eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy specjalistów I-III 2006

Rynek pracy specjalistów I-III 2006

2006-05-11 00:06

Rynek pracy specjalistów I-III 2006

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wzrasta zapotrzebowanie na handlowców i inżynierów. Mazowsze umacnia pozycję lidera, ale już co dwudziesta oferta pracy pochodzi z zagranicy. To podstawowe wnioski, które wypływają z raportu "Rynek pracy specjalistów w I kwartale 2006", przygotowanego przez konsultantów portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl.

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów V 2015

Łączna liczba ofert za pierwsze 3 miesiące 2006 r. to prawie połowa wszystkich ofert pracy na portalu Pracuj.pl za cały rok 2005. Tak znaczący wzrost liczby ofert wynika z upowszechniania się rekrutacji przez Internet wśród pracodawców.

Handel umacnia swoją pozycję

Oferty pracy w branży handlowej stanowiły aż 15% wszystkich ofert w Pracuj.pl. W porównaniu do I kwartału 2005 r. to prawie trzykrotny wzrost liczby ofert z poziomu 906 do 3355 w I kwartale 2006 r. "Systematyczny wzrost liczby ofert w handlu świadczy o wciąż dużym potencjale wzrostowym tej branży i wzrastającej konkurencji" - wyjaśnia Przemysław Gacek, prezes Pracuj.pl.

Na kolejnych dwóch miejscach znalazły się przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Z każdej z tych branż pochodziła co jedenasta oferta pracy w portalu. "Obecność dwóch tak różnych branż na drugim i trzecim miejscu wśród ofert na naszym portalu jest w pewnym sensie odzwierciedleniem światowych tendencji. Wzrost gospodarczy koncentruje się z jednej strony na zaawansowanych technologiach, z drugiej na wydobyciu i przetwórstwie surowców, głównej części przemysłu ciężkiego" - mówi Przemysław Gacek.

Miejsce od trzeciego do szóstego zajmują kolejno przemysł lekki, budownictwo i nieruchomości oraz bankowość, finanse oraz ubezpieczenia. Liczba ofert w każdej z tych dziedzin była zbliżona i stanowiła po ok. 6% wszystkich ofert publikowanych za pośrednictwem Pracuj.pl. Już tradycyjnie najmniej ofert pochodziło z branży prawniczej oraz edukacyjno-szkoleniowej - odpowiedni 1% i 0,5%. Liczbowo był to jednak - prawe tyle samo co za cały ubiegły rok - odpowiednio w 2005 roku liczba ofert dla prawników wynosiła 216, a w I kwartale 2006 było to już 218. "Zainteresowanie tą formą rekrutacji w branży prawniczej bardzo mocno wzrasta" – wyjaśnia Przemysław Gacek.

 

1 2 3

następna

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: