eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kiedy polska gospodarka wróci do stanu sprzed pandemii? Tylko 8 proc. optymistów

Kiedy polska gospodarka wróci do stanu sprzed pandemii? Tylko 8 proc. optymistów

2020-04-26 00:50

Kiedy polska gospodarka wróci do stanu sprzed pandemii? Tylko 8 proc. optymistów

Spadła grupa optymistów © DDRockstar - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak szybko polska gospodarka będzie w stanie wrócić na ścieżkę, na której znajdowała się przed wybuchem pandemii? To pytanie IBRiS zadał Polakom już dwukrotnie: 27-28 marca oraz 17-18 kwietnia br. Jak ewoluują nasze nastroje? Wyniki badania komentuje Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Przeczytaj także: Kwarantanna a gospodarka: na co się przygotować?

Druga runda badania wskazuje na nieznaczny spadek grupy optymistów (o 4,5 pkt. proc.), spodziewających się wygaszenia skutków pandemii w ciągu pół roku od jej ustania. Nie dziwi to, biorąc pod uwagę rosnące skutki gospodarcze wywołane wprowadzonymi obostrzeniami i izolacją społeczną. Z drugiej strony, spadł też odsetek pesymistów oczekujących trwałego uszczerbku gospodarczego (spadek o blisko 7 pkt. proc.), co może wiązać się z wprowadzonymi przez rząd programami wsparcia polskiej gospodarki, a także mniejszą niż w wielu krajach UE skalą pandemii. Wzrosła natomiast grupa osób uważających, iż skutki pandemii wygasną w perspektywie roku.

To ciekawe wyniki, sugerujące, że Polacy stopniowo oswajają się z pandemią i po początkowym szoku, nastroje ulegają stabilizacji. Widzimy to także w Banku Millennium w danych dotyczących płatności kartowych i internetowych naszych klientów. Zamknięcie sklepów i izolacja społeczna przesunęły część konsumpcji do internetu. Polacy uczą się więc żyć z pandemią. Wartość płatności internetowych klientów Banku Millennium w drugim tygodniu kwietnia była dwa razy wyższa niż średnie miesięczne wydatki w roku 2019. Polacy zwiększyli też wydatki na np. ogród, co w warunkach izolacji może stanowić formę rozrywki.

W wielu pozostałych kategoriach zakupowych, po załamaniu w połowie marca, spadki wyhamowały. Wciąż na bardzo niskim poziomie kształtuje się natomiast sprzedaż usług, która blokowana jest przez izolację społeczną. Skutki gospodarcze pandemii będą więc znaczne i w całym 2 kwartale oczekujemy, iż polska gospodarka skurczy się o 10% w porównaniu z rokiem ubiegłym. W drugiej połowie roku spodziewamy się odbudowy aktywności, jednak polska gospodarka do końca roku nie odrobi strat z okresu pandemii i dynamika PKB w całym roku wyniesie -3,5%.

fot. mat. prasowe

Jak szybko polska gospodarka wróci do stanu sprzed epidemii?

Obecny pomiar wskazuje, że grono zdecydowanych optymistów jest znacznie węższe niż w marcu.


Metryka badania: badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 27-28 marca oraz 17-18 kwietnia 2020 r. na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie pełnoletnich Polaków (n = 1100). Technika badawcza: CATI, próba losowo – kwotowa, stanowiąca liczebną reprezentację cech demograficznych dla ogółu mieszkańców Polski (dane wg GUS).

Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: