eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 5 trendów w sektorze FinTech

5 trendów w sektorze FinTech

2019-01-15 08:41

5 trendów w sektorze FinTech

Fintech © WrightStudio - Fotolia.com

Mamy początek roku, a więc tradycyjnie już czas podsumowań i snucia przewidywań na nadchodzące miesiące. O te ostatnie pokusili się eksperci TWINO. Co w najbliższym czasie czeka sektor finansowy? M.in. zmiany w zakresie uwierzytelniania płatności w e-commerce, ale także wzrost otwartości banków na FinTechy. Trendów, które mają się zarysowywać, jest jednak więcej.

Przeczytaj także: Co przyniesie rok 2019 branży FinTech?

1. Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe


Dynamika rozwoju nowych technologii jest dziś tak duża, że właściwie trudno jest wyobrazić sobie siłę, która mogłaby ją zahamować. Ubiegłoroczne badanie Eurostatu dowiodło, że na przestrzeni 12 miesięcy co dziesiąty obywatel UE dostrzegł, że jego główne zadania zawodowe uległy zmianie właśnie za sprawą nowego oprogramowania lub sprzętu. Co szósty musiał nauczyć obsługi wprowadzonych rozwiązań. Technologiczne zmiany wywarły największy wpływ na pracę w Islandii (22 proc.) i Danii (16 proc.). W Polsce odczuło je 5 proc. pracowników, spośród których z nauką obsługi nowego oprogramowania musiał zmierzyć się co dziesiąty. Eksperci szacują, że rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji są w stanie zaoszczędzić nawet 40 proc. czasu, które zwykliśmy poświęcać na szukanie informacji. Zdaniem analityków Gartnera w najbliższych latach szczególny wpływ na rozwój biznesowych technologii IT mieć będzie rozszerzona inteligencja – nazwa ta została użyta, aby odróżnić zastosowania biznesowe algorytmów sztucznej inteligencji od prostych automatyzacji, które mogą wzbudzać obawy wśród pracowników. IDC wskazuje, że wartość rynku wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości wzrośnie do ponad 162 mld dolarów do 2020 roku. Sam rynek rozwiązań z zakresu SI będzie wart około 5,05 mld dolarów w 2020 roku.

2. Masowe inwestycje w digitalizację


W miarę, jak klienci stają się bardziej cyfrowi, bardziej wymagający i bardziej zaawansowani technologicznie, starsza infrastruktura bankowa jest stale przebudowywana do wspierania nowych sposobów ich angażowania i podwyższania jakości oferowanych usług. W odpowiedzi na rosnącą presję konkurencyjną i rosnące oczekiwania ludzi, instytucje finansowe na całym świecie inwestują w projekty transformacji cyfrowej. Co ważne, podstawą do wdrożenia i efektywnego wykorzystania technologii w biznesie będzie najczęściej model chmury obliczeniowej. Natomiast prawdziwą uwagę przykuwa technologia blockchain, która niebawem może diametralnie zrewolucjonizować funkcjonowanie wielu organizacji. Market Reports Hub donosi, że światowy rynek technologii blockchain wzrośnie do 2023 roku z obecnych 210,2 mln dolarów do 2,3 mld dolarów. Technologia ta, która powstała jako element łączący finanse i wirtualny świat doskonale się rozwija.

fot. WrightStudio - Fotolia.com

Fintech

Dla wielu FinTechów 2019 będzie pierwszym rokiem podlegania regulacjom unijnym.


3. Rozwój aplikacji mobilnych


Dzięki firmom z sektora FinTech coraz szybciej przebiega proces migracji klientów do kanałów mobilnych. Za pomocą nowoczesnych aplikacji FinTechy są już w stanie zaoferować wygodny, usprawniony dostęp do różnych usług bankowych oraz płatności. Aplikacje finansowe to zdecydowanie największy beneficjent wzrostu rynku i wykorzystania aplikacji mobilnych. Obejmują one takie rozwiązania jak agregacja kont, płatności i zarządzanie inwestycjami.

4. Inteligentna współpraca


W 2019 r. dojdzie do dalszego rozwoju inteligentnej współpracy i wzrostu liczby partnerstw między firmami FinTech i korporacjami. Oczekuje się, że 8 na 10 (82 proc.) operatorów zwiększy liczbę partnerstw FinTech w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat, przy czym większe inwestycje będą dokonywane przez przedsiębiorstwa w ramach współpracy z firmą FinTech niż przez kupowanie produktów. Oczekuje się, że inteligentna współpraca wpłynie na 80 proc. istniejących pul dochodów bankowych do 2020 roku.

5. Fintech staje się powszechny


Dla wielu FinTechów 2019 będzie pierwszym rokiem podlegania regulacjom unijnym. PSD2 to dyrektywa regulacyjna Unii Europejskiej mająca na celu zwiększenie konkurencji w europejskim sektorze płatniczym, zachęcanie do udziału w branży podmiotów niebędących bankami oraz ochrona użytkowników rozwiązań płatniczych. Chociaż PSD2 jest dyrektywą europejską, koncepcja otwartej bankowości rozprzestrzeniła się na skalę międzynarodową i przyczyni się do dalszego rozwoju produktów finansowych. Zwiększenie ochrony konsumentów oraz legalnej konkurencji jest korzystne dla sektora bankowego i będzie napędzać innowacje w sektorze usług finansowych. Fintechy stoją przed ogromną szansą, która jest dostępna dla nich na wyciągnięcie ręki. Nowe technologie będą umożliwiać dostarczanie usług przy ich znacznie niższych kosztach, niż to się dzieje w tradycyjnych bankach. Bariery wejścia na rynek będą więc niższe, czyli sektor bankowy będzie bardziej dostępny. Podczas gdy rosnąca konkurencja wyłoni zarówno zwycięzców, jak i przegranych, ostatecznym zwycięzcą będzie klient.
Rok 2019 zapowiada się na rok, w którym widzimy kulminację niektórych kluczowych technologii – od sztucznej inteligencji i blockchain po projektowanie i chmurę. Świadczenie usług za pośrednictwem Open Banking stanie się normą, umożliwiając integrację portfeli mobilnych, block-chain, wideoczatów i analityki danych z istniejącymi ofertami widocznymi w jednym kompletnym interfejsie – komentuje Michał Papliński, Country Manager w TWINO (właściciel netcredit.pl i incre-dit.pl).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: