eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowe technologie 2020: w TMT rządzi sieć 5G

Nowe technologie 2020: w TMT rządzi sieć 5G

2019-12-13 10:48

Nowe technologie 2020: w TMT rządzi sieć 5G

5G © natali_mis - Fotolia.com

Rosnąca popularność chipów sztucznej inteligencji, a także rozwój prywatnej sieci 5G, robotów specjalistyczno-usługowych oraz robotyki domowej. To sformułowane przez Deloitte prognozy dla globalnego sektora technologii, mediów i telekomunikacji. Eksperci są przekonani, że w nadchodzących miesiącach na rynku zadebiutują innowacje, o których jeszcze niedawno mówiliśmy jedynie w kontekście odleglejszej przyszłości.

Przeczytaj także: Wyścig ku sztucznej inteligencji - prognozy na 2020 rok

0,5 mld telefonów z chipami AI


Sztuczna inteligencja nie tylko kontynuuje rozwój, ale również staje się coraz popularniejsza. Autorzy raportu prognozują, że w nadchodzących miesiącach sprzedaż chipów sztucznej inteligencji (edge AI chips) osiągnie poziom 750 tys. sztuk. Jest to rozwiązanie wspierające uczenie maszynowe na samym urządzeniu, a nie w zdalnym centrum danych. Jego zastosowanie, jak pisze Deloitte, prowadzi do redukcji ilości informacji wysyłanych do chmury, co poprawiać ma m.in. szybkość, a także wpływać pozytywnie na prywatność i bezpieczeństwo danych.

Szacunki wskazują, że w tego rodzaju chipy wyposażone będzie ponad pół miliarda smartfonów, które sprzedadzą się w nadchodzącym roku. Przykładem ich zastosowania jest m.in. funkcja rozpoznawania twarzy czy obsługa rzeczywistości rozszerzonej w nowych modelach telefonów.
– Ten rynek w ciągu najbliższych kilku lat mocno się rozpędzi. Chipy sztucznej inteligencji będą miały zastosowanie nie tylko w produkcji smartfonów, lecz również tabletów, urządzeń wearables, czyli inteligentnych zegarków i opasek oraz robotów i kamer. Warto jednak zaznaczyć, że rozwój funkcji uczenia maszynowego będzie napędzany głównie przez telefony nowej generacji. Już dziś stanowią one 70 proc. wszystkich urządzeń wyposażonych w funkcje uczenia maszynowego – mówi Sławomir Lubak, Partner, Lider obszaru Strategii i Integracji Technologii oraz TMT.

fot. natali_mis - Fotolia.com

5G

Zdaniem Deloitte do końca 2020 roku ponad 100 firm na całym świecie rozpocznie testowanie prywatnej sieci 5G.


Pora na prywatną sieć 5G


Eksperci Deloitte uważają, że do końca 2020 roku ponad 100 firm na całym świecie rozpocznie testowanie prywatnej sieci 5G. W niezbędny sprzęt i instalacje tej technologii firmy zainwestują kilkaset milionów dolarów. Na prywatną sieć 5G postawią głównie organizacje ze środowiska przemysłowego (np. zakłady produkcyjne, centra logistyczne i porty). Technologia ta umożliwi im zdalne sterowanie obiektami, pozwoli uzyskać większą elastyczność i wydajność istniejących procesów oraz zapewni bezpieczeństwo w zakresie ochrony danych. Dla wielu przedsiębiorstw stosowanie technologii 5G będzie oznaczać niespotykane dotąd możliwości rozwoju i osiągania nowych, lepszych poziomów wydajności.
– Uważamy, że w połączeniu z innymi technologiami, takimi jak, np. Internet Rzeczy, sieć 5G przyczyni się do fundamentalnej zmiany funkcjonowania przedsiębiorstw na całym świecie. W perspektywie krótkoterminowej będzie prawdopodobnie współistnieć z szeroko rozpowszechnionymi obecnie sieciami, takimi jak Wi-Fi czy sieć przewodowa. Jednak w perspektywie 10-15 lat sieć 5G może stać się preferowanym standardem w wymagających środowiskach, gdzie elastyczność jest kluczowa lub w przypadku instalacji o wysokim zagęszczeniu czujników – mówi Jakub Wróbel, Dyrektor w dziale Konsultingu Deloitte.

Nadchodzą roboty specjalistyczno-usługowe


Z przewidywań Deloitte wynika również, że ponad połowa robotów sprzedanych do użytku przemysłowego w 2020 r. będzie miała charakter specjalistyczno-usługowy (Professional Service Robots). Już teraz cieszą się one dużą popularnością nie tylko w logistyce, lecz znajdują też zastosowanie w handlu detalicznym, hotelarstwie czy służbie zdrowia. Maszyny te są zdolne do wykonywania prostych czynności np. w zakresie opieki nad osobami starszymi, usprawniając tym samym pracę wielu ludzi. Przychody wygenerowane z ich produkcji sięgną ponad 16 miliardów dolarów, czyli o 30 proc. więcej niż w 2019 r. Rynek robotów specjalistyczno-usługowych jest napędzany przede wszystkim przez osiągnięcia w dziedzinie usług telekomunikacyjnych, takich jak 5G i chipy AI. Usługi te zapewniają maszynom niezbędną łączność, mobilność i większą wydajność.

Autorzy raportu twierdzą, że choć w 2020 r. sprzedaż robotów specjalistyczno-usługowych przewyższy liczbę kupionych robotów przemysłowych, nie zmniejszy się popyt na te ostatnie. Przeciwnie, prognozowana sprzedaż jednostkowa robotów przemysłowych, które funkcjonują głównie na rynku motoryzacyjnym oraz elektronicznym wzrośnie o 9 proc.
– Z pewnością oba typy robotów będą korzystały z nowych rozwiązań technologicznych, a dzięki temu każdy z nich będzie mógł powiększyć skalę swoich możliwości. Warto jednak zaznaczyć, że fabryczna sieć już dziś zapewnia robotom przemysłowym szybką i niezawodną łączność. Dodatkowo, posiadają one więcej miejsca na dodatkowe chipy, a przewodowe połączenie ułatwia im tani i sprawny dostęp do wydajniejszych procesorów zdalnych – mówi Sławomir Lubak.

Już nie science fiction, czyli robotyka domowa


Branża robotyzacji rośnie w siłę z każdym rokiem. W 2019 r. wzrost sprzedaży odnotowały również roboty konsumenckie i rozrywkowe, o 44 i 10 proc. rok do roku. Z badań Deloitte wynika, że te pierwsze stanowią aż 97 proc. wszystkich robotów sprzedawanych każdego roku. Są one przeznaczone do takich zadań jak odkurzanie, koszenie trawnika czy mycie okien. Roboty rozrywkowe to zaś głównie inteligentne zabawki. W przeciwieństwie do robotów przemysłowych, maszyny konsumenckie i rozrywkowe są prostsze i zdecydowanie tańsze. Dostępność tych urządzeń jest właśnie tym, co z roku na rok napędza popyt.
Ten biznes ma wielki potencjał rynkowy. Pojawia się coraz więcej urządzeń, które nie tylko pomagają w wykonywaniu pewnych czynności, ale też przypominają o przyjmowaniu leków, odczytują przychodzące wiadomości czy też informują o aktualnej prognozie pogody. W tych zastosowaniach roboty są dobrym rozwiązaniem wspierającym opiekę nad osobami samotnymi czy niepełnosprawnymi – mówi Paweł Zarudzki, Dyrektor, Lider Zespołu Robotyki i Automatyzacji Kognitywnej.

Jak podsumowuje Deloitte, w roku 2020 i w kolejnych latach będziemy obserwować wzajemne uzupełnianie się wspomnianych technologii i zacieśnianie współpracy pomiędzy poszczególnymi graczami na rynku. Zaobserwujemy też zagęszczenie sieci połączeń między poszczególnymi technologiami (czipy sztucznej inteligencji, roboty, prywatna sieć 5G), które wzmocni wprowadzanie obiecujących innowacji. Tegoroczne prognozy stanowią przydatne wytyczne dla szefów firm TMT, ale również dla tych, którzy z rozwiązań wyposażonych w nowe technologie będą korzystać, i którzy z szumu informacyjnego muszą wyłowić informacje istotne dla osiągnięcia sukcesu w nadchodzącym roku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: