eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRanking polskich platform crowdfundingowych

Ranking polskich platform crowdfundingowych

2018-11-06 09:19

Ranking polskich platform crowdfundingowych

Jakie są najpopularniejsze platformy crowdfundingowe? © monropic - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Platformy crowdfundingowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Jakie warunki zrzutki oferują? Opłaty, które należy im uiścić, wahają się między 0% a 10% wartości zebranych pieniędzy. Różnic jest jednak zdecydowanie więcej. Warto się z nimi zaznajomić jeszcze przed wyborem platformy, której powierzymy organizację naszej zbiórki.

Przeczytaj także: Ile zarabiają platformy crowdfundingowe?

Polacy przekonali się do crowdfundingu, którym finansują dziś najróżniejsze inicjatywy: od indywidualnych, jak urodziny czy koncerty, poprzez wydarzenia natury biznesowej i społecznej, po akcje charytatywne. Dzięki nim pomysłodawcy nie muszą być uzależnieni od inwestorów czy poszukiwać wsparcia finansowego wśród mecenasów. Dziś wystarczy już zaangażowanie innych internautów. Idea ta najwyraźniej spodobała się Polakom, którzy coraz częściej i na coraz większą skalę angażują się w rodzime projekty.

Na polskim rynku funkcjonuje dziś kilkadziesiąt platform oferujących crowdfunding, ale poniższy poniższy przegląd ogranicza się do pięciu, najchętniej odwiedzanych przez Polaków.

Liderem popularności okazuje się serwis Siepomaga.pl ze średnią z ostatnich sześciu miesięcy na poziomie 2,3 mln odsłon na miesiąc, drugie miejsce zajęła zrzutka.pl ze średnią 1,26 mln odsłon, a na trzecim uplasował się portal Pomagam.pl ze średnią 0,94 mln odsłon.

fot. mat. prasowe

Pierwsza piątką najczęściej odwiedzanych platform crowdfundingowych w Polsce

Pierwszą trójkę otwiera Siepomaga.pl ze średnią z ostatnich sześciu miesięcy na poziomie 2,3 mln odsłon miesięcznie.


Koszty zbiórek pieniężnych


Opłaty związane z organizacją, przeprowadzeniem zbiórki w internecie oraz wypłatą zgromadzonych środków różnią się w zależności od platformy. Spore różnice dotyczą zarówno opłat, jak i warunków, które muszą spełnić pomysłodawcy i organizatorzy zrzutek.

Wysokość opłat waha się od 0% do 8,5% prowizji pobieranej od zgromadzonego kapitału. Nie są to jednak jedyne koszty związane z pozyskaniem finansowania, ponieważ należy jeszcze zapłacić tzw. opłaty transakcyjne – związane z wypłaceniem zgromadzonych środków przez organizatorów lub opłatami dla firm płatniczych pośredniczących w realizacji płatności wynoszące od 0% do 2,5%.

fot. mat. prasowe

Koszty zbiórek pieniężnych

Wysokość opłat waha się od 0% do 8,5% prowizji pobieranej od zgromadzonego kapitału.


Warunki zbiórek


Różnice w zasadach organizowania zrzutek dotyczą zarówno terminów wypłat zgromadzonych środków przez pomysłodawców – od natychmiastowych do nawet 14 dni, czy też zasadach organizacji zbiórek lub podmiotach, które mogą zorganizować zbiórki. Główne zasady, a także różnice zostały zebrane i opisane w poniższej tabeli.

Bez względu na popularności platformy, warunki organizacji zbiórek czy opłaty warto, aby każdy, kto rozważa organizację zbiórki w internecie zapoznał się z powyższą analizą, która może pomóc w podjęciu decyzji o wyborze portalu do realizacji swojej inicjatywy.
Przeczytaj także: 12 faktów o crowdfundingu 12 faktów o crowdfundingu

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: