eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koszty pracy i płaca minimalna: 50% firm przeciwko podwyżkom

Koszty pracy i płaca minimalna: 50% firm przeciwko podwyżkom

2020-07-27 12:19

Koszty pracy i płaca minimalna: 50% firm przeciwko podwyżkom

53% firm chce utrzymania płacy minimalnej na obecnym poziomie © adam88xx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W nadchodzącym roku płaca minimalna w naszym kraju powinna pozostać na dotychczasowym poziomie 2600 zł brutto – uważa 53% firm przebadanych przez Konfederację Lewiatan. Blisko połowa przedsiębiorców liczy również na rychłe uregulowania prawne w zakresie pracy zdalnej.

Przeczytaj także: Lewiatan: wyższa płaca minimalna zaszkodzi polskiej gospodarce

Z badania zrealizowanego przez Lewiatan w połowie lipca br. wynika, że 46% przedsiębiorców chciałoby elastycznego czasu pracy i kont czasu pracy. Taki sam odsetek firm oczekuje szczegółowych przepisów w zakresie odpowiedzialności i obowiązków pracodawców w zakresie pracy zdalnej. Jest to szczególnie istotne dla średnich przedsiębiorstw (51%), duże firmy na tę konieczność wskazują rzadziej (38%).

Nie jest dużym zaskoczeniem, że w obecnych realiach co druga z badanych firm postuluje o ograniczenie kosztów pracy. Wśród oczekiwanych rozwiązań respondenci wymieniają m.in. zawieszenie składek FP. Odsetek firm wspierających ten postulat jest tym większy, im mniejsza jest firma (pośród małych firm to 55%).

Za czasowym ograniczeniem kosztów pracodawcy wypłaty wynagrodzenia z tytułu choroby opowiada się 38% przedsiębiorców.

fot. mat. prasowe

Koszty pracy

49% badanych opowiada się na niepodwyższaniem kosztów pracy.


53% firm chciałaby utrzymania wysokości płacy minimalnej na poziomie 2 600 zł. I w tym przypadku postulują o to głównie małe firmy (57%).

fot. mat. prasowe

Płaca minimalna

Ponad połowa badanych jest przeciwnych podnoszeniu płacy minimalnej w nadchodzącym roku.


- W sprawie wysokości płacy minimalnej w przyszłym roku musimy twardo stąpać po ziemi. Jeśli chcemy uniknąć kłopotów na rynku pracy powinniśmy ograniczyć wszelkie inicjatywy związane ze wzrostem kosztów pracy. Priorytetem będzie bowiem ratowanie miejsc pracy i firm, mocno dotkniętych skutkami pandemii. W 2021 roku płaca minimalna powinna więc wynosić 2600 zł, czyli tyle ile w tym roku. Postulujemy też dookreślanie w przepisach Kodeksu pracy ogólnych zasad organizacji pracy zdalnej, z delegacją jej szczegółowego uregulowania przez pracodawcę w zakładowych źródłach prawa pracy. Konieczne jest jasne określenie odpowiedzialności za BHP w miejscu wykonywania pracy zdalnej przez pracownika (dom lub inne miejsce wybrane przez pracownika) – mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Badanie przeprowadził w połowie lipca br. Instytut Badań Spraw Publicznych, na zlecenie Konfederacji Lewiatan na próbie 300 przedsiębiorców.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: