eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca na emeryturze? 27% Polaków mówi "tak"

Praca na emeryturze? 27% Polaków mówi "tak"

2019-02-25 10:41

Praca na emeryturze? 27% Polaków mówi "tak"

Senior w pracy © chika_milan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od 1 października 2017 r. niższy wiek emerytalny w naszym kraju stał się faktem. Czy jednak wszyscy Polacy zamierzają zakończyć swoją przygodę z rynkiem pracy wcześniej? Zdecydowanie nie. Tego przynajmniej dowodzi badanie zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia dla Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami, z którego wynika, że praca na emeryturze interesuje około 40% jego respondentów, a 27% stwierdza wprost, że pracować ma zamiar tak długo, jak to będzie możliwe.

Przeczytaj także: Praca na emeryturze? Co drugi Polak mówi "tak"

60% Polaków deklaruje, że kwota, która pozwoliłaby im utrzymać się na emeryturze zawiera się pomiędzy 1 000 PLN a 2 999 PLN. Ten poziom dochodów najczęściej wskazywali respondenci w wieku 25-34 lata, przede wszystkim kobiety. 1000 PLN jest minimalną kwotą potrzebną do utrzymania na emeryturze tylko dla co 50. z respondentów. W tej grupie znalazło się z kolei najwięcej osób pomiędzy 18. a 24 rokiem życia. 3% Polaków wskazało, że na emeryturze będzie potrzebowało więcej środków niż zarabia obecnie, tego rodzaju deklarację częściej składały kobiety (4% do 3%) oraz ankietowani w wieku 35-44 lat. Identyczny odsetek respondentów zadeklarował, że na emeryturze będzie potrzebować co najmniej 7 000 PLN miesięcznie i w tym przypadku częściej byli to mężczyźni (4% do 2%) oraz najmłodsi badani. To niektóre wnioski, jakie wypływają z badania “Życie na emeryturze - wyobrażenia i postawy Polaków” - opracowania, które Izba Zarządzania Funduszami i Aktywami zleciła firmie ARC Rynek i Opinia.

Ponad 3/4 Polaków twierdzi, że ich dochody po przejściu na emeryturę ulegną obniżeniu. Taką sytuacje prognozują częściej mężczyźni, jednak z niewielką przewagą nad kobietami (79% do 77%) i osoby w wieku 45-64 lat (82%). Tylko 13% Polaków przewiduje, że ich dochody będą takie same jak obecne zarobki, przeważają nieznacznie kobiety, a tylko 9%, że będą wyższe – tutaj nieznaczną przewagę stanowią mężczyźni. Nieco bardziej optymistyczne podejście do emerytury mają młodsi. 60% osób w wieku 18-24 lat uważa, że ich emerytura będzie niższa niż obecne zarobki, tylko 15%, że będzie taka sama, natomiast 25% że otrzymają wyższe wynagrodzenie.

Emerytura i oszczędności będą źródłem finansowania 35% Polaków, w większości taką formę deklarują mężczyźni i młode osoby w wieku 18-24 lat. 27% zamierza pracować zawodowo tak długo, jak to będzie możliwe, bez względu na osiągnięty wiek emerytalny. Co ciekawe takie plany mają osoby starsze w wieku 45-64 lat. Tyle samo osób deklaruje utrzymywać się tylko z emerytury, tylko 6% osób z oszczędności, 3% będzie wspomagać rodzina.

fot. chika_milan - Fotolia.com

Senior w pracy

27% Polaków chce pracować tak długo jak to możliwe.


25% Polaków nie planuje na emeryturze wspierać bliskich, nie oczekują też wsparcia z ich strony, 17% zamierza wspierać finansowo swoich bliskich.
- Sposoby oszczędzania pieniędzy na emeryturę są bardzo różne. Polacy najczęściej opłacają składki ZUS i KRUS, taką metodę zabezpieczenia swojej przyszłości na emeryturze zadeklarowało 41% Polaków. 26% zaczęło odkładać pieniądze w banku, 19% opłaca składki OFE. Tylko 10% odkłada pieniądze w ramach polisy ubezpieczeniowej, tyle samo inwestuje w przyszłość swoich dzieci. Tylko 6% założyło Indywidualne Konto Emerytalne lub inwestuje w nieruchomości. Należy mieć nadzieję, że odsetek Polaków zarabiających na instrumentach finansowych wzrośnie wkrótce dzięki uczestnictwu w Pracowniczych Programach Kapitałowych – komentuje prof. Marcin Dyl z Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami

Według Polaków najlepszymi sposobami oszczędzania pieniędzy na emeryturę jest odkładanie pieniędzy w banku, które wybiera 33% osób, inwestowanie w nieruchomości (26%) i opłacanie składek ZUS (18%). 20% z nas uważa, że nie ma dobrego sposobu na zaoszczędzenie pieniędzy na emeryturę. Ponad 20% Polaków nie oszczędza ani nie gromadzi środków na zabezpieczenie swojej przyszłości na emeryturze.

fot. mat. prasowe

Źródła finansowania

Około 40% Polaków deklaruje, że źródłami ich dochodów będą emerytura oraz oszczędności


Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na próbie 1200 Polaków w wieku 18-64 lata. Zebrana próba była reprezentatywna dla populacji Polski ze względu na płeć, wiek, poziom wykształcenia oraz wielkość miejscowości zamieszkania (z wyłączeniem osób przebywających na rencie, emeryturze lub uprawnionych do wcześniejszego przejścia na emeryturę).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: