2018-10-31 10:37
Smog © tomeyk - Fotolia.com
Przeczytaj także: UOKiK sprawdził maski antysmogowe i czujniki czadu
Dwaj główni winowajcy zanieczyszczenia powietrza w Europie to transport drogowy i branża grzewcza, przy czym ten pierwszy wadzi głównie w Europie Zachodniej, a drugi - w Europie Wschodniej i Środkowej. Polska należy niestety do niechlubnej czołówki krajów z największym zanieczyszczeniem, a walka ze smogiem kosztuje nas 111 mld zł rocznie.– W Polsce narażonych na oddziaływanie smogu jest aż 99 proc. mieszkańców miast. Odpowiedzialne za jego stężenie są natomiast sposoby ogrzewania – głównie piece i kotły. W walce ze smogiem nie pomaga także wciąż niski poziom świadomości ekologicznej i niewystarczające wsparcie ze środków publicznych – mówi Irena Pichola, Partner, lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej, Deloitte.
fot. tomeyk - Fotolia.com
Smog
Normy i regulacje prawne to za mało, by trwale obniżyć poziom smogu.
- Szczególnie teraz, po wyborach samorządowych, kiedy nowi włodarze będą planować działania w swoich gminach i miastach, ważne jest by kontynuowali dotychczas podjęte działania. Zastosowanie podejścia systemowego - od rozpoznania źródeł problemu po wprowadzenie mechanizmów finansowania niezbędnych inwestycji sprzyja osiągnięciu zakładanych celów. W świecie ograniczonych zasobów i nieograniczonych potrzeb każda decyzja dotycząca inwestycji powinna zostać poparta najlepszą dostępną wiedzą i rzetelnym zestawem danych, nie bez znaczenia jest także wykorzystanie nowych technologii i oparcie się na najlepszych dostępnych prognozach. - mówi Agnieszka Dawydzik, Menedżer w Zespole ds. Sektora Publicznego, Deloitte.Kluczowym elementem skutecznych polityk zwalczania zanieczyszczenia powietrza jest także współpraca z sektorem prywatnym. Ogólną korzyść dla społeczeństwa mogą zwiększyć inwestycje publiczne w poprawę innowacyjnych rozwiązań. Samorządy lokalne i gminne mogą wspomagać współpracę partnerską pomiędzy rządem, centrami badań a branżą.
– Systematycznie zwiększa się świadomość dotycząca środowiska i jego ochrony. To też daje szansę innowacyjnym inwestycjom. Wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia spada zużycie energii czy wody, rośnie natomiast angażowanie się w kwestie środowiskowe. Brak świadomości czy wiedzy w połączeniu z niewystarczającymi możliwościami technologicznymi stoi natomiast na przeszkodzie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii – mówi jeden z autorów raportu, Damian Olko, ekspert w zespole ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej, Deloitte.
oprac. : eGospodarka.pl
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, czyli polska walka ze smogiem
Walka o czyste powietrze trwa: pierwsze wyroki za palenie śmieci
Czy maski antysmogowe nas chronią?
Co to jest CEEB i jak uniknąć kary za brak deklaracji?
Firmy inwestują w recykling odpadów. Oto dobre przykłady z Polski
Kto i co odpowiada za smog? Wielu winnych
Skutki smogu w Polsce. Czy jest bardzo źle?
Sezon smogowy? Zapomnij
Nie pozbędziemy się smogu bez ocieplania budynków?
Auto firmowe wydziela spaliny m.in dwutlenek węgla, co wiąże się ze zgłoszeniem tego faktu do ochrony środowiska dwa razy do roku składaniem ...
Dzień dobry, mam zamiar założyć działalność gospodarczą polegającą na skupowaniu uszkodzonej elektroniki, a następnie po jej naprawie ...
10 sposobów na rekrutację pracowników lokalnych
Wynagrodzenia w logistyce w 2021 roku
3 cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi
Ceny materiałów budowlanych. Jest szansa na powrót do normalności?
Sprzedaż nieruchomości dziecka - jak wygląda procedura?
Planujesz sprzedaż mieszkania? To dobry moment
Młodzi ludzie coraz później opuszczają dom rodzinny. Winna pandemia?