eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak polskie firmy radzą sobie w czasach pandemii?

Jak polskie firmy radzą sobie w czasach pandemii?

2020-05-19 00:15

Jak polskie firmy radzą sobie w czasach pandemii?

Jak przedsiębiorcy radzą sobie w czasach kryzysu? © Adam Gregor - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z trzeciej edycji badania przeprowadzonego wśród polskich przedsiębiorstw przez Sedlak & Sedlak wynika, że firmy nadal mają problemy finansowe i coraz częściej decydują się na skorzystanie z pomocy państwa.

Przeczytaj także: Pandemia COVID-19 nie budzi już naszego niepokoju?

Coraz większy odsetek firm odnotowuje zauważalny spadek zamówień na swoje produkty. W maju aż 66% firm zostało dotkniętych tym problemem (o 3 p.p. więcej niż w kwietniu). 24% przedsiębiorstw nie zauważyło zmian w tym zakresie, a 8% firm odnotowało wzrost popytu na ich produkty. 18% firm ma problem z płynnością finansową. Skutkiem tego jest konieczność wprowadzenia zmian w zatrudnieniu i wynagradzaniu pracowników.

W maju 37% badanych przedsiębiorstw zdecydowało się na redukcję zatrudnienia poprzez wypowiedzenie lub nieprzedłużanie umów pracowników, a 33% firm planuje to zrobić w najbliższym czasie. W kwietniowej edycji badania redukcję zatrudnienia wprowadziło lub planowało wprowadzić 39% przedsiębiorstw. W maju 32% przedsiębiorstw wprowadziło redukcję wymiarów etatów, a 29% firm ma w planach podjąć takie działania.

fot. mat. prasowe

Redukcja etatów w firmach

32% przedsiębiorstw wprowadziło redukcję wymiarów etatów.


Zarówno w majowej, jak i kwietniowej edycji badania aż 61% firm zadeklarowało wstrzymanie lub ograniczenie podwyżek. Coraz mniejszy odsetek firm decyduje się na wprowadzenie zmian w wypłacaniu wynagrodzenia zmiennego. W kwietniowej edycji badania 46% przedsiębiorstw zawieszało lub ograniczało wypłaty premii i nagród. W maju 42% firm zdecydowało się na ten krok. 50% firm zadeklarowało, że nie planują wprowadzenia dalszych zmian w systemie wynagradzania. 25% przedsiębiorstw zamierza w najbliższej przyszłości wstrzymać podwyżki, a 16% firm chce zawiesić lub ograniczyć wypłacanie wynagrodzenia zmiennego.

fot. mat. prasowe

Czy jest zauważalny spadek/wzrost zamówień na towary i usługi?

66% firm zostało dotkniętych tym problemem.


Coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z pomocy rządowej. W maju 45% badanych przedsiębiorstw skorzystało lub zamierza skorzystać z tarczy antykryzysowej. W poprzedniej edycji badania jedynie 37% firm zadeklarowało, że decyduje się na podjęcie takiego kroku. Mimo to nadal duży odsetek firm (60%) negatywnie ocenia pomoc oferowaną przez państwo uznając ją za niewystarczającą.

O badaniu: W badaniu wzięły udział 103 firmy. Największy odsetek (33%) stanowiły średnie przedsiębiorstwa (zatrudniające od 50 do 249 pracowników). 58% badanych przedsiębiorstw stanowiły firmy z przewagą kapitału polskiego.

Agnieszka Sutor
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: