eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Dobre hasło dostępu podstawą zabezpieczeń

Dobre hasło dostępu podstawą zabezpieczeń

2014-03-11 10:52

Dobre hasło dostępu podstawą zabezpieczeń

Jak skonstruować odpowiednie hasło? © Edelweiss - Fotolia.com

"Hasło", "password", "123456", "111111", "photoshop" to przykłady haseł, który w skuteczny sposób ułatwiają cyberprzestępcom dostęp do naszych danych. Jeżeli chcemy tego uniknąć, powinniśmy stosować się do zaledwie kilku podstawowych prawideł tworzenia zabezpieczeń. W ten sposób uchronimy nasze konta pocztowe, społecznościowe czy strony internetowe przez wizytą nieproszonych gości - radzą eksperci SuperHost.

Przeczytaj także: Cyberbezpieczeństwo: silne hasło postanowieniem na nowy rok

Ataki hakerskie to zmora zarówno prywatnych użytkowników, jak i firm. Najczęstszą metodą włamania jest odgadnięcia hasła chroniącego profil społecznościowy, konto pocztowe czy stronę internetową, w wyniku czego dochodzi do wycieku lub utraty wrażliwych danych. Unikajmy tego, wykazując się choć minimalną kreatywnością i stosując bardziej wymyślne hasła od wskazanych we wstępie. Nie liczmy na to, że hasło "hasło" jest w stanie w jakikolwiek sposób nas zabezpieczyć. Pamiętajmy, że cyberprzestępcy to starzy wyjadacze, którzy z niejednego już pieca chleb jedli. Proste zabezpieczenie to dla nich prezent.

Większość z nas samodzielnie ustawia hasła w Internecie. Niestety zazwyczaj wygoda bierze górę nad rozsądkiem. Wybieramy proste frazy, które łatwo zapamiętać. Problem w tym, że są one równie łatwe do złamania przez hakerów. Konieczność zmiany hasła i loginu na mocniejsze – bez względu na to, czy strzegą one dostępu do naszej strony www, poczty e-mail czy konta w wybranym serwisie społecznościowym, zazwyczaj pojawia się wtedy, gdy padamy ofiarą cyberataku. Zamiast leczyć warto jednak zapobiegać. Co prawda żadne, nawet najtrudniejsze hasło oraz odpowiednio zabezpieczony komputer nie zagwarantują nam stuprocentowego bezpieczeństwa przechowywanych danych. Możemy jednak znacząco ograniczyć prawdopodobieństwo włamania się do naszego systemu.

Jakie są najpopularniejsze hasła w sieci?

Według danych ekspertów z firmy SuperHost, najpopularniejsze hasła, których używają internauci są banalnie proste. Do niedawna bezdyskusyjnym liderem było hasło „password”, które jednak straciło palmę pierwszeństwa na rzecz „123456”. Na trzecim miejscu plasuje się hasło „12345678” a kolejne miejsca na niechlubnej liście zajmują: „abc123”, „111111” oraz „iloveyou”. Poza najprostszymi kombinacjami cyfrowymi, internauci często tworzą autorskie hasła, które są inspirowane programami komputerowymi, do których są im potrzebne. Stąd duża popularność takich fraz jak "photoshop" czy "adobe123".

fot. Edelweiss - Fotolia.com

Jak skonstruować odpowiednie hasło?

Aby stworzyć mocne hasło, należy trzymać się kilku zasad. Musi ono zawierać minimum osiem znaków, posiadać cyfry, małe i duże litery, a także znaki specjalne. Równie ważna jest częsta zmiana hasła, szczególnie wówczas, gdy stosujemy ten sam ciąg znaków dla innych serwisów, usług bądź stron internetowych.


Jak skonstruować odpowiednie hasło?

Sprawa jest pozornie prosta. Należy stosować hasła zawierające najlepiej nieregularny zbitek dwóch słów. - Hasło jest jedną z najważniejszych metod zabezpieczenia naszych danych. Aby stworzyć mocne hasło, należy trzymać się kilku zasad. Musi ono zawierać minimum osiem znaków, posiadać cyfry, małe i duże litery, a także znaki specjalne. Równie ważna jest częsta zmiana hasła, szczególnie wówczas, gdy stosujemy ten sam ciąg znaków dla innych serwisów, usług bądź stron internetowych. - podkreśla Maciej Ziarek, Ekspert ds. bezpieczeństwa IT Kaspersky Lab Polska. Okazuje się, że nie tylko przeciętny użytkownik Internetu, ale również osoby "na stanowiskach", używające na co dzień komputera w pracy, mają niską świadomość czających się zagrożeń, a co się z tym ściśle wiąże konieczności odpowiedniego zabezpieczenia swoich danych. Eksperci zalecają, aby unikać tzw. haseł słownikowych, czyli jednego, normalnego słowa (np. koloru lub nazwy zwierzęcia) wraz z numerem. Takie hasła są łamane przez tzw. ataki słownikowe, czyli programy internetowe mające na celu ciągłe, nieustanne wpisywanie serii różnych haseł (które są w nich zakodowane wg ich "słownika") tak długo, aż w końcu trafią na odpowiednią kombinację.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: