eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy specjalistów IV-VI 2006

Rynek pracy specjalistów IV-VI 2006

2006-07-31 00:04

Rynek pracy specjalistów IV-VI 2006

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Lawinowy wzrost ogólnej liczby ofert pracy, ciągłe poszukiwanie pracowników w handlu i sprzedaży, rosnące zapotrzebowanie na osoby do działów obsługi klienta i call center oraz coraz więcej propozycji z województwa dolnośląskiego - tak według konsultantów portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl przedstawiała się sytuacja na rynku pracy specjalistów w II kwartale tego roku.

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów I-III 2006

Łączna liczba ofert w raporcie „Rynek pracy specjalistów - II kwartał 2006 r.” była wyższa o prawie 37% w stosunku do liczby ogłoszeń w I kwartale tego roku. To również trzy czwarte wszystkich ofert pracy, które pojawiły się w portalu Pracuj.pl w całym 2005 roku.

- Tak znaczący wzrost liczby ofert odzwierciedla upowszechnianie się internetowej rekrutacji wśród pracodawców oraz fakt coraz częstszego wyjeżdżania specjalistów za granicę – wyjaśnia Przemysław Gacek, prezes Pracuj.pl.

W handlu i przemyśle ciągle brakuje ludzi

Cały czas poszukiwani są handlowcy i specjaliści ds. sprzedaży. Oferty pracy w tej branży ponownie stanowiły największy procent wszystkich propozycji, bo aż 16%. Liczbowo było ich o prawie połowę więcej niż w I kwartale tego roku i ponad trzykrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2005 roku.

Nie zmieniła się też sytuacja na dwóch kolejnych miejscach. Niezmiennie dużo propozycji płynie z branży przemysłowej oraz telekomunikacji i zaawansowanych technologii. Szczególnie duży wzrost można zaobserwować w tej pierwszej. W poprzednim kwartale ofert pracy w przemyśle ciężkim było blisko 2 tys. - teraz już ponad 3 tys. Podobnie jest w przypadku przemysłu lekkiego (blisko 1400 ofert w I kwartale i ponad 2400 w II kwartale).

Na kolejnych miejscach znalazły się bankowość, finanse, ubezpieczenia; budownictwo i nieruchomości oraz branża IT. Co ciekawe, ta ostatnia jako jedyna z badanych odnotowała dość znaczny spadek ofert w udziale procentowym - z 5,1% w I kwartale do 4,5% w analizowanym okresie. (Tabela 1.)

- Brak kadry inżynierskiej staje się widocznym problemem polskiej gospodarki. Co z tego, że mamy dobrych inżynierów, jeśli jest ich zdecydowanie za mało? Miejmy nadzieję, że nowe inwestycje zachęcą do powrotu zza granicy dobrych fachowców, a powrót mody na studia techniczne już wkrótce zaowocuje – mówi Przemysław Gacek.

 

1 2 3

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: