eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bezpieczeństwo w sieci: dobre hasło ciągle rzadkością

Bezpieczeństwo w sieci: dobre hasło ciągle rzadkością

2017-01-12 13:58

Bezpieczeństwo w sieci: dobre hasło ciągle rzadkością

Hasło wzmacnia ochronę online © fot. mat. prasowe

O tym, że dobre hasło to silne hasło, a logowanie się przy pomocy "123456" lub "password" jest najgorszym z pomysłów, mówi się niemal bez ustanku. Niestety okazuje się, że dyskusji na ten temat jakby ciągle było mało. Złe nawyki internautów obnażyło ostatnie z badań Kaspersky Lab. Wynika z niego m.in, że podstawowe błędy przy tworzeniu haseł to ciągle chleb powszechny współczesnego internetu.

Przeczytaj także: Cyberbezpieczeństwo: silne hasło postanowieniem na nowy rok

Zrealizowane przez Kaspersky Lab badanie dowiodło trzech podstawowych błędów, które popełniamy w związku z hasłami:
  1. stosowanie tego samego hasła do wielu kont, co w razie jego wycieku oznacza, że tracimy kontrolę nad wieloma profilami w różnych serwisach,
  2. ustawianie słabych haseł, których złamanie to dla specjalisty zwykła bułka z masłem,
  3. przechowywanie haseł w niezabezpieczonych, ogólnodostępnych miejscach, co sens posiadania takiego zabezpieczenia stawia pod dużym znakiem zapytania.

Zważywszy na ilość prywatnych i poufnych informacji, jakie obecnie przechowujemy online, powinniśmy bardziej zadbać o zabezpieczenie się przy pomocy skutecznej ochrony opartej na haśle. To zalecenie wydaje się oczywiste, jednak wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że wpada w pułapkę popełniania prostych błędów dotyczących zarządzania hasłami. Błędy te to w istocie pozostawienie „otwartych drzwi” dających dostęp do wiadomości e-mail, kont bankowych, prywatnych plików i innych zasobów cyfrowych – powiedział Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla konsumentów, Kaspersky Lab.

Opisywane badanie dowodzi również, że niemal jeden na pięciu badanych (18%) choć raz doświadczył próby włamania się na jego konto, jednak tylko niewielka część tej grupy stosowała wystarczającą ochronę dostępu do swoich danych. I tak np., zaledwie jedna trzecia (30%) osób przyznała, że ma zwyczaj tworzyć nowe hasła dla różnych kont online, a aż jedna na dziesięć osób stosuje to samo hasło dla wszystkich swoich kont online. Zatem gdyby jedno hasło wyciekło, takie osoby byłyby zagrożone dalekosiężnym atakiem cyberprzestępczym i wykorzystaniem każdego swojego konta przez osoby trzecie.

Problemem jest również to, że nie bardzo zdajemy sobie sprawę, czym jest dobre hasło. Stosowane zabezpieczenia nie są wystarczająco silne, aby ochronić użytkowników przed włamaniem i kradzieżą danych. Tylko połowa badanych (47%) stosuje kombinację wielkich i małych liter w swoich hasłach, a dwóch na trzech (64%) użytkowników wykorzystuje zarówno litery, jak i cyfry. Mimo że dobre hasło to zdecydowanie rzadkość, użytkownicy nadal uważają, że ich bankowość online (51%), konta e-mail (39%) oraz konta w sklepach internetowych (37%) wymagają silnych zabezpieczeń.

Z badania wynika również, że nawet dobre hasło bywa niewystarczającym zabezpieczeniem. Okazuje się bowiem, że mamy zwyczaj udostępniać je osobom trzecim oraz stosować metody zapamiętywania, które nie są bezpieczne. Niemal jedna trzecia (28%) badanych przekazała hasło członkowi najbliższej rodziny, natomiast jeden na dziesięciu użytkowników (11%) ujawnił je znajomym, w czego efekcie hasło mogło wyciec dalej. Więcej niż jeden na pięciu badanych (22%) przyznał się również do zapisywania haseł w notatniku, aby mieć je pod ręką. W takim przypadku nawet jeśli hasło jest silne, istnieje ryzyko, że inne osoby zobaczą i wykorzystają je.

fot. mat. prasowe

Hasło wzmacnia ochronę online

Internauci ciągle mają zwyczaj stosowania tego samego hasła dla wielu różnych kont


Ludzie nadal popełniają podstawowe błędy, jeśli chodzi o hasła online. Dobre hasło to takie, których nie da się znaleźć w słowniku. Są długie, składają się z wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Problem polega na tym, że obecnie ludzie mają tak dużo kont online, że zapamiętanie bezpiecznego hasła do każdego z nich nie jest łatwe. Stosowanie rozwiązania do zarządzania hasłami może pomóc pamiętać i generować silne hasła, minimalizując ryzyko, że ktoś włamie się do konta – dodaje Mochola.

Rozwiązania takie jak Kaspersky Password Manager bezpiecznie przechowują wszystkie hasła, adresy oraz dane dotyczące kart płatniczych oraz synchronizują je na wszystkich urządzeniach, dzięki czemu użytkownicy muszą zapamiętać tylko jedno hasło główne.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: