eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 25/2006 (19-25.06.2006)

Tydzień 25/2006 (19-25.06.2006)

2006-06-25 13:45

Przeczytaj także: Tydzień 24/2006 (12-18.06.2006)

  • Rosja i Klub Paryski podpisały umowę o wcześniejszej spłacie reszty rosyjskiego długu (22,3 mld USD) do 21 sierpnia. Dzieki temu zaoszczędzi 7,7 mld USD.
  • Rząd duński wprowadza reformę dotyczącą polityki socjalnej państwa uwzględniającą starzenie się społeczeństwa. Zamierza stopniowo zwiększać wiek emerytalny z 65 do 67 lat i podnieść z 60 do 62 lat limit wieku pozwalający na przejście na wcześniejszą, niższą emeryturę. Przepisy dotyczące wieku emerytalnego wejdą w życie od 2027 roku, natomiast dotyczace wcześniejszej emerytury - od 2022 roku.
  • Od 2011 r. Duńczycy (firma Dong) przez 20 lat będą kupować gaz z rosyjsko-niemieckiej firmy eksploatującej Rurociąg Północny (1 mld m³ rocznie). W przyszłej dekadzie zaczną się wyczerpywać duńskie złoża gazu, z których Dania zaspokajała swoje potrzeby. Pierwszy kontrakt Rosjanie na dostawy gazu tym rurociągiem podpisali w 2005 r. z niemiecką spółką Wingas (są też jej udziałowcem). Współpraca Gazpromu z duńskim Dongiem jeszcze bardziej ogranicza nasze szanse współpracy z ta firma w sprawie dostaw norweskiego gazu ( za rządów J. Buzka Dong podpisało z PGNiG umowę w sprawie zakupu przez 8 lat 2-2,5 mld m³ gazu rocznie. Surowiec miał być dostarczany do Polski nowym gazociągiem przez Bałtyk, który później miał być wykorzystany do dostaw norweskiego gazu do Polski). Dostawy miały się zacząć najpóźniej w 2004 r. lecz kontrakt nie wszedł w życie).
  • Finlandia wyraziła zainteresowanie dostawami gazu z Rurociągu Północnego.
  • Portugalia liberalizuje swój rynek gazu. Jego otwarcie przewiduje się na 1.01. 2007 (dwa lata wcześniej, niż to zapowiadano wcześniej).
  • X Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu to była także okazja by zaprezentować nową politykę Kremla w sprawie gospodarowania zasobami naturalnymi, a mówiąc precyzyjniej w sprawie ich ochrony. Według założeń zagraniczne koncerny lub przedsiębiorstwa mające 50% udziałów kapitału zagranicznego, nie mogłyby zagospodarowywać złóż, których zasoby byłyby większe niż 70 mln ton ropy i 50 mld m³ gazu (wcześniej ograniczenia te miały być na poziomie 150 mln ton ropy i 1 bln m³ gazu).
  • Fińska Nokia i niemiecki Siemens zdecydowały się na połączenie swoich działów urządzeń telekomunikacyjnych i powołanie jednej z największych w świecie firm w tej branży pod nazwą Nokia Siemens Networks. Siedzibą nowej grupy będzie Finlandia, a w Monachium, będzie siedziba regionalna. Każda ze stron dostanie 50% akcji firmy. Profil produkcyjny będzie obejmował produkcję takich elementów wyposażenia jak routery, modemy i kable światłowodowe. Roczna sprzedaż wyniesie 16 miliardów euro. To połączenie to odpowiedź na fuzję francuskiej Alcatel i amerykańskiej Lucent Technologies.
  • Sąd arbitrażowy w Wiedniu uznał, że to do Deutsche Telekom należy 48% udziałów PTC (to operator sieci komórkowych Era i Heyah), za których właściciela uważał się dotąd Elektrim. oznacza, że DT - łącznie z posiadanymi już udziałami – miałby teraz 97% udziałów polskiego operatora. Zyskuje on dodatkowe udziały niemal za bezcen. W umowie wspólników PTC (w której wypowiedział się wiedeński sąd) zapisano bowiem, że jej naruszenie skutkuje przymusem odsprzedania tych udziałów w cenie wartości księgowej, czyli 350 mln euro. Dziś wartość 48% udziałów PTC jest wyceniana na 2,5 mld euro. Według sądu arbitrażowego Elektrim naruszył umowę wspólników PTC, przekazując w 1999 roku (wbrew DT), większość swoich udziałów do nowej spółki z francuskim Vivendi. Sąd nakazał przywrócić stan poprzedni, czego nie zrobiono i stąd konsekwencje. Uprawomocnienie się tej decyzji grozi upadkiem Elektrimu, którego długi (przeterminowane) są warte ok. 0,5 mld euro. Także w tym przypadku przewiduje się zmianę nazwy sieci Era na T Mobile (to komórkowa marka Deutsche Telekom).
  • Millhouse Capital (Romana Abramowicza - sprzedał koncern naftowy Sibnieft) kupuje 42% akcji rosyjskiego koncernu stalowego Evraz Group.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

NIEMIECKI BUDŻET, ROSYJSKA POLITYKA GOSPODARCZA i ROSYJSKO-NIEMIECKIE INTERESY

1. Rząd wielkiej koalicji zaakceptował budżet na 2006 rok. Wchodzi on z półrocznym opóźnieniem, ale zawiera on już elementy nowej polityki przyjęte przez team wielkiej koalicji CDU/CSU i SPD pod kierownictwem A. Merkel. Wydatki mają być na poziomie 261,6 mld euro, a deficyt budżetowy ma wynieść 38,2 mld euro ( kolejny rok przekroczą 3% PKB). Według rządowych planów dopiero w 2007 roku deficyt budżetowy spadnie poniżej 3% PKB. Program oszczędnościowy przewiduje wzrost VAT z 16% do 19%, ale też m.in. obniżenie o połowę dodatkowej pensji wypłacanej urzędnikom państwowym z okazji świąt Bożego Narodzenia, a także ograniczenie dotacji na komunikację miejską, obniżenie dodatków za pracę w niedzielę i święta.

Minister finansów zamierza do końca kadencji, czyli do 2009 r. ograniczyć wydatki budżetu o 117 miliardów euro. Większe wpływy z VAT maja nie tylko ustabilizować budżet, ale też umożliwić też składkę na ubezpieczenie od bezrobocia z 6,5 do 4,5%. Wprowadzane przez rząd zmiany i ograniczenia podyktowane stanem budżetu wywołują spadek zaufania do niemieckiego rządu.

2. Zbliża się kolejny etap sporu rosyjsko-ukraińskiego o warunki dostaw gazu. Zgodnie z podpisanym w styczniu w styczniu porozumieniem, Gazprom sprzedaje Ukrainie gaz za pośrednictwem RosUkrEnergo. Pośrednik ten otrzymuje rosyjski gaz po cenie 230 USD/1000 m³ i jest on mieszany z tańszym gazem pochodzącym z Turkmenistanu, Uzbekistanu i Kazachstanu co czyni, że Ukraina płaci 95 USD za 1000 m³. Spór jednak zaczyna się podobnie jak ubiegłoroczny, bo Gazprom poinformował, że "Ukraina bierze z rurociągów przecinających jej terytorium rosyjski gaz, do którego nie ma tytułu i pompuje go w wielkich ilościach do swych zbiorników rezerwowych, nie mając ku temu podstaw kontraktowych". Należy wkrótce spodziewać się zmiany cen dostaw gazu na Ukrainę.

3. G. Schroeder - były kanclerz Niemiec kieruje komisją akcjonariuszy w konsorcjum, które buduje Gazociąg Północny (spółkę założyły niemieckie koncerny BASF i E.ON i rosyjski Gazprom). W trakcie konferencji Renaissance Capital w Moskwie wypowiedział się na temat współpracy Rosji z krajami unijnymi. Tezy jego wystąpienia były następujące:
  • Unia Europejska nie ma lepszego źródła importu surowców energetycznych niż Rosja,
  • Rosja jest obecnie najbardziej stabilnym krajem dostarczającym ropę i gaz,
  • rosyjskie firmy powinny mieć takie same możliwości inwestowania w Europie, jak europejskie w Rosji,
  • budowany przez Niemcy i Rosję Gazociąg Północny nie jest skierowany przeciwko nikomu i nie ma zastępować żadnej innej trasy,
  • wstrzymanie dostaw gazu na Ukrainę zaszkodziło ocenie Rosji jako dostawcy, jego zdaniem suwerenne państwo powinno płacić rynkową cenę za gaz (przypomniał, że gdy Ukraina płaciła 50 USD za 1 tys. m³, Niemcy płacili 240 USD).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: