eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wearables zmienią rynek pracy?

Wearables zmienią rynek pracy?

2019-05-09 10:03

Wearables zmienią rynek pracy?

Smartwatch © Andrey Popov - Fotolia.com

Pracujesz zdalnie z domu, ale nagle, w mgnieniu oka przenosisz się do biura firmy. Wygląda na teleportację, ale są to tylko okulary wyposażone w funkcję rozszerzonej rzeczywistości. Ten sam gadżet może również umożliwić specjaliście od merchandisingu sprawdzenie rezultatów ostatniego projektu bez konieczności wizytowania dziesiątek sklepów. A to zaledwie niewielka część tego, co tzw. wearables, czyli technologie ubieralne, mają do zaoferowania rynkowi pracy.

Przeczytaj także: 1/3 Polaków doświadczyła redukcji etatów z powodu AI. Czy sztuczna inteligencja już odbiera nam pracę?

Wearables. Przypomnijmy co kryje się pod tą anglojęzyczną nazwą. Są to tzw. technologie ubieralne, czyli wszystkie elektroniczne gadżety (np. smart-opaski czy smartwatche), które nie tylko mają dostęp do sieci, ale można je również założyć. Do tej pory zdobyły one przede wszystkim serca osób uprawiających aktywnie różnego rodzaju sporty, pomagając im mierzyć przebyte dystanse czy rejestrować i monitorować parametry życiowe.

Od niedawna pasjonaci nowoczesnych technologii zaczęli również przebąkiwać o tym, że wearables są narzędziem, które na nowo zdefiniuje zarówno komunikację i rozrywkę, jak i miejsca pracy. Eksperymentów w tym zakresie nie brakowało. Zachodnia służba zdrowia testowała technologie ubieralne dla pacjentów, a przemysł próbował ubierać w nie inżynierów. Niestety nie wszystkie te doświadczenia zakończyły się sukcesem. Dobrym przykładem jest np. Snapchat, który na swoich okularach Spectacles stracił ponad 60 mln USD. W efekcie wearables nie doczekały się powszechnej adaptacji. To jednak już wkrótce ma się zmienić. Popyt na nie zaczął bowiem nabierać rozpędu.

Być jak Ironman


W prawie każdym filmie o przygodach Avengersów – fikcyjna postać - Tony Stark, genialny naukowiec i super bohater broniący Ironman, wspiera swoje działania całą gamą nowoczesnych technologii. I nie mamy tu na myśli tylko jego zbroi. W uchu rozbrzmiewa jego cyfrowy asystent Jarvis, zegarek potrafi wyświetlić skomplikowane schematy, które pomagają mu ratować świat, a okulary pokazują jak na dłoni to co ukryte. Fikcja? Niebawem każdy z nas będzie mógł być i pracować jak heros rodem z MCU.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Smartwatch

Technologie ubieralne mogą odmienić sposób w jaki pracujemy.


Według IDC w 2018 r. na całym świecie ludzie nosili na sobie ponad 170 mln urządzeń typu wearables. To przede wszystkim inteligentne zegarki i opaski. Gartner podaje za to, że już w tym roku będzie ich już 225 mln. W ciągu następnych trzech lat liczba tych urządzeń wzrośnie prawie dwukrotnie. Będzie ich już ponad 453 mln, a rynek technologii ubieralnych do 2022 r. będzie wart ponad 45 mld dolarów – komentuje Shankar Iyer, wiceprezes i dyrektor generalny działu End-User Computing w VMware.

Według tych samych badań Gartnera – w 2019 r. jedną trzecią segmentu wearables obecnych na rynku będą smartwatche. W 2022 r. 30 proc. rynku stanowić będą już inteligentne słuchawki, których wykorzystanie będzie wykraczać poza komunikację czy rozrywkę.
Tak właśnie rysuje się przyszłość miejsc pracy wspieranych przez technologie ubieralne – smartwatche, inteligentne okulary, słuchawki, głośniki, opaski czy elementy odzieży. Te technologie już tu są, obok nas. Teraz tylko biznes musi okiełznać tę przyszłość i opracować plan jak to wszystko wykorzystać w miejscu pracy – dodaje ekspert VMware.

Pracownik 2.0


Po co jednak biznes miałby korzystać z urządzeń, które do tej pory postrzegano jedynie jako ciekawostkę technologiczną czy gadżet? Jak przekonują eksperci, jedną z podstawowych zalet technologii ubieralnych jest wszechstronność ich zastosowań. Dane jakie zbierają czy informacje jakich udzielają to już nie tylko wsparcie dla służby zdrowia czy pasjonatów sportu.
Technologie ubieralne gwarantują m.in stały kontakt i to dzięki nim pracownik może mieć nieustanny dostęp do informacji o otrzymanych SMS-ach czy połączeniach telefonicznych, a także wyświetlają na bieżąco notatki zapisane w kalendarzu. Pracownik może kontrolować swój czas pracy nawet, gdy nie znajduje się przy biurku z laptopem – tłumaczy Shankar Iyer z VMware.

Wearables mogą również w łatwy sposób usprawnić firmowe procedury bezpieczeństwa. Wyobraźmy sobie, że jest 8:00 rano i jako pierwsi przyjeżdżamy do firmy, ale nie mamy dostępu do żadnego z pomieszczeń, ponieważ zapomnieliśmy karty dostępowej z domu.
Mając jednak odpowiednio skonfigurowanego smartwatcha możemy wykorzystać go do uwierzytelnienia naszych poczynań, bez względu czy otwieramy drzwi do biura, czy uruchamiamy firmową drukarkę – tłumaczy komentuje Shankar Iyer z VMware.
Ekspert przekonuje, że to tylko jedno z wielu zastosowań, z którymi firmy na całym świecie już powoli eksperymentują.
Technologie ubieralne wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość mogłyby wspierać pracownika w nauce i realizacje skomplikowanych zadań. Wyświetlając odpowiednie instrukcje i nakładając odpowiednie diagramy na realny obraz, pracownik mógłby wykonywać zadania bardziej efektywnie – dodaje Iyer.

Mobilność to coś więcej niż smartfon


Praca przyszłości będzie przestrzenią nieustannych interakcji między człowiekiem, a maszyną w stopniu znacznie większym niż jest teraz. Rodzi to jednak poważne wyzwanie. Jak tylko działy IT podepną prywatne technologie ubieralne do firmowego środowiska, konieczna będzie jego gruntowna przebudowa w zakresie cyfrowego bezpieczeństwa.
Wszystkie firmowe dane będą przepływać przez smartwatche, poufne informacje przez słuchawki, a zasoby intelektualne będą pojawiać się w formie diagramów na szkłach inteligentnych okularów. To wszystko, podobnie jak laptopy czy smartfony, będzie musiało być w jakiś sposób zabezpieczone i zarządzane. Firma musi bowiem zagwarantować pracownikom spójne doświadczenie technologiczne, które jest nie tylko wygodne, ale i bezpieczne. Już teraz jest to możliwe dzięki istniejącym na ryku rozwiązaniom służącym do budowy cyfrowych miejsc pracy – przekonuje Shankar Iyer.

Przyszłość technologii ubieralnych rysuje się w świetlanych barwach głównie ze względu na rozwój systemów tworzących dzisiejszy krajobraz teleinformatyczny. Wearables są bowiem użyteczne tylko wtedy, gdy mogą sprawnie komunikować się między sobą i transferować dane miedzy rożnymi urządzeniami podpiętymi do sieci. Wraz z rozwojem edge computingu, chmur obliczeniowych czy sieci 5G technologie te przestaną być wyłącznie zabawką, a mogą w znaczący sposób odmienić sposób w jaki pracujemy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: