eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kto ma oferty pracy dla inżyniera?

Kto ma oferty pracy dla inżyniera?

2020-06-24 11:46

Kto ma oferty pracy dla inżyniera?

Inżynierowie © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Pandemia zatrzęsła polską gospodarką, nie omijając przy tym rynku pracy. Jej następstwem jest zarówno spadek ilości prowadzonych procesów rekrutacyjnych, jak i wzrost liczby specjalistów poszukujących zatrudnienia. Firma rekrutacyjna Bergman Engineering uważa, że właśnie teraz pracodawcy mają wyjątkową wręcz okazję do uzupełnienia braków kadrowych, w tym pozyskania wykwalifikowanych inżynierów, o których na rynku pracy bywa naprawdę trudno. Ci, którzy przegapią ten moment, powinni liczyć się z tym, że wkrótce batalia o pracowników może rozpocząć się na nowo.

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jaka sytuacja panuje obecnie na rynku pracy inżynierów?
  • Które z branż zgłaszają największe zapotrzebowanie na pracowników ?
  • Które kompetencje inżynierów są dziś w szczególności poszukiwane?


Przeprowadzona przez Bergman Engineering obserwacja rynku pracy pozwoliła stwierdzić, że w II kwartale bieżącego roku rekrutacje inżynierów skurczyły się nawet o 90% rdr. Jeszcze rok temu inżynierów poszukiwała przede wszystkim motoryzacja oraz lotnictwo, ale ofert pracy nie brakowało również w sektorze maszynowym, budowlanym i chemicznym.

Obecnie sytuacja przedstawia się już inaczej. Jak wyjaśnia Tomasz Szpikowski, CEO firmy rekrutacyjnej Bergman Engineering, dziś pracę dla inżynierów mają przede wszystkim pracodawcy z sektora spożywczego, farmaceutycznego, kosmetycznego oraz elektrycznego. Oferty pracy dotyczą również szeroko pojętej automatyki przemysłowej.
- Obecnie pracowników szukają przede wszystkim firmy z branży spożywczej, farmaceutycznej, kosmetycznej, elektrycznej i szeroko pojętej automatyki przemysłowej. Wybuch pandemii w sposób naturalny ukształtował wzmożony popyt na ich produkty czy usługi. Dlatego przedsiębiorstwa działające w tych sektorach nie tylko nie ucierpiały na skutek pandemii, ale na niej zyskały. Dziś to właśnie one mają realną szansę na uzupełnienie braków kadrowych i pozyskanie specjalistów o najlepszych, topowych kompetencjach - mówi Tomasz Szpikowski.

Jak dodaje ekspert, nadal mocno rozwijają się usługi e-commerce, co jest związane z przeniesieniem wielu aspektów prowadzenia biznesu do świata online, a co za tym idzie - prężnie działają firmy specjalizujące się w nowoczesnych technologiach i cyberbezpieczeństwie.

fot. mat. prasowe

Zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych branżach

Większe zapotrzebowanie na pracownika zgłaszają między innymi branża spożywcza oraz elektryczna


Pracodawcy podnoszą poprzeczkę


Pamiętajmy, że większa liczba kandydatów i mniej rekrutacji oznaczają większą konkurencję wśród osób walczących o utrzymanie posady lub zdobycie nowego miejsca pracy. A ze względu na sytuację światową i pandemię, wymagania pracodawców mogą być wyższe, bo tylko wysoki poziom kadry i świadczonych usług pozwoli przetrwać chwile kryzysu gospodarczego.

Z badań przeprowadzonych przez Bergman Engineering wynika, że dziś aż 9 na 10 pracodawców poszukuje specjalistów potrafiących krytycznie myśleć. Dla ponad 70% z nich ważna jest z kolei posiadana przez pracownika wiedza ekspercka, umiejętność łączenia świata tradycyjnego z cyfrowym oraz łatwa adaptacja do zmieniających się warunków i środowiska pracy. Poza tym w ciągu ostatnich miesięcy o 15% wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów, którzy mogliby pracować na zasadach projektu, czyli np. na kontraktingu, zamiast na umowie o pracę.

fot. mat. prasowe

TOP10 - kompetencje inżynierów

Pracodawcy życzą sobie między innymi podejścia projektowego do wykonywanej pracy


Portret inżyniera w dobie czwartej rewolucji przemysłowej wyłania się też z raportu „Smart Industry Polska 2019”. Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Siemens oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii dowiadujemy się, że inżynierskie kompetencje przyszłości, a właściwie już teraźniejszości, to połączenie twardych kwalifikacji technicznych z ich „miękkimi” odpowiednikami, a kluczem do sukcesu jest umiejętność pracy zespołowej połączona z efektywną komunikacją procesów.

Najbardziej poszukiwani inżynierowie w Polsce


Dane Bergman Engineering pokazują też, jacy specjaliści są obecnie najbardziej poszukiwani. W ubiegłym roku zdecydowana większość rekrutacji dotyczyła pracy na takich stanowiskach, jak: inżynier projektu, inżynier procesu, inżynier utrzymania ruchu, automatyk, inżynier ds. nowych uruchomień, specjalista ds. zakupów, inżynier dostaw. Dziś wśród najbardziej pożądanych specjalizacji znajdują się: programista PLC, elektryk, inżynier sprzedaży, inżynier testów i inżynier produkcji.

fot. mat. prasowe

Najbardziej poszukiwani specjaliści w Polsce

Dominującymi stanowiskami ostatnich miesięcy był między innymi elektryk i inżynier testów


Jak podkreślono w komunikacie, rynek pracodawcy nie będzie trwał wiecznie. Bo choć zamrożenie gospodarcze w wielu sektorach oraz zwolnienia w części firm spowodowały, że właściwie z tygodnia na tydzień zwiększyła się liczba pracowników dostępnych na rynku, to jednak sytuacja ma diametralnie zmienić się już w III kwartale 2020 r. Wtedy spadek rekrutacji wynosić będzie już nie 90 a 40% (w stosunku do roku ubiegłego). Jeżeli więc firmy myślą o zwiększeniu swojej kadry o specjalistów, teraz jest na to najlepszy czas - bo jest ich najwięcej, a wśród nich są osoby o najbardziej pożądanych obecnie kompetencjach.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rynek pracy, oferty pracy, inżynierowie

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: