: