eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najlepszy moment, by postawić na rozwój zawodowy

Najlepszy moment, by postawić na rozwój zawodowy

2018-10-31 10:24

Najlepszy moment, by postawić na rozwój zawodowy

Szukanie pracy © thodonal - Fotolia.com

Rekordowo niski poziom bezrobocia oraz duża podaż ofert pracy sprawiają, że obecna sytuacja pracowników prezentuje się co najmniej dobrze. A może być jeszcze lepiej, ponieważ - jak podnosi Randstad - teraz właśnie mamy najwłaściwszy moment, aby zadbać o swój rozwój zawodowy.

Przeczytaj także: Wykształcenie wyższe opłaca się wszystkim

Stopa bezrobocia na Śląsku spadła do rekordowo niskiego poziomu 3,3%, co - jak wyliczyli eksperci Randstad Polska - oznacza, że na jednego kandydata przypada dziś od 5 do 7 ofert pracy. I wprawdzie tak duża podaż ogłoszeń jest dla kandydatów niewątpliwie powodem do zadowolenia, to jednak spocząć na laurach raczej nie powinni. Muszą bowiem pamiętać, że rynek pracy bywa dość chwiejny. Dlatego też specjaliści przekonują, że dzisiejszą, bardzo dobrą koniunkturę warto wykorzystać, inwestując w swój rozwój zawodowy.

Szukanie pracy nie jest już wyzwaniem. Kandydaci pytają, jak sięgnąć po jeszcze lepsze oferty


Jak dowiodła ostatnia edycja realizowanego przez Randstad Monitora Rynku Pracy, 69% polskich pracowników ma sprecyzowane plany swojej kariery zawodowej, ale jedynie w najbliższej perspektywie. Tymczasem rynek pracy podlega dynamicznym zmianom, a wpływ na jego kondycję mają liczne czynniki zupełnie niezależne od pracowników, w tym rozwój technologii.

W dłuższej perspektywie wyzwaniem dla pracowników może być nadążanie za tymi zmianami, aby w przyszłości nie zmniejszać swoich szans na satysfakcjonujące zatrudnienie. W krótszej – wyzwaniem staje się natomiast świadomy wybór oferty pracy, która pozwala na wyższe wynagrodzenie lub bardziej komfortowe warunki.

fot. thodonal - Fotolia.com

Szukanie pracy

Szukanie pracy nie jest już wyzwaniem. Kandydaci pytają, jak sięgnąć po jeszcze lepsze oferty.


Nie trudno się w tym zagubić. Tymczasem 72% Polaków jest zdana wyłącznie na samodzielne działania w tym zakresie, a potrzebę profesjonalnego wsparcia sygnalizuje ponad 2/3 uczestników badania Monitor Rynku Pracy. Analiza badań potwierdza, że w tej kwestii kandydaci potrzebują przestrzeni, w których uzyskają fachową pomoc, wsparcie w planowaniu kariery, podpowiedzi w zakresie sposobów podnoszenia swoich kompetencji i wartości na rynku pracy. Taką przestrzenią – w ramach wdrażanego właśnie projektu – stają się biura Randstad Polska.
– Nasze działania zaczynamy od Śląska z kilku ważnych powodów. To wciąż rynek bardzo atrakcyjny, dynamiczny i obfitujący w nowe inwestycje. Rynek pracy w regionie jest niezwykle zróżnicowany i jednocześnie mierzy się ze specyficznymi wyzwaniami - od demografii, przez wskaźniki bezrobocia zmierzające w kierunku 2-3%, po największe zapotrzebowanie pracowników. Dodatkowo połowa mieszkańców południowych województw Polski jest zdania, że w ciągu dwóch lat prawdopodobnie zmieni zawód lub branże, w której pracuje. To wymaga wsparcia specjalistów, którzy z jednej strony doskonale znają lokalny rynek, z drugiej – z chęcią podzielą się z kandydatami wiedzą i nie tylko zaproponują konkretne oferty, ale też podpowiedzą, jak długofalowo zapewnić sobie jeszcze bardziej atrakcyjne propozycje zatrudnienia – wyjaśnia Agnieszka Kolanowska, menedżer regionu Randstad Polska w Katowicach.

Wsparcie w budowaniu kariery w formie wygodnej dla kandydata


Tak, jak ofert pracy kandydaci poszukują dziś głównie w Internecie, często w swoich smartfonach, 24 godziny na dobę, niejednokrotnie bez wychodzenia z domu, tak wsparcie zawodowej kariery powinno być dostępne na podobnych zasadach. Dlatego uruchamiany na Śląsku projekt nie oznacza wyłącznie nowego podejścia do spotkań z kandydatami w biurach, ale też otwartość na ich zwyczaje. Wszystko po to, by rozmowa o zawodowej przyszłości przebiegała w komfortowych dla kandydatów warunkach.

Dzięki technologicznym rozwiązaniom takich opcji jest wiele – od kontaktu telefonicznego, przez mailowy, aż po komunikację wideo, a na spotkania w jednym z naszych biur na Śląsku, w Katowicach, Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Tychach lub Częstochowie, kandydaci mogą umówić się w aplikacji on-line.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Większe kwalifikacje pracowników są także w interesie pracodawców


Wpływ technologii na rynek pracy odczuwają też pracodawcy. Przede wszystkim może dla nich oznaczać większe zapotrzebowanie na pracowników o szerszych kwalifikacjach. Dlatego wsparcie rozwoju zawodowego Polaków leży także w interesie pracodawców. Randstad chce być liderem tego procesu i wyznaczać standardy, zachęcać także naszych klientów do baczniejszego przyjrzenia się, jak mogą wesprzeć rozwój zawodowy swoich pracowników.

Przeprowadzone przez Randstad badanie dotyczące spełnienia zawodowego Polaków pokazuje, że blisko połowa Polaków nie ma takiego poczucia, a jednocześnie za ważny element w swoim życiu określa je blisko 9 na 10 respondentów. Rozwijanie faktycznego potencjału pracowników staje się więc kluczem do wspierania zawodowego spełniania, które wpływa bezpośrednio na budowanie jego lojalności, efektywność pracy i zaangażowanie oraz motywowanie współpracowników.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: