eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Jak wybrać dysk SSD do gier?

Jak wybrać dysk SSD do gier?

2018-11-05 11:04

Jak wybrać dysk SSD do gier?

Dysk SSD © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dysk SSD zyskuje coraz większe grono swoich zwolenników. Nie jest to nic zaskakującego - jego budowa (brak części mechanicznych) powoduje, że jest on o wiele bardziej odporny na wstrząsy i upadki. Istotne znaczenie ma również jego szybkość, która znacznie usprawnia uruchamianie systemu i poszczególnych aplikacji. Jeszcze kilka lat temu gamerzy stawali przed niełatwym wyborem pomiędzy tanim i pojemnym dyskiem HDD a debiutującym na rynku szybkim, ale drogim nośnikiem SSD. Dziś ten dylemat właściwie nie istnieje. Wprawdzie rozwiązania półprzewodnikowe wciąż są nieco droższe, ale stosunek ceny do korzyści jest wręcz nieporównywalny.

Przeczytaj także: 4 ekstremalne zastosowania dysków SSD

Dziś zakup dysku SSD z interfejsem SATA o pojemności 512 GB to wydatek rzędu 300 zł. Do kieszeni musimy sięgnąć nieco głębiej, jeżeli zdecydujemy się na gwarantujący jeszcze pokaźniejsze prędkości dysk z interfejsem M.2. Który wybrać? Wiele zależy od budżetu, który gracz zamierza przeznaczyć na zakup. Jeśli stawia na oszczędności, to dysk bazujący na SATA będzie dla niego wystarczający. O dysku na M.2 powinien przede wszystkim pomyśleć ten, kto oprócz rozrywki planuje pracę na dużych plikach (np. przy obróbce plików wideo).

Nieprzypadkowo wspomnieliśmy o cenach dysków SSD w wersji 512 GB, ponieważ wybierając nośnik dedykowany gamingowi, od takiego pułapu należy rozpocząć poszukiwania. Za przykład niech posłuży choćby tegoroczna wersja kultowej gry FIFA, który wymaga co najmniej 50 GB miejsca na dysku. Gdybyśmy zamontowali dysk w wersji 256 GB, jedna gra zajęłaby więc 20 procent jego całkowitej pojemności.

Przyspieszenie o ponad 50 procent


Generalnie rzecz ujmując, dzięki SSD czas dostępu urządzenia do danych jest wyraźnie krótszy niż w przypadku dysków twardych. HDD wymaga go więcej, bo musi przekręcić talerz pod głowicę, we właściwe miejsce sektora. Na dyskach półprzewodnikowych operacje odczytu lub zapisu odbywają jednocześnie na ustalonej konstrukcyjnie liczbie komórek.

W konsekwencji pozwala to na szybsze uruchamianie się systemu, działanie programów czy przenoszenie plików. W grach różnica dostrzegalna jest jeszcze przed pierwszym uruchomieniem - w czasie instalacji, która - w zależności od tytułu - trwa nawet kilka minut krócej, niż w przypadku instalacji na HDD (w przypadku Wiedźmin 3 różnica wynosi blisko sześć minut).

fot. mat. prasowe

Porównanie czasu wczytywania gier na dysku HDD i SSD

Gry na dysku półprzewodnikowym wczytywały się średnio o 18,8 sekundy szybciej


Decydując się na SSD kupujemy przede wszystkim czas. Pomyślcie w tym momencie, ile razy irytowaliście się, kiedy stan uprzednio zapisanej gry wczytywał się nawet przez kilka minut, albo kiedy wczytywanie kolejnego etapu przeciągało się w nieskończoność. Pojawienie się dysków półprzewodnikowych odpowiedziało na ten problem i w znacznym stopniu zrewolucjonizowało rozgrywkę.

Liczby mówią same za siebie


Aby uwidocznić omawiane różnice, wzięliśmy na warsztat siedem gier i zmierzyliśmy czas ich wczytywania na dysku HDD oraz SSD. Gry na dysku półprzewodnikowym wczytywały się średnio o 18,8 sekundy szybciej niż na dysku twardym. Największą różnicę odnotowaliśmy przy okazji gry Doom, bowiem wyniosła ona aż 52 sekundy.

Znaczący wpływ na FPS to ściema


W całej tej dyskusji na temat wpływu SSD na gry wyrósł jeszcze jeden mit, który głosi, że dysk oparty o pamięć flash zapewnia większą liczbę klatek na sekundę (FPS). Nie do końca. Tę kwestię również wzięliśmy pod uwagę analizując działanie dysków na siedmiu wymienionych na grafice tytułach.

Wniosek jest jasny - SSD nie ma realnego wpływu na liczbę FPS. Choć w przypadku niektórych gier generuje więcej klatek, te różnice są minimalne, często mieszczące się w granicach błędu pomiarowego.

SSD - absolutny obowiązek gracza


Dostrzegalna i znacząca przewaga dysku SSD nad HDD w obszarze gier ujawniać się będzie przede wszystkim podczas instalacji i wczytywania gier - czy to na etapie startu, czy przy wczytywaniu kolejnych map lub poziomów. Tylko tyle i aż tyle. Biorąc pod uwagę aktualne ceny dysków SSD, ten komponent należy określić jako niezbędny w zestawie gracza.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Lenovo ThinkPad X1 Extreme

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: