eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Biurowiec za biurowcem. Powstaje prawie 100 obiektów

Biurowiec za biurowcem. Powstaje prawie 100 obiektów

2020-06-25 00:22

Biurowiec za biurowcem. Powstaje prawie 100 obiektów

Biurowiec w budowie © B. Wylezich - Fotolia.com

Z opracowanego przez CBRE "Work from home survey" wynika, że 3 na 4 Polaków na tyle polubiło pracę zdalną, że chciałoby w ten sposób pracować od 1 do 2 dni w tygodniu. Pozostały czas wolimy jednak spędzać w biurze, chociażby ze względu na możliwość codziennego kontaktu ze współpracownikami. Biura nie odchodzą zatem do lamusa, czego najdobitniejszym dowodem może być ilość prowadzonych właśnie inwestycji.
Jak wynika z doniesień opublikowanych przez CBRE, w Polsce buduje się właśnie 96 biurowców, z czego 89 ma otworzyć swoje drzwi jeszcze przed końcem 2022 r. Największymi placami budowy są Warszawa, Kraków oraz Trójmiasto. W efekcie realizowanych inwestycji rynek biurowy w ciągu najbliższych kilka lat powiększy się o kolejne 1,6 mln mkw.

Mikołaj Sznajder, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE, potwierdza, że biurowce to ten z segmentów rynku nieruchomości komercyjnych, który w bieżących, kryzysowych realiach nadal radzi sobie całkiem dobrze.
Oczywiście i on musi mierzyć się z konsekwencjami pandemii, takimi jak przesunięcia decyzji najemców, ale w ostatecznym rozrachunku wszystko pozostaje na plusie. Zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie w stolicy i największych miastach regionalnych jest duże, dzięki czemu inwestorzy wciąż chętnie budują w Polsce. Również banki są zainteresowane kredytowaniem tych inwestycji, choć z nieco większymi obostrzeniami i ostrzejszą weryfikacją pewnych aspektów. Inwestorzy muszą mierzyć się również ze wzrostem wymagań w kwestii zabezpieczenia poziomu przednajmu by dostać kredyt. Przed epidemią było to 30%, a obecnie dochodzi do 50-60% - mówi Mikołaj Sznajder.

Jak pisze CBRE, biurowce zapewniają nam obecnie 11,09 mln mkw. powierzchni biurowej, z czego 5,58 mln mkw. ulokowane jest na terenie Warszawy, a pozostała część w miastach regionalnych. W budowie pozostaje 96 nowoczesnych biurowców o łącznej powierzchni ponad 1,6 mln mkw. Z tego 41 będzie dostępnych już przed końcem tego roku, a kolejnych 48 w ciągu następnych dwóch lat.

fot. B. Wylezich - Fotolia.com

Biurowiec w budowie

Biurowców wciąż przybywa. W budowie prawie 100 takich obiektów.


Biurowce nie boją się wirusa i pracy zdalnej


Popyt na nowoczesną powierzchnię do pracy cały czas przewyższa podaż, dlatego inwestycje biurowe nie tracą na znaczeniu. Ostatnie miesiące pracy zdalnej pokazały nam, jak ważna dla pracowników jest wspólna firmowa przestrzeń. Z przeprowadzonego przez CBRE badania „Work from home survey” wynika, że 75% Polaków chciałoby pracować z domu 1-2 dni w tygodniu. Tylko 8% rozciągnęłoby ten czas na więcej niż 3 dni w tygodniu, a 14% ankietowanych mówi zdecydowane „nie” regularnej pracy zdalnej.
- Wpływ epidemii i wzrost popularności pracy zdalnej nie są jeszcze mocno odczuwalne na krajowym rynku biurowym. Nie widać przestojów na budowach biurowców, choć można spodziewać się, że prędzej czy później nastąpią. Na tę chwilę jednak nic nie wskazuje, by ich skala miała być duża. Mimo rosnącej popularności pracy zdalnej, nie widać odwrotu od biur na rzecz pracy z domu. Część pracowników i pracodawców zaczęła dostrzegać zmęczenie ciągłą pracą z domu, wskazują na wyzwania związane z brakiem osobistego kontaktu między ludźmi i dzięki temu bardziej doceniają przestrzeń biurową, więc akurat ten aspekt może wręcz wpłynąć na większe zainteresowanie komfortową i nowoczesną powierzchnią. W tym kontekście informacje pojawiające się o wielkich problemach branży biurowej w dobie COVID-19 bardziej odnoszą się do starszych budynków o średnim standardzie, którym trudniej jest zaleźć najemców zapewniających stabilność umów najmu – mówi Joanna Mroczek, szefowa działów Badań Rynku i Doradztwa oraz Marketingu i Komunikacji w Polsce i regionie CEE w CBRE.

Biurowe trio


Najwięcej biurowych placów budowy mamy obecnie w Warszawie, w której powstaje 35 obiektów o łącznej powierzchni 874 tys. mkw. Drugiego miejsca nie odpuszcza Kraków, stolica coworkingów, gdzie buduje się 16 biurowców o metrażu niemal 181 tys. mkw. Miejsce na podium otrzymał również intensywnie rozwijający się rynek biurowy w Trójmieście, na którym do końca 2022 r. przybędzie 13 biurowców, dostarczając prawie 146 tys. mkw. Poziom pustostanów w Gdańsku, Gdyni i Sopocie jest jednym z najniższych w kraju, dlatego projekty biurowe cieszą się tam szczególnym zainteresowaniem.

Na nową przestrzeń biurową czekać mogą też pracownicy z Wrocławia (8 biurowców w budowie), Katowic i Łodzi (po 7), Poznania (2) oraz Szczecina i Lublina, w których powstaje po jednym nowoczesnym obiekcie. Łącznie przestrzeń biurowa w miastach regionalnych do końca 2022 r. powiększy się o prawie 743 tys. mkw.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: