eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Znajomość angielskiego. Mamy 11. pozycję na świecie

Znajomość angielskiego. Mamy 11. pozycję na świecie

2019-11-08 00:15

Znajomość angielskiego. Mamy 11. pozycję na świecie

Czy Polacy znają angielski? © Coloures-pic - Fotolia.com

W najnowszej edycji rankingu English Proficiency Index nasz kraj zajął jedenastą pozycję, co oznacza, że pod względem znajomości angielskiego wypadamy na tle świata całkiem nieźle. Lepszymi statystykami niż my mogą pochwalić się m.in. kraje skandynawskie i Holandia. W tyle zostawiliśmy Czechy, Słowację, Węgry. Czy miejsce tuż za czołową dziesiątką powinno dawać nam powody do zadowolenia?

Przeczytaj także: Jakie języki obce najbardziej przydatne w pracy?

– To bardzo wysoka pozycja. Trzeba jednak zaznaczyć, że test obejmuje zadania z czytania i słuchania. Są to bardzo ważne umiejętności językowe, ale niekoniecznie te, które najczęściej się przydają w codziennym życiu. W tym zdecydowanie ważniejsza jest biegłość mówienia w obcym języku – ocenia Miłosz Ryniecki z internetowej szkoły języka angielskiego Fluentbe.com. – Jestem bardzo ciekaw, jak wypadliby Polacy, gdyby to tę właśnie umiejętność sprawdzono.

Blisko czołówki


Najwyżej w rankingu English Proficiency Index wypadliśmy w 2014 roku, kiedy to przypadło nam w udziale wysokie 6. miejsce. Wtedy jednak pod uwagę wzięto tylko 63 kraje, dziś jest ich już 100. Niewątpliwie jednak i tegoroczny wynik może napawać optymizmem. Miejsca na podium zajęły Holandia oraz Szwecja i Norwegia. Wysoki poziom angielskiego w krajach północnej Europy potwierdza również to, że w pierwszej dziesiątce znalazły się również Dania i Finlandia.

fot. Coloures-pic - Fotolia.com

Czy Polacy znają angielski?

W rankingu English Proficiency Index Polska znalazła się wśród krajów z bardzo wysoką biegłością językową.


Polska wypada dobrze również na tle innych krajów naszego regionu. Udało nam się zdeklasować Czechy, Słowację, Węgry czy Litwa i bardzo znacznie również Ukrainę i Białoruś. Zresztą wyżej od nas, oprócz wspomnianych już krajów skandynawskich i Holandii znalazły się jedynie Austria, Luksemburg i Niemcy.

– Polakom zależy na swobodnym władaniu językiem angielskim z wielu powodów. W ankiecie przeprowadzonej wśród studentów Fluentbe, jako powody nauki, wymienili oni między innymi chęć czytania książek i prasy w języku angielskim, zdobycie certyfikatu. Główną motywacją jest jednak chęć swobodnej rozmowy z obcokrajowcami, a także konieczność znajomości angielskiego w pracy – mówi Miłosz Ryniecki z Fluentbe.com


oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: