eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nastroje społeczne na dnie. Boimy się o pieniądze, bezrobocie i gospodarkę

Nastroje społeczne na dnie. Boimy się o pieniądze, bezrobocie i gospodarkę

2020-05-13 10:03

Nastroje społeczne na dnie. Boimy się o pieniądze, bezrobocie i gospodarkę

Polacy boją się o finanse © WavebreakmediaMicro - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Bezrobocie będzie rosło, sytuacja gospodarcza będzie się pogarszać, podobnie zresztą jak położenie poszczególnych gospodarstw domowych w naszym kraju. To odpowiedzi, których udzielili Polacy w badaniu zrealizowanym przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej i Związek Przedsiębiorstw Finansowych. Okazuje się zatem, że nastroje społeczne w naszym kraju właśnie sięgnęły dna. Pod względem obaw o utratę pracy przypada nam z kolei czwarte miejsce w Europie.

Przeczytaj także: Polska gospodarka: jest dobrze, ale będzie gorzej?

Jak czytamy w komunikacie z badania, obawy przed bezrobociem są ogromne - o tym, że w nadchodzących 12 miesiącach będzie się ono piąć w górę, przekonanych jest 9 na 10 badanych. 70,2 proc. wskazuje, że „znacznie wzrośnie”, a kolejni podejrzewają, że wzrost będzie nieznaczny. Dla porównania, jeszcze w styczniu bieżącego roku jedynie 12 proc. z nas wieszczyło, że urzędy pracy mogą po brzegi wypełnić się bezrobotnymi.

Gorsze nastroje społeczne w kwestii nadchodzącego bezrobocia cechują jedynie trzy kraje w Europie.

fot. mat. prasowe

Jak zmieni się, Państwa zdaniem, bezrobocie w Polsce w następnych 12 miesiącach

Ponad 91% badanych przekonanych jest o wzroście bezrobocia.


„Widać to pewną konsekwencję zdarzeń” – mówi Dudek. „Gdy ogłaszano pierwszą tarczę antykryzysową, przedsiębiorcy rozczarowali się jej skromnością i ograniczeniami np. limitem zatrudniania co najwyżej 9 osób, czy odroczeniem, a nie umorzeniem składek ZUS. Nie widząc szans na realną pomoc zaczęli zamykać i ograniczać działalność, w tym redukując zatrudnienie na dużą skalę. Dlatego marcowe zwolnienia były najwyższe od dekady. Reakcja pracowników to druga strona tego samego medalu. Ci, którzy mają pracę, boją się podzielić los kolegów” – mówi główny ekonomista Pracodawców RP.

Dopełnieniem obrazu fatalnych nastrojów społecznych są przewidywania odnośnie polskiej gospodarki. W kwietniu 2019 roku zaledwie 11,6 proc. pytanych spodziewało się, że ogólna sytuacja gospodarcza „bardzo się pogorszy”, a 22,9 proc. że „pogorszy się trochę”. W kwietniu tego roku było to odpowiednio 48,5 proc. oraz 31,5 proc.

fot. mat. prasowe

Jak, Państwa zdaniem, zmieni się ogólna sytuacja gospodarcza w Polsce w następnych 12 miesiącach

W kwietniu 2019 roku zaledwie 11,6 proc. pytanych spodziewało się, że ogólna sytuacja gospodarcza, dziś jest to 48,5 proc.


Rok temu tylko 2,9 proc. ankietowanych uważało, że ich sytuacja finansowa „pogorszy się bardzo”, a 24,9 proc. – „trochę”. Dziś to już 18,1 proc. oraz 47,4 proc.
„Niemal trzy czwarte ludzi obawia się pogorszenia sytuacji finansowej. Nastroje wśród Polaków są naprawdę niedobre” – mówi dr Sławomir Dudek. Jego zdaniem wyniki ankiety tym bardziej należy potraktować poważnie, ponieważ IRG SGH prowadzi takie badania od 30 lat i dysponuje ogromnym doświadczeniem. „Złe nastroje mogą jeszcze bardziej pogrążyć konsumpcję, co dodatkowo odciśnie się na PKB. Dlatego nie wolno pomijać tej kwestii przy kreśleniu planów wyjścia z kryzysu. Społeczeństwo musi otrzymać pozytywne, realne sygnały. To przyspieszy odbudowę polskiej gospodarki” – mówi dr Sławomir Dudek.

fot. mat. prasowe

Państwa zdaniem, zmieni się sytuacja finansowa Państwa gospodarstwa domowego w kolejnych 12 miesiąca

Niemal trzy czwarte ludzi obawia się pogorszenia sytuacji finansowej.


„Nastroje społeczne wynikające z tego badania można określić jednym słowem: katastrofa” – mówi jego autor, Główny Ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek. „Polacy spodziewają się, że przez polską gospodarkę przewali się tsunami, które zmniejszy ich oszczędności i doprowadzi do gwałtownego wzrostu bezrobocia. Takie odczucia po wprowadzeniu kilku tarcz antykryzysowych, szczególnie z wieloma instrumentami mającymi podtrzymać stan zatrudnienia, to ogromne zaskoczenie. To kolejny dowód na to, że zaufanie obywateli do państwa jest niskie. Nie wierzymy w skuteczność proponowanych rozwiązań. Musimy mieć na uwadze, że to są tylko subiektywne odczucia społeczeństwa, ale są niezmiernie ważne dla odbudowy gospodarki, dla odbudowy popytu. Bez zaufania w stałość miejsc pracy polska gospodarka będzie się bardzo wolno rozpędzać, jeżeli w ogóle” – mówi dr Dudek.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: