eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy pewni kwalifikacji i sukcesu zawodowego

Polacy pewni kwalifikacji i sukcesu zawodowego

2019-09-09 09:59

Polacy pewni kwalifikacji i sukcesu zawodowego

Optymizm wśród pracowników młodych i w średnim wieku © javiindy - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Stereotyp polskiego pracownika, wiecznie narzekającego na pracę i pracodawcę odchodzi do lamusa. Tego przynajmniej dowodzi najnowsza odsłona raportu ADP „Workforce View in Europe”, z którego wynika, że dziś optymizm względem swojej kariery w najbliższych 5 latach deklaruje aż 80 proc. Polaków. Okazuje się również, że jesteśmy również coraz pewniejsi swoich umiejętności - w porównaniu z poprzednią edycją raportu odsetek pracowników przekonanych, że posiadane przez nich kwalifikacje gwarantują im sukces zawodowy podskoczył o 6 p.p., osiągając tym samym poziom 86 proc.

Przeczytaj także: Co robić, gdy spada satysfakcja z pracy?

Optymizm wśród pracowników młodych i w średnim wieku


W jasnych barwach swoją przyszłość zawodową widzą m.in. młodzi ludzie, którzy na rynku pracy stawiają dopiero swoje pierwsze kroki (79 proc.), a także niewiele starsi pracownicy między 25 a 34 roku życia (81 proc.). 86 proc. z nich jest również przekonanych, że posiadają kwalifikacje umożliwiające im osiągnięcie sukcesu zawodowego. Największa wiara we własne możliwości cechuje jednak pracowników w wieku 35-44 lata, legitymujących się dłuższym stażem pracy i pokaźniejszym doświadczeniem. W tej grupie wiekowej przekonanie o posiadaniu kwalifikacji predysponujących do osiągnięcia sukcesu zawodowego wyraziło aż 89 proc. badanych.
– Pracownik, który dobrze czuje się w miejscu pracy – jest doceniany przez pracodawcę, awansuje oraz spełnia się w projektach – z reguły optymistycznie myśli o swojej przyszłości w pracy. Pozytywnie swoje umiejętności postrzegać będą również osoby, które mają okazję np. brać udział w bezpłatnych szkoleniach czy kursach oraz posiadają gruntowne wykształcenie. Osoba pewna siebie i swoich kwalifikacji na pewno przyczyni się też do rozwoju firmy – mówi Anna Barbachowska, Country HR Business Partner ADP Polska.

Kultura i sztuka – najbardziej pesymistyczna branża?


Branże, w których pracownicy są najbardziej optymistycznie nastawieni względem swojej kariery zawodowej, to sprzedaż, media i marketing – 89 proc., architektura i branża budowlana – 87 proc. oraz podróże i transport – 86 proc. Na przeciwnym biegunie jest kultura i sztuka. Wyniki raportu „Workforce View in Europe 2019” wskazują, że aż 33 proc. respondentów pracujących w tym obszarze pesymistycznie ocenia swoją przyszłość w miejscu pracy. Dodatkowo, aż co 5. osoba pracująca w instytucjach związanych z kulturą i sztuką nie jest pewna, czy posiada odpowiednie umiejętności, żeby osiągnąć sukces zawodowy.

Optymizm w całej Europie


Krajem, w którym pracownicy najbardziej pozytywnie myślą o swojej przyszłości w pracy, jest Holandia. Optymistycznie na swoją karierę zawodową w ciągu kolejnych 5 lat patrzy aż 86 proc. jej mieszkańców. Natomiast to najbardziej pesymistycznie postrzegają swoją przyszłość zawodową Francuzi – tylko 73 proc. z nich odpowiedziało, że optymistycznie ocenia swoją karierę w perspektywie następnych 5 lat. W porównaniu do innych krajów europejskich Polska plasuje się dokładnie na środku stawki.
– Średnia dla całej Europy i Polski jest podobna. Pokazuje to, że standardy w Unii Europejskiej się ujednolicają – rynek pracy staje się tożsamy, a więc pracownik zatrudniony w Polsce bez żadnych problemów odnajdzie się np. w tej samej firmie w Wielkiej Brytanii. Szeroki wachlarz możliwości, dzięki którym pracownik ma większe szanse na znalezienie odpowiadającej mu pracy, dopasowanej do jego kwalifikacji i zainteresowań znacząco przyczynia się do optymistycznego postrzegania przez Europejczyków swojej przyszłości zawodowej – podsumowuje Anna Barbachowska, Country HR Business Partner ADP Polska.

fot. mat. prasowe

Jak oceniasz swoją przyszłość w pracy w ciągu następnych 5 lat?

Polscy pracownicy do swojej przyszłości zawodowej są nastawieni zdecydowanie optymistycznie.


O badaniu
„The Workforce View in Europe 2019” przedstawia opinie pracowników na temat aktualnego środowiska pracy oraz ich oczekiwania związane z przyszłością. Badanie zostało przeprowadzone przez niezależną agencję badań rynku Opinion Matters na zlecenie ADP w październiku 2018 r. Wśród z 10 585 dorosłych pracujących osób z ośmiu krajów Europy: Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Więcej na ten temat: rynek pracy, pracownicy, kariera zawodowa

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: