2019-02-11 13:28
Uważaj na darmową sieć © panuwat - Fotolia.com
Przeczytaj także: Bezpieczeństwo w sieci: 6 najczęstszych błędów
Statystyki prowadzone przez GUS dowodzą, że w minionym roku dostęp do sieci posiadało już 3 na 4 Polaków (74,8 proc.), a więc o 2,1 p. proc. więcej niż rok wcześniej. Niestety okazuje się, że wraz z przyrostem liczby internautów intensywnie wzrasta również ilość sieciowych niebezpieczeństw. Na co uważać szczególnie? Jak nie dać się zwieść cyberprzestępcy? Oto wskazówki Kapitalni.org.- Oczywiście nie każde darmowe WI-FI ma na celu przechwycenie danych konsumenta. Jednak, by zadbać o bezpieczeństwo najlepiej nie przeprowadzać kluczowych operacji online za pośrednictwem tego rodzaju połączenia oraz oznaczyć taką sieć w ustawieniach urządzenia jako publiczną – mówi Tomasz Jaroszek, ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org.
fot. panuwat - Fotolia.com
Uważaj na darmową sieć
Nie każde darmowe WI-FI ma na celu przechwycenie danych konsumenta. Jednak najlepiej nie przeprowadzać kluczowych operacji online za pośrednictwem tego rodzaju połączenia.
- Każdy serwis umożliwia ustawienie zasad prywatności dla całego konta lub poszczególnych wpisów. Najprostszą metodą weryfikacji zabezpieczeń jest odwiedzenie swojego profilu w tzw. trybie incognito (lub trybie prywatnym) w przeglądarce. Można wtedy sprawdzić do jakich informacji będą miały dostęp osoby spoza kręgu naszych znajomych. Jeśli pojawiają się tam informacje, którymi nie chcielibyśmy się dzielić, należy skorygować ustawienia profilu i ponownie sprawdzić, czy stały się niewidoczne dla obcych - wyjaśnia Tomasz Jaroszek, z Kapitalni.org.
- Niestety nie wszystko w tym obszarze zależy od nas, bo wrażliwe informacje o nas mogą też publikować znajomi. Większość mediów społecznościowych wysyła powiadomienia, gdy ktoś opublikuje post na nasz temat, jednak warto przemyśleć uruchomienie dodatkowej opcji proponowanej przez wiele portali, czyli konieczności wyrażenia zgody na udostępnianie treści, które nas dotyczą – mówi Tomasz Jaroszek z Kapitalni.org.
- Jeśli bliski znajomy pisze do Ciebie z prośbą o szybki przelew lub podanie kodu BLIK warto się upewnić, że prośba jest autentyczna, a nie wysłana przez hakera posługującego się jego kontem. Najskuteczniejszą metodą weryfikacji jest w tym wypadku rozmowa telefoniczna – mówi Tomasz Jaroszek z Kapitalni.org.
- Już ponad 60 proc. dużych przedsiębiorstw wykorzystuje social media do kontaktu z potencjalnymi klientami, nierzadko zbierając przy tym dane osobowe. Często wykorzystują to oszuści, a jak wynika z badania „Wiedza finansowa Polaków” zrealizowanego przez platformę Kapitalni.org, na ich działania podatni są szczególnie konsumenci powyżej 35 roku życia – mówi Tomasz Jaroszek.
oprac. : eGospodarka.pl
Silne hasło jest jak szczoteczka do zębów
Bezpieczne hasło? Takie, którego nie pamiętasz
Nie bądź Jennifer Lawrence: 7 porad jak chronić dane w chmurze
Dobre hasło dostępu podstawą zabezpieczeń
Dzień Bezpiecznego Internetu 2011
Bezpieczny Internet na urlopie
Bezpieczny Internet w wakacje
Cyberbezpieczeństwo: silne hasło postanowieniem na nowy rok
Jakie trendy w cyberbezpieczeństwie 2021? Uważaj nawet na gadżety erotyczne
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Seniorzy na rynku nieruchomości coraz częściej kupują i sprzedają
Średnia krajowa wg GUS wyniosła w grudniu 5973,75 zł
BIK: jak w czasie pandemii mają się finanse seniorów?
Seniorzy 65+ to liderzy wzrostu zadłużenia
Nowe rekordy na Wall Street
Licytacja komornicza mieszkania nie jest już konieczna?
Czy pandemia to dobry czas dla start-upów?