eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Usługi dla biznesu generują popyt na biurowce Wrocławia

Usługi dla biznesu generują popyt na biurowce Wrocławia

2020-06-29 10:51

Usługi dla biznesu generują popyt na biurowce Wrocławia

Wrocław © Patryk Michalski - Fotolia.com.jpg

Wrocław utrzymuje silną pozycję na mapie polskiego rynku biurowego. Obecnie dysponuje już ponad 1,2 mln mkw. powierzchni zlokalizowanej w biurowcach i wszystko wskazuje na to, że - pomimo zamrożenia związanego z COVID-19 - ten wynik będzie wzrastał. Popyt na wrocławskie powierzchnie biurowe generują przede wszystkim usługi dla biznesu i to właśnie ten czynnik daje stolicy Dolnego Śląska podwaliny do dalszego rozwoju rynku biurowego. Tym bardziej, że usługi biznesowe są branżą dość odporną na zawirowania związane z pandemią.

Przeczytaj także: Rynek biurowy Wrocławia nie wypada z czołówki

Jak pisze Walter Herz, Wrocław to pierwsze wśród regionów miasto, które wyspecjalizowało się w ściśle określonej dziedzinie, skupiając na swoim terenie firmy świadczące usługi biznesowe, w tym bardzo dynamicznie rozwijające centra technologiczne i IT.

Świetnym przykładem biurowca powstałego właśnie z myślą o usługach dla biznesu jest liczący sobie 10 tys. mkw. obiekt Nowa Strzegomska na terenie Wrocławskiego Parku Biznesu, który stanie się siedzibą firmy informatycznej GlobalLogic S.A. i zarazem miejscem pracy około 1000 osób.
Łączne zasoby biurowe Wrocławia, jak oblicza Walter Herz, to już blisko 1,2 mln mkw. powierzchni. W I kwartale bieżącego roku do użytkowania oddano wprawdzie tylko jeden budynek o powierzchni 8,2 tys. mkw., ale deweloperzy prowadzą projekty, których planowe ukończenie może przynieść w tym roku jeszcze niemal 60 tys. mkw. biur. Mowa tu m.in. o kolejnym budynku w inwestycji City Forum i biurowiec w projekcie Centrum Południe.

Dodatkowo, inwestorzy w stolicy Dolnego Śląska są mocno wspierani przez jednostki samorządowe. Korzystają również z imponującego zaplecza, jakim jest świetnie wykwalifikowana kadra, wykształcona na kierunkach dedykowanych sektorowi outsourcingu. Takie podstawy dają miastu stabilność i bezpieczeństwo, jeśli chodzi o rozwój biznesu i tym samym wzrost rynku biurowego.

fot. Patryk Michalski - Fotolia.com.jpg

Wrocław

Wrocławski rynek biurowy z silnymi podstawami do rozwoju.


- Wrocławski rynek biurowy od połowy marca br., podobnie jak inne rynki krajowe pozostaje w fazie zamrożenia gospodarczego, ale perspektywy jego rozwoju oparte są na mocnych fundamentach. Przeszkodą w rozwoju inwestycji są tu, jak we wszystkich aglomeracjach w kraju, przeciągające się procesy administracyjne, braki pracownicze i niepełna ciągłość dostaw, budowa obiektów biurowych w mieście jednak nie stanęła. Realizacja projektów jest konsekwentnie kontynuowana, a buduje się nie mało, bo w powstających aktualnie we Wrocławiu biurowcach znajdzie się łącznie prawie 220 tys. mkw. powierzchni – mówi Mateusz Strzelecki, Partner / Head of Regional Markets w Walter Herz.

Pierwszy kwartał z wysokim wolumenem najmu


- Najemcy we Wrocławiu, jak wszędzie przyjęli najpierw postawę wyczekującą, przyglądając się rozwojowi wypadków, jednak obserwujemy ponowne ożywienie na rynku biurowym. Firmy wróciły do rozmów, dotyczących relokacji i renegocjacji umów. Co więcej, „lockdown” nie zatrzymał finalizacji umów, które były podpisywane w tym niecodziennym okresie. Wrocławscy najemcy są świadomi, że „home office” nie jest w stanie w pełni zastąpić efektywnej pracy w biurze, gwarantującej rozwój biznesu – przyznaje Martyna Markiewicz, Senior Leading Negotiator w Walter Herz. - W pierwszych trzech miesiącach tego roku popyt we Wrocławiu utrzymywał się na bardzo wysokim poziomie. Wolumen transakcji sięgnął 48 tys. mkw. powierzchni i był dwukrotnie wyższy od odnotowanego w analogicznym okresie 2019 roku. Kolejny kwartał z pewnością przyniesie wiele zmian, nowe tendencje i oczekiwania ze strony najemców. Jednak najważniejsze, że wracamy do działania, zarówno na rynku biurowym, jak i na polu inwestycyjnym – dodaje.

Biurowce realizowane planowo


Ale, jeśli nawet wszystkie inwestycje oddane zostaną w terminie, nowa podaż będzie o połowę mniejsza niż w rekordowym pod tym względem 2019 roku, kiedy na wrocławski rynek weszło prawie 150 tys. mkw. powierzchni biurowych, w tym m.in. Business Garden Wrocław II z 79 tys. mkw. biur. Ubiegły rok był drugim z rzędu, w którym zasoby biurowe Wrocławia rosły w tak rekordowym tempie.
Przy czym należy zwrócić uwagę, że obiekty oddawane w ciągu ostatnich dwóch lat skupione były głównie w zachodniej części miasta, a inwestycje realizowane obecnie ogniskują się przede wszystkim w centrum i południowym obszarze aglomeracji. Przy centralnie położonej ulicy Powstańców Śląskich w realizacji jest obecnie budynek MidPoint71 firmy Echo Development i biurowiec Wielka 27 firmy i2 Development.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: