eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Dyski Serial ATA w sprzedaży

Dyski Serial ATA w sprzedaży

2003-04-04 00:12

Seagate oraz firma Best Buy jako pierwsi sprzedają dyski twarde Serial ATA odbiorcom detalicznym. Zestawy dysków Seagate z nowym interfejsem Serial ATA, są już na półkach firmy Best Buy. W porównaniu do poprzednich standardów wykorzystujących inteligentny przesył danych i połączenia typu punkt-punkt, architektura Seagate Serial ATA umożliwia 50-procentowy wzrost szybkości przepływu danych. Dodatkowo, kształt kabli i wtyczek ułatwia rozbudowę i konserwację oraz ulepsza integralność danych, zwiększając niezawodność systemów PC.

Przeczytaj także: Małe i tanie

Architektura Seagate Serial ATA zwiększa wydajność dysków twardych, ponieważ operuje danymi w bardziej inteligentny sposób niż robią to dyski wyposażone w równoległy interfejs ATA, oferując w swojej pierwszej generacji, zewnętrzny transfer na poziomie do 150 Mb/s. Jest to o 50 proc. szybciej niż osiągi dysków Ultra ATA/100, które są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w stacjonarnych komputerach PC. Rozwiązanie wykorzystuje połączenia typu punkt-punkt, które eliminują konieczność współdzielenia szyny, umożliwiając szybszą pracę systemów wielodyskowych, takich jak np. serwery domowe. Jest to możliwe dzięki temu, że cała przepustowość poszczególnych szyn jest wykorzystywana przez pojedyncze dyski.

Serial ATA umożliwi szybką instalację dysku twardego i rozbudowę pojemności systemu. Zamiast starych 40-pinowych połączeń, wykorzystuje prostą wtyczkę, którą można wpiąć w gniazdko tak samo łatwo jak to się robi w przypadku telefonu. Cieńsze i dłuższe kable są łatwiejsze do rozmieszczenia, a możliwość podłączania podczas pracy systemu ułatwia jego rozbudowę. Dodatkowo interfejs Serial ATA eliminuje konieczność zmiany ustawień master/slave, dotychczas wykonywanych za pomocą niewielkich zworek ulokowanych na dysku.

Równie ważne jest to, że Serial ATA zapewnia komputerom PC większa niezawodność oraz ulepszoną integralność danych. 32-bitowy mechanizm CRC (Cyclic Redundancy Checking) chroni dane oraz informacje o statusie i poleceniach. Konstrukcja kabli, ze zmniejszoną wrażliwością na zakłócenia, zwiększa niezawodność całego systemu, a dzięki ich niewielkim rozmiarom, zapewnia jednocześnie lepszą cyrkulację powietrza wewnątrz urządzenia.

Serial ATA jest nowym standardem interfejsu i we wszystkich komputerach PC zastąpi dotychczasowy, równoległy interfejs ATA. W przeciwieństwie do innych dysków konstruowanych z Serial ATA, oryginalna technologia firmy Seagate nie zawiera połączeń szeregowo-równoległych, które mogą wpływać na obniżenie wydajności.

oprac. : Grzegorz Gacki / CentrumPrasowe.net CentrumPrasowe.net

Więcej na ten temat: dyski twarde, serial ata

Przeczytaj także

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: