eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 33/2006 (14-20.08.2006)

Tydzień 33/2006 (14-20.08.2006)

2006-08-20 01:39

Przeczytaj także: Tydzień 32/2006 (07-13.08.2006)

  • Według Eurostat inflacja w strefie euro wyniosła w lipcu 2,4% r/r (w czerwcu była na poziomie 2,5% r/r).
  • Według Eurostat w krajach unijnych produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu 2006 roku średnio o 4,0% r/r. produkcja liczona r/r wzrosła w 21 krajach UE, a spadła w jednym - Danii (-0,7%). Największy wzrost produkcji odnotowały: Finlandia (22,3%), Polska (14,7%), Litwa (13,6%), Słowacja (11,9%), Luksemburg i Węgry (11,4%).
  • Dynamiczny rozwój Chin zmusza do myślenia o przyszłości Starego Kontynentu. Dziś Unia Europejska i USA specjalizują się w produkcji wyrobów wymagających większych nakładów know-how i nowoczesnych technologii. Te wyroby eksportują, a importują wyroby proste i tanie, głównie z Chin. Olbrzymie nakłady na edukację i badania w Chinach spowodują za kilkadziesiąt lat istotną zmianę tej sytuacji. Na pilną konieczność przygotowania scenariusza dla Unii zwracają ostatnio uwagę liczne raporty analityków i firm badawczych.
  • W II kwartale niemiecki PKB wzrósł o 0,9% kw/kw i o 2,4% r/r. Podobny wynik w II kwartale uzyskała gospodarka eurolandu. Komisja Europejska podwyższyła w poniedziałek prognozę wzrostu gospodarczego w eurolandzie na III kwartał z 0,3-0,7%. do 0,5-0,9%, ale obniżyła prognozę na IV kwartał z 0,5-1,0% do 0,4-0,9%.
  • Inflacja w lipcu w Niemczech wyniosła 1,9% w skali rocznej. W Hiszpanii inflacja wyniosła 4%
  • W Rosji w 2005 roku wydobycie gazu wyniosło wynosiło 638,3 mld m³, a eksport gazu był na poziomie 207,3 mld m³. W 2009 roku wydobycie gazu wzrośnie do 670-680 mld m³, a eksport wyniesie 208-212 mld m³
  • Według Czeskiego ministerstwa finansów przyszłoroczny deficyt budżetowy wyniesie 3,8% PKB.
  • Rosną bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Rosji. W I półroczu wyniosły 6,4 mld USD (wzrost o 44% r/r). Ich łączna wartość wynosi aktualnie 128 mld USD.
  • PKB Szwecji w II kw. wzrósł o 5,5% r/r. To najlepszy wynik od sześciu lat
  • Rosja do 21 sierpnia zwróci resztę swojego zadłużenia wobec Klubu Paryskiego (21,3 mld USD). Jej rezerwy kruszcowo-walutowe są obecnie na poziomie 277 mld USD.
  • W I kwartale wzrost gospodarczy na Węgrzech wyniósł 4,6% r/r (w 2005 roku 4,5% r/r), a w drugim kwartale już tylko 3,6%. Według prognoz w 2006 roku wzrost gospodarczy wyniesie 3,3% r/r (w 2005 wyniósł on 4,1%). Deficyt budżetowy po siedmiu miesiącach 2006 roku wyniósł 5,4% PKB, a według prognoz w całym roku wyniesie 5,5% (ok. 6 mld USD).
  • Dzięki koniunkturze na ropę i gaz w projekcie budżetu Rosji na 2007 r. założono nadwyżkę w wysokości 56 mld USD.
  • Wzrost gospodarczy Słowacji wyniósł w II kw. 6,6% (w I kw. był na poziomie 6,3%). W opinii ekspertów to konsumpcja i inwestycje zagraniczne napędzają gospodarkę. Jednak wzrasta tez inflacja. W lipcu wyniosła 5% (w czerwcu była na poziomie 4,6%). W tym roku słowacki bank centralny podniósł już stopy procentowe o 1,5% do poziomu 4,5%.
  • Stopa bezrobocia spadła w Bułgarii w lipcu do 8,9% (w czerwcu była na poziomie 11,3%). Ta obniżka ma jednak przyczyny w okresowym wzroście zatrudnienia w turystyce i w przemyśle spożywczym
  • Ukraina unika teraz zdecydowanej deklaracji w sprawie sposobu wykorzystania rurociągu Odessa-Brody. Ma być powołana rządowa komisja, której celem będzie ocena korzyści dla Ukrainy wynikających ze sposobu eksploatacji tej magistrali. Ostatnie rozmowy premierów Rosji i Ukrainy pozwalają sądzić, że przedłużony będzie okres obowiązywania cen na gaz dla Kijowa na poziomie dotychczasowy, (95 USD/1000m³).
  • Gazprom obiecuje utrzymać niskie ceny gazu dla Białorusi, jeśli ona odsprzeda mu 50% udziałów w Biełtransgazie. Ta białoruska firma ma sieć gazociągów o długości 7 tys. kilometrów. Gazprom liczy też na udział w dochodach ze sprzedaży rosyjskiego gazu w tym kraju. Rosyjski gigant jest już właścicielem białoruskiego odcinka gazociągu jamalskiego, transportującego gaz głównie do Niemiec. Rurami Biełtransgazu gaz płynie również m.in. do Polski, na Litwę i Łotwę. W 2007 roku Białoruś chce kupić w Rosji 21 mld metrów sześciennych gazu. Teraz proponuje Gazpromowi rozpoczęcie w przyszłym roku budowy drugiej nitki tego gazociągu na swoim terytorium.
  • Austriacka ÖMV to największa grupa naftowa w Europie Środkowo-Wschodniej. W I półroczu zwiększyła zysk netto o 19% r/r, przy sprzedaży 4,6 mld euro (wzrost o 21% r/r). ÖMV zatrudnia 46,7 tys. osób w 13 krajach regionu.
  • W IV kwartale w słowackiej Żilinie rozpocznie się budowa fabryki samochodów Hyundaya. Jej koszt szacuje się na 1 mld euro

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

DZIŚ NIC NIE JEST DZIŚ PEWNE W SPRAWIE PRZYSZŁOŚCI SŁOWACKIEGO ODCINKA ROPOCIĄGU PRZYJAŹŃ

Odcinek 430 km tego ropociągu jest dziś w rękach słowackiego Transpetrolu i transportuje on rosyjską ropę z Ukrainy przez Słowację do Czech i do zachodniej Europy. Transpetrol w sumie użytkuje 515 km ropociągów, dostarcza 10 mln ton ropy rocznie do największej słowackiej rafinerii Slovnaft pod Bratysławą oraz do Czech. Zdolności przesyłowe ropociągu Przyjaźń są jednak znacznie wyższe i wynoszą ok. 25 mln ton. Po jego modernizacji ropa może nim płynąć także do Bawarii i Chorwacji. Nie ulega wątpliwości, że rozstrzygnięcie będzie miało tu polityczny charakter. Unijna Europa zmierza do zmniejszenia swojej zależności energetycznej od Rosji. Ma nadzieję na import kaspijskiej ropy przez Morze Czarne i rurociąg Odessa-Brody. Rurociąg z kaspijską ropą przechodzi jednak przez terytorium rosyjskie, ale jest własnością zagranicznego konsorcjum. Rosja przeciwstawia się teraz jego rozbudowie. Jeśli dodatkowo wejdzie do Transpetrolu, to ta koncepcja z dostawą kaspijskiej ropy do Zachodniej Europy przestanie być realizowalna.

Właścicielami Transpetrolu są rząd słowacki (51% akcji) i Jukos Finance, firma-córka rosyjskiego Jukosa (49%). Jukos Finance kilka dni temu (10.08) uzgodnił sprzedaż swoich udziałów rządowi Słowacji za 125 mln USD. Dziś wydaje się, że transakcja ta nie dojdzie do skutku. Moskiewski sąd ogłosił upadłość Jukosa. Rosyjski zarząd komisaryczny Jukosu odwołał na WZA kierownictwo Jukos Finance. Oznacza to, że dotychczasowe uzgodnienia poprzedniego zarządu Jukos Finance ze słowackim rządem nie są już aktualne. Komisarz upadłego potentata stwierdził, że planowana sprzedaż jest wbrew interesom wierzycieli. Wszystkie aktywa Jukosu będą wystawione na sprzedaż co oznacza, że zapłaci ten, kto da więcej. Dziś jest sześciu chętnych, a wśród nich rosyjski Gazprom, polskie Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń (PERN), czeska grupa CEPRO, bratysławska rafineria Slovnaft kontrolowana przez węgierski MOL i słowacki rząd. Sprzedaż temu, kto wygra przetarg może przeszkodzić tylko decyzja rządu słowackiego, który może ją zablokować ze względu na własne bezpieczeństwo energetyczne. Już teraz wiadomo, jakie warunki postawi on nowemu właścicielowi akcji Jukosa, a będą to:
  • przejęcie prawa do zarządzania Transpetrolem (dotąd było ono w rękach Jukosa),
  • nowy właściciel nie będzie mógł domagać się od państwa żadnych rekompensat z tego tytułu,
  • ilość transportowanej przez Transpetrol ropy ma wzrosnąć z obecnych 10 do 16 mln ton rocznie,

Słowacja oczekuje też, że właściciel zobowiąże się do zakończenia budowy przyłącza bratysławskiej rafinerii Slovnaft do austriackiego Schwechatem oraz podłączenia go do ukraińskiego ropociągu Odessa - Brody.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: