2020-10-07 09:48
Tylko w tym roku datki na cele dobroczynne przekazał co drugi Polak © vchalup - Fotolia.com
Przeczytaj także: Filantropia efektem ubocznym COVID-19?
Wprawdzie daleko jest nam jeszcze do poziomu dobroczynności, który charakteryzuje Amerykanów (datki przekazywane rocznie przez darczyńców z regionu CEE stanowią zaledwie 3,7% kwot, które płyną od filantropów z USA), to jednak wyraźnie widać, że dobroczynność rośnie również w naszej części Europy.– Mimo stosunkowo niewielkich wpłat, dla prawie 70% darczyńców niezwykle ważny jest tzw. impact, czyli świadomość tego, jak zmienia się otoczenie pod wpływem ich działań – mówi Anna Korzeniewska z Social Impact Alliance for Central & Eastern Europe.
fot. mat. prasowe
Które cele zrównoważonego rozwoju powinien wspierać biznes?
46% respondentów uważa, ze firmy powinny wspierać innowacje i przemysł.
- Coraz głośniej podkreślane przez społeczeństwo oczekiwania i mocniejsze naciski z każdej strony na ograniczanie wpływu na środowisko i klimat wymagają na biznesie jeszcze aktywniejszego udziału w rozwoju społecznym, głównie poprzez działania ze sfery społecznej odpowiedzialności. Dziś konsumenci doceniają firmy, które dbają o zaangażowanie społeczne i w mądry, rozsądny sposób przeznaczają część zysków na cele społeczne. Szczególnie doceniają aktywność na rzecz lokalnego otoczenia. Uznają, że to biznes, bardziej niż rząd i politycy, ma większą szansę rozwiązywać problemy społeczne – mówi Przemysław Oczyp, Prezes Go Responsible.
- Kryteria społeczne i środowiskowe są coraz ważniejszym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji zakupowych i inwestycyjnych, co składania firmy do skutecznych, regularnych i przede wszystkim konstruktywnych działań z obszaru CSR. Z badania jasno wynika, że społeczeństwo – a więc klienci, konsumenci, pracownicy i inwestorzy mają wysokie oczekiwania od firm. Jeśli uda nam się zidentyfikować i zlikwidować bariery prawno-podatkowe, z którymi firmy się mierzą w realizacji działalności społecznej, powinniśmy odnotować wzrost środków przeznaczanych na dobroczynność – podsumowuje Anna Korzeniewska.
fot. mat. prasowe
W jakim stopniu zgadzasz się z poniższymi stwierdzeniami?
76% respondentów docenia firmy, które tworzą fundacje i przekazują na nie część zysków.
– Dziś stoimy przed ogromnym wyzwaniem, którego realizacja jest możliwa tylko przy sprawnej współpracy pomiędzy rządami, biznesem, organizacjami społecznymi oraz społeczeństwem. Sygnałem, że obrany kierunek jest słuszny, jest rosnąca świadomość i liczba aktywnych filantropów indywidualnych i korporacyjnych, którzy chcą mądrze korzystać ze swoich pieniędzy, czasu i wiedzy – mówi Kamil Wyszkowski, Prezes Rady / Przedstawiciel Global Compact Network Poland.
- Na drodze do sukcesu kluczowe znaczenie ma angażowanie kapitału prywatnego, pochodzącego od osób indywidualnych i biznesu. Istotne jest wielkostronne forum dialogu tak, aby pomagać biznesowi i społeczeństwu identyfikować problemy oraz wskazywać ścieżki do ich rozwiązywania. Przeznaczane przez otoczenie środki muszą efektywnie pracować na rzecz zmian społecznych, szczególnie że zasoby, którymi dysponujemy, zawsze będą ograniczone w stosunku do wielości wyzwań, z którymi mierzy się świat. Dlatego ważne jest przejście od pomagania reaktywnego, bazującego na emocjach, do filantropii strategicznej, której towarzyszy maksymalizacja trwałego, długoterminowego wpływu społecznego.
oprac. : eGospodarka.pl
Kobiety a działania charytatywne
Czy wśród Polaków są dobroczyńcy?
Społeczna odpowiedzialność biznesu - magnes na pracowników
Filantropia Polaków: jesteśmy coraz mniej hojni?
Wolontariat pracowniczy: są korzyści, ale i bariery
Kto wspiera akcje dobroczynne?
Małe firmy w USA a działalność charytatywna
Zrównoważony rozwój a zachowania konsumentów
Zrównoważony rozwój przyciąga pracowników
Mam pytanko, czy pracę wolontariacką wykonaną na rzecz fundacji i wycenioną w porozumieniu o współpracy mogę odliczyć od podatku? Jeśli tak ...
Co zrobić jeżeli zostało mi wypłacone świadczenie rodzinne, a MOPS po 4 latach nagle stwierdził, że mi się ono nie należało?
Optymalizacja podatkowa: ruchome stawki amortyzacji
Mist House - nowa inwestycja Develii na wrocławskich Krzykach
Ceny mieszkań w IV kw. 2020 wyższe o 7,7%. Kredyty hipoteczne najtańsze w historii
Oszczędności Polaków. Jaki będzie 2021 rok?
Umocnienie dolara i przecena na Wall Street
Czy pandemia obniżyła ceny mieszkań?
3 porady na Dzień Ochrony Danych Osobowych