eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Eurobarometr: Polacy dobrze postrzegają Unię Europejską

Eurobarometr: Polacy dobrze postrzegają Unię Europejską

2020-02-25 11:06

Eurobarometr: Polacy dobrze postrzegają Unię Europejską

Polacy dobrze postrzegają Unię Europejską ©  fotostar - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Komisja Europejska prezentuje Standardowy Eurobarometr 92. Opinie zebrane na potrzeby badania wskazują, że Unia Europejska budzi pozytywne skojarzenia wśród połowy Polaków. 40% z nas charakteryzuje neutralna postawa. Poczucie przynależności do Wspólnoty towarzyszy 81% polskich ankietowanych, ale jednocześnie aż 51% z nas deklaruje sprzeciw wobec przyjęcia wspólnej waluty.

Przeczytaj także: Unia Europejska okiem Polaków

Jak czytamy w komunikacie z Eurobarometru, co drugi Polak postrzega Unię Europejską w sposób pozytywny, a blisko połowa ma do niej zaufanie. Wśród głównych wyzwań, przed którymi stoi właśnie Wspólnota, wymieniamy przede wszystkim imigrację, zmiany klimatyczne oraz terroryzm.

Przeszło połowa badanych jest również przekonana, że interesy Polski są przez Unię Europejską w należyty sposób uwzględniane. Na podkreślenie zasługuje również nasza tożsamość europejska – z badania wynika, że aż 81% z nas czuje się obywatelami UE, a 71% deklaruje poczucie związku ze Wspólnotą. Nie oznacza to jednak, że w razie oderwania od UE czulibyśmy się bezradni – 42% Polaków jest przekonanych że w razie potrzeby poradzilibyśmy sobie i bez niej.

fot. mat. prasowe

Postrzeganie Unii Europejskiej

Połowa Polaków deklaruje, że Unia Europejska wywołuje w nich pozytywne skojarzenia.


Polska gospodarka na plus. Martwi inflacja i służba zdrowia


Z badania wynika również, że 64% Polaków jest zadowolonych ze stanu polskiej gospodarki. Oceniają stan ekonomiczny kraju zdecydowanie lepiej niż wynosi średnia europejska (47% pozytywnych ocen). Od 2015 roku nieznacznie wzrosło zaufanie do polskiego rządu, które obecnie sięga 34%. Niewiele zmieniło się w kwestiach, które od dłuższego czasu najbardziej niepokoją Polaków, szczególnie w przypadku wzrostu cen/inflacji i kosztów utrzymania. Pogłębia się przekonanie, że to obecnie jeden z największych problemów w Polsce.

fot. mat. prasowe

Największe wyzwania stojące przed Unią Europejską

Zdaniem Polaków, Unia Europejska musi zmierzyć się przede wszystkim z imigracją oraz zmianami klimatycznymi i terroryzmem.


Nie dla strefy euro, tak dla wzmocnienia granic i wspólnego systemu azylowego


Opinie Polaków na temat dołączenia do strefy euro już od kilku lat utrzymują się na podobnym poziomie (pomiędzy rokiem 2013 a dniem dzisiejszym poparcie dla Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej wahało się między 33 a 40%). Większość Polaków sądzi jednak, że należy podjąć wspólne europejskie inicjatywy takie jak zewnętrzne wzmocnienie granic UE (77%) a także przyjąć wspólny system azylowy (53%).

fot. mat. prasowe

Uwzględnianie polskich interesów

60% Polaków jest przekonanych, że interesy Polski są w Unii Europejskiej dobrze uwzględniane.

fot. mat. prasowe

Największe wyzwania stojące przed Polską

Zdaniem ankietowanych, najbardziej problematycznymi kwestiami są obecnie inflacja oraz system ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych.


Informacje o badaniu
W dniach 14-29 listopada 2019 roku firma Kantar Polska zrealizowała na zlecenie Komisji Europejskiej badanie Standardowy Eurobarometr na reprezentatywnej próbie 1008 osób w wieku 15 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich w domach respondentów. Standardowy Eurobarometr jest badaniem cyklicznym, realizowanym raz na pół roku we wszystkich państwach Unii Europejskiej (w okresie przeprowadzania badania Wielka Brytania była jeszcze częścią wspólnoty) oraz w krajach kandydujących: Turcji, Macedonii Północnej, Czarnogórze, Serbii i Albanii. Jego wyniki publikowane są w postaci ogólnodostępnych raportów.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: