eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pandemia nie zwiększa popytu na ubezpieczenia online

Pandemia nie zwiększa popytu na ubezpieczenia online

2020-04-19 00:36

Pandemia nie zwiększa popytu na ubezpieczenia online

Pandemia nie zwiększa popytu na ubezpieczenia online © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Na kupno ubezpieczenia online decyduje się 39 proc. Polaków. Pozostali preferują bardziej tradycyjne formy zakupu - dowodzi badanie zlecone ARC Rynek i Opinia przez UNIQA Polska. Można byłoby się spodziewać, że w dobie zagrożenia koronawirusem internetowy kanał sprzedaży polis będzie mocno zyskiwać na znaczeniu. Tymczasem tak się nie dzieje - przedłużenie lub zakup ubezpieczenia przez internet planuje w czasie pandemii jedynie co 4. z badanych.

Przeczytaj także: Mało chętnych na ubezpieczenia online. Polisy kupujemy od agenta

Fakt, iż większość Polaków korzysta przy zakupie ubezpieczenia z tradycyjnych kanałów sprzedaży nie jest dla Adama Łoziaka, wiceprezesa ds. klienta w UNIQA Polska, żadnym zaskoczeniem. Wszelkie prowadzone badania już od lat pokazują, że w przypadku polis najchętniej korzystamy z pomocy agenta.
-Z kalkulatorów na stronach www ubezpieczycieli korzystają osoby zainteresowane przede wszystkim ubezpieczeniem turystycznym oraz komunikacyjnym – wyjaśnia Adam Łoziak.

Badanie pokazuje również, że trwająca pandemia i ograniczenia związane z poruszaniem się wcale nie skłaniają nas do zakupu czy odnowienia ubezpieczenia online. Z udzielonych odpowiedzi wynika, że taki zamiar ma jedynie co czwarty z badanych. 30 proc. nie ma zdania na ten temat, a pozostali są przekonani, że polisy przez internet kupować nie będą.

Osoby, które planują zakup lub odnowienie ubezpieczenia wskazują ponownie przede wszystkim ubezpieczenie komunikacyjne oraz domu lub mieszkania. Odpowiednio 70 i 36 proc.

fot. mat. prasowe

Czy i jakie ubezpieczenia kupujesz przez internet?

Do kupowania ubezpieczenia przez internet przyznaje się 39% Polaków.


- Polacy nie są przyzwyczajeni do kupowania polis przez Internet. Najczęściej na taki sposób zakupu decydują się młodsze osoby. Być może właśnie obecny trudny czas i niemożliwość kupienia lub odnowienia polisy bezpośrednio u agenta skłoni niektórych do zmiany tego podejścia. Jednak nie spodziewam się istotnej zmiany naszych nawyków i lawinowego wzrostu sprzedaży ubezpieczeń online. Gdy czas pandemii się skończy Polacy chętnie wrócą do dawnych przyzwyczajeń – mówi Adam Łoziak.

fot. mat. prasowe

Kupno ubezpieczenia podczas pandemii

Co czwarty Polak zamierza odnowić lub kupić ubezpieczenia w czasie trwania pandemii.


Co jednak ciekawe, o ile nie chcemy tak chętnie kupować lub wznawiać ubezpieczenia online, ale kupować ze zdalną pomocą agenta już tak. Połowa badanych deklaruje bowiem, że oczekuje zdalnej pomocy agenta przy zakupie lub odnowieniu ubezpieczenia w czasie trwającej epidemii COVID-19. 32 proc. nie chce takiej pomocy, a 17 proc. nie ma zdania. Nieco częściej kobiety niż mężczyźni. I tu także nie ma zaskoczenia. Przez telefon, czat lub mejl Polacy chcieliby wsparcia agenta przy zakupie lub wznowieniu ubezpieczenia auta (70 proc. badanych) oraz mieszkania lub domu (36 proc.). Spory odsetek badanych (31 proc.) wskazuje także na ubezpieczenia na życie.

fot. mat. prasowe

Zdalny zakup ubezpieczenia

Połowa respondentów chciałaby, aby przy zawarciu lub odnowienie ubezpieczenia pomagał jej agent.


*Badanie ARC Rynek i Opinia na zlecenie UNIQA Polska. Badanie Omnibus CAWI zrealizowane na próbie reprezentatywnej: N=1009. Próba reprezentatywna pod względem: płci, wieku, wielkości miejscowości, wykształcenia oraz regionu GUS. Zostało zrealizowane w dniach 1-6 kwietnia 2020 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: