2022-03-22 12:30
Przeczytaj także: Praca dla inżyniera: gdzie wysokie zarobki i stabilne zatrudnienie?
fot. mat. prasowe
Najpopularniejsze okręgi przemysłowe w Polsce
Największy popyt na inżynierów widoczny jest w okręgach przemysłowych
Okręgi przemysłowe tworzone są przez skupiska konkurencyjnych firm o podobnych profilach działalności. Dla pracowników to świetna okazja do nauki i rozwoju. Z drugiej jednak strony są pracodawcy, którzy mają trudności w pozyskiwaniu kandydatów o odpowiednich kompetencjach – tłumaczy Tomasz Szpikowski, prezes Bergman Engineering.Sytuacja ta powoduje rozwój dwóch trendów:
Firmy to zauważają – szczególnie te, które potrzebują specjalistów o wąskich kompetencjach lub znających niszowe technologie. Takich kandydatów już nie szuka się lokalnie, ale na terenie całej Polski – dodaje Tomasz Szpikowski.
fot. mat. prasowe
Czynniki wpływające na decyzję o relokacji
3/4 pracowników byłoby skłonnych podjąć decyzję o relokacji do innego miasta, jeżeli otrzymałoby wyższą pensję
Z naszych obserwacji wynika, że dziś dla inżyniera mieszkanie w miejscu atrakcyjnym zawodowo jest bardzo ważne. Oprócz tego, liczą się także takie aspekty, jak dostęp do kultury i rozrywki, dostępność przedszkoli, szkół i placówek medycznych, poziom bezpieczeństwa danego miasta, a także bliskość natury – uzupełnia Tomasz Szpikowski.
Plany relokacji wynikły z małych możliwości na lokalnym rynku pracy. Owszem, w okolicy było kilka firm, ale głównie usługowych lub państwowych i samorządowych, a ja chciałem pracować w dużej, przemysłowej organizacji, najlepiej z obcym kapitałem. Mój region tego nie zapewnił, stąd podjąłem decyzję o wyjeździe, z Myślenic do Katowic. Obecnie piastuję stanowisko lidera produkcji i mam dużo więcej możliwości rozwoju zawodowego, szczególnie że w promieniu kilkunastu, kilkudziesięciu kilometrów znajdują się inne firmy o podobnym profilu działania.
Z naszych danych wynika, że 80% inżynierów przemysłowych, którzy na przestrzeni ostatnich miesięcy chcieli zmienić miejsce zatrudnia, otrzymało od swojego pracodawcy kontrofertę. Zwykle są to pieniądze, a poziomie tego, co mieliby otrzymać od konkurencji, ewentualnie – zmiana warunków pracy w postaci dostępu do lepszych narzędzi pracy, zdjęcia części obowiązków lub zatrudnienia asystenta. Niemniej presję płacową doświadcza coraz więcej przedsiębiorców, co pozwala sądzić, że podwyżki w 2022 roku mogą być nawet dwucyfrowe – podsumowuje Tomasz Szpikowski.
oprac. : eGospodarka.pl
Zawody, które opierają się kryzysom: inżynier
Przemysł 4.0 ma pracę dla inżyniera, ale potrzeba odpowiednich kompetencji
Elektromobilność: inwestycje generują popyt na specjalistów
Ile zarabia inżynier? Kwoty są nawet pięciocyfrowe
Elektromobilność szuka pracowników. Atrakcyjne wynagrodzenie!
Usługi dla biznesu potrzebują pracowników. Podwyżki planuje 50% firm
Oferty pracy dla inżyniera: co przyniesie 2021 rok?
Elektromobilność ma pracę dla inżyniera. Sprawdź wymagania i zarobki
Kto ma oferty pracy dla inżyniera?
Problem: Obcokrajowiec legalnie przebywał w 2016 roku na terenie Polski i jest rezydentem podatkowym w Polsce ze względu na centrum życiowe oraz ...
Wynagrodzenia w handlu w 2021 roku
Rynek wierzytelności - co może przynieść przyszłość?
Obligacje. Jak działa immunizacja? Jak ograniczyć ryzyko rynkowe?
Wpis do KRS. Co może sąd rejestrowy?
3 kwestie, o których musisz pamiętać przy zmianie formy opodatkowania
Biznes bez granic: Handel zagraniczny w nowej rzeczywistości
Panorama Reden i Niebieski Bursztyn od ATAL