eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Konstytucja biznesu to propaganda, a nie prawdziwe reformy

Konstytucja biznesu to propaganda, a nie prawdziwe reformy

2018-09-25 10:18

Przeczytaj także: Prawo przedsiębiorczości: "fikcyjne" udogodnienia dla firm


Pierwsza zmiana dotyczy tylko takiej działalności, z której osoba fizyczna czerpie co miesiąc przychód w wysokości nieprzekraczającej połowy płacy minimalnej, czyli według obowiązujących przepisów w kwocie nie większej niż 1050 zł (od 2019 roku – 1125 zł). Osoba taka nie musi wpisywać swojej działalności do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ani płacić składek na ubezpieczenia w ZUS, a podatek od niej rozlicza na zasadach ogólnych.Zmianę tę należy ocenić pozytywnie, jednak nie ma ona żadnego znaczenia nawet dla mikroprzedsiębiorców. Dotyczy ona tylko osób prowadzących bardzo drobną działalność zarobkową, dotychczas często działających w szarej strefie.

Ulga na start pozwala przedsiębiorcy zakładającemu działalność gospodarczą na nieodprowadzanie przez pierwszych 6 miesięcy składki na ubezpieczenia społeczne (pozostaje tylko obowiązek odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne). Po upływie 6 miesięcy przedsiębiorca może skorzystać z dotychczasowej możliwości opłacania przez 24 miesiące niższych składek na ubezpieczenia społeczne (czyli z tzw. małego ZUS). Dzięki temu przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający działalność mogą ponosić mniejsze koszty w trudnym okresie początkowym. Ulga na start – co trzeba podkreślić – nie może jednak zastąpić całościowej reformy systemu ubezpieczeń społecznych.

Trzecia zmiana pozwala osobom fizycznym wykonującym działalność gospodarczą ustanawiać prokurenta. Dotychczas z tej możliwości mogli korzystać jedynie przedsiębiorcy wpisani do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (czyli spółki). Różne uprawnienia dla przedsiębiorców wpisanych do KRS i do CEIDG nie miały żadnego uzasadnienia. Zmiana ta powinna przyczynić się do usprawnienia działalności gospodarczej osób fizycznych.

Podsumowanie


„Konstytucja biznesu” w rzeczywistości nie wprowadza żadnych istotnych zmian dla polskich przedsiębiorców. Wpisane do niej zasady ogólne są fundamentami każdego cywilizowanego systemu prawnego. Dotychczas albo były one zapisane w innych aktach prawnych (w tym Konstytucji RP), albo dały się wywieść z zasad jeszcze bardziej ogólnych w tych aktach zapisanych. Ponieważ regułą rządzącą systemem prawnym jest to, że przed przepisami ogólnymi pierwszeństwo mają przepisy szczególne, to ich zapisanie w Prawie przedsiębiorców nie jest rozwiązaniem największej bolączki polskiego ustawodawstwa gospodarczego: nadprodukcji złej jakości przepisów. Do tego potrzeba jednak zakrojonego na szeroką skalę planu deregulacji, a dotychczasowe działania rządu PiS zmierzają w przeciwnym kierunku.

Należy zatem dojść do wniosku, że główny cel wprowadzenia „konstytucji biznesu” ma charakter propagandowy: rząd chce się pochwalić swoją troską o los polskich przedsiębiorców. Kilka drobnych zmian na lepsze, które dałoby się wprowadzić nowelizacją do uchylonej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, nie wpływa ani na ocenę „konstytucji biznesu” – będącej w istocie produktem marketingu politycznego, którego celem jest sprzedanie starych rozwiązań w nowym opakowaniu i przekonanie przedsiębiorców, że obecna władza mimo wprowadzania nowych podatków i regulacji tak naprawdę im sprzyja, ani tym bardziej na ocenę antyprzedsiębiorczej polityki rządu PiS.

Marcin Zieliński, Ekonomista

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: