eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › OC i AC. Na których ubezpieczycieli składamy skargi?

OC i AC. Na których ubezpieczycieli składamy skargi?

2019-05-15 12:22

OC i AC. Na których ubezpieczycieli składamy skargi?

Na których ubezpieczycieli składamy skargi? © 9dreamstudio - Fotolia.com

Porównywarka Ubea.pl sprawdziła, ile skarg na ubezpieczycieli (OC i AC) trafiło do Rzecznika Finansowego w minionym roku i zestawiła te wyniki z udziałem rynkowym poszczególnych towarzystw. Kto wypadł najlepiej?

Przeczytaj także: Ranking ubezpieczycieli: na które firmy Polacy skarżą się najczęściej?

W sprawozdaniu Rzecznika Finansowego znajdziemy m.in. dane odnośnie liczby skarg na ubezpieczycieli w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych. Nie ulega wątpliwości, że te polisy stanowią istotny element działalności krajowych towarzystw ubezpieczeniowych. Z tego też względu Ubea.pl postanowiła przygotować porównanie „komunikacyjnych” skarg na ubezpieczycieli z ich udziałem w krajowym rynku ubezpieczeń. Konkretnie chodzi tu o udział w składce przypisanej brutto z polis komunikacyjnych od stycznia do grudnia 2018 r.
„W celach porównawczych, liczba skarg została przeliczona na 1% udziału rynkowego każdego ubezpieczyciela. Pozwala to na porównywanie częstości skarg dotyczących np. PZU S.A. oraz jednego z bardzo małych ubezpieczycieli” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

fot. 9dreamstudio - Fotolia.com

Na których ubezpieczycieli składamy skargi?

W 2018 r. PZU S.A. cechował się zdecydowanie największą liczbą skarg klientów i poszkodowanych w sprawie polis komunikacyjnych.


W 2018 r. lider polskiego rynku ubezpieczeń majątkowych (PZU S.A.) cechował się zdecydowanie największą liczbą skarg klientów i poszkodowanych w sprawie polis komunikacyjnych. Taki wynik nie może jednak dziwić zważywszy na fakt, że udział rynkowy wspomnianego towarzystwa w całym segmencie polis komunikacyjnych oscylował na poziomie około 34% (2018 r.). Po przeliczeniu liczby próśb do Rzecznika Finansowego o interwencję w PZU na udział rynkowy tej firmy okazało się, że największy krajowy zakład ubezpieczeń odnotował bardzo dobry wynik. Podobna sytuacja dotyczyła również STU Ergo Hestii oraz Warty, czyli dwóch zakładów ubezpieczeń lokujących się za PZU pod względem ogólnej liczby skarg komunikacyjnych. Eksperci Ubea.pl podkreślają, że Warta osiągnęła najlepszy wynik w grupie wszystkich analizowanych zakładów ubezpieczeń. Na 1% udziału rynkowego tego ubezpieczyciela przypadały w 2018 r. tylko 22 skargi. Dobrze wypadły również następujące towarzystwa ubezpieczeń:
  • Pocztowe TUW (wynik: 31 skarg na 1% udziału rynkowego)
  • STU Ergo Hestia S.A. (wynik: 35)
  • TUiR Allianz Polska S.A. (wynik: 36)
  • Gothaer TU S.A. (wynik: 43)
  • PZU S.A. (wynik: 45)
  • Concordia Polska TUW (wynik: 46)
  • TU INTERRISK S.A. VIG (wynik: 46)

Nie można zapominać o tych zakładach ubezpieczeń oraz TUW-ach, które osiągnęły najmniej pozytywne wyniki. Chodzi o TUZ TUW (wynik: 104 skargi na 1% udziału rynkowego), AVIVA TU Ogólnych S.A. (wynik: 83) oraz Link 4 TU S.A. (wynik: 81).
„Dwa ostatnie zakłady ubezpieczeń cechują się niską składką polis komunikacyjnych, co zapewne nie pozostaje bez wpływu na odnotowane wyniki. Wszyscy klienci życzyliby sobie obecności na rynku ubezpieczyciela, który jednocześnie jest bardzo konkurencyjny cenowo i cechuje się niską „skargowością”. Takie połączenie niestety wydaje się jednak trudne do zrealizowania w praktyce” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: