eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 27/2018

Europa: wydarzenia tygodnia 27/2018

2018-07-09 08:25

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 26/2018

  • Co dalej z Nord Streamem 2? Wszystko wskazuje na to, że przestała być aktualną jedna z ostatnich możliwości zablokowanie budowy tego gazociągu. Polska oraz inne kraje zainteresowane blokadą tej inwestycji liczyły na to, że jeszcze w końcówce bułgarskiej prezydencji unijnej będzie przygotowana nowelizacja unijnej dyrektywy gazowej, która będzie mogła zablokować drugą nitkę Nord Stream. Wszystko wskazuje na to, że nowemu austriackiemu przewodnictwu nie będzie zależało na blokowaniu Nord Stream. Już wcześniej Austria nie ukrywała, że jest przeciwna blokowaniu rosyjsko-niemieckiej inicjatywy. Jeśli w przyszłości miałoby dojść do podejmowania takiej decyzji, to proces przyjmowania nowelizacji musiałby być zakończony przed zakończeniem budowy gazociągu. Przypominam, że termin ukończenia tej inwestycji wyznaczony jest na koniec przyszłego roku. Polski rząd jednak nie ustępuje i proponuje, aby projekt nowej dyrektywy był procedowany szybciej, np. na forum Rady Europejskiej, aby przynajmniej został przyjęty na szczeblu politycznym.
  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy redukuje prognozy wzrostu gospodarczego Niemiec na 2018 r. do 2,2 proc. (wcześniej było to 2,5 proc.). MFW obawia się, że skutki brexitu i m.in. wojna handlowa USA z UE, mogą negatywnie wpłynąć na i tak obniżone prognozy dla niemieckiej gospodarki. Może to także niekorzystnie odbić się na gospodarce naszych zachodnich sąsiadów.
  • Rosja odpowiada na amerykańskie cła. Dopiero teraz, po zdecydowanej reakcji UE, Chin, Kanady, Meksyku, Japonii Rosjanie zdecydowali się na wprowadzenie dodatkowych ceł na import niektórych towarów ze Stanów Zjednoczonych. Zastosowano działania kompensujące w postaci dodatkowych, podwyższonych stawek ceł importowych w wysokości od 25 proc. do 40 proc. wartości wwożonego towaru. Cłami obłożone zostają te amerykańskie towary, których odpowiedniki są produkowane w Rosji. W tej grupie towarów są niektóre rodzaje sprzętu budowlanego, sprzętu z branży naftowo-gazowej, narzędzia do obróbki metalu i światłowody. Poinformowali też, że wprowadzenie przez USA ceł na stal i aluminium spowodowało straty dla eksporterów rosyjskich w wysokości 537,6 mln USD ( tyle kosztować będą rosyjskich dostawców cła, które muszą płacić w Stanach Zjednoczonych). Rosyjski rząd zastrzegł sobie też możliwość wprowadzenia dalszych "działań kompensujących" w marcu 2021 roku, gdy miną trzy lata od czasu wprowadzenia ceł przez stronę amerykańską. Rosjanie mogą to też uczynić, gdy w Światowa Organizacja Handlu (WTO) oświadczy, że działania USA nie są zgodne z przepisami WTO.
  • Kolejny etap cywilizowania obrotu kryptowalutami. SIX to spółka będąca właścicielem oraz operatorem szwajcarskiej giełdy papierów wartościowych. Przedstawiła ona plan uruchomienia w pełni regulowanej platformy wymiany kryptowalut. To kolejny krok Szwajcarii w rozwijaniu ekosystemu blockchaina. To przedsięwzięcie będzie rozwijane pod nazwą SIX Digital Exchange. Będzie ono nadzorowane nadzorowana zarówno przez szwajcarski bank centralny (SNB - Swiss National Bank), jak i FINMA (Financial Market Supervisory Authority) – instytucję, która nadzoruje szwajcarski rynek finansowy. Ta inicjatywa ma ruszyć w pierwszej połowie 2019 roku.
  • Polsko-czeska wymiana handlowa. W ostatnich sześciu latach wzrosła ona o dwie trzecie. Warto zauważyć, że wymiana handlowa obu państw wzrosła z 12,8 mld euro w 2010 r. do 21,2 mld euro w 2017 roku. W tym okresie eksport polskich towarów do Czech zwiększył się aż o 81 proc. Wg GUS w 2017 roku polski eksport do Czech wyniósł 13 mld euro i licząc r/r wzrósł o 7,4 proc. Wzrost czeskiego eksportu do Polski w okresie 2010-17 wyniósł 46 proc. i w ubiegłym roku wyniósł 8,2 mld euro przy wzroście 11,1 r/r.
  • Strategiczne zmiany na rynku usług lotniczych. Stają się faktem zapowiadane już od dłuższego czasu procesy łączenia się przedsiębiorstw lotniczych. Zapowiadane w ostatnich miesiącach połączenia lotniczych gigantów stały się faktem. Amerykański Boeing i brazylijski Embraer w czwartek podpisały list intencyjny w sprawie strategicznego partnerstwa. Zakłada ono dalsze funkcjonowanie obu firm w formule joint venture (po objęciu 80 proc. akcji Embraera przez Boeinga). Transakcja miała wartość 3,8 mld USD. W ten sposób Boeing poszerzył ofertę o mniejsze samoloty - od 70 do 130 miejsc. Europejski Airbus łączy siły z kanadyjskim Bombardierem, obejmując 50,01 proc. udziałów w programie CSeries Bombardiera, Pozostałe 34 proc. zachowały Bombardier i 16 proc. Investissement Quebec.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

DANE I HANDEL. Goapodarka unijna liczy się z możliwością eskalacji konfliktu handlowego UE-USA i objęcie cłami kolejnych towarów importowanych z Chin

Sugestie części członków EBC o zbyt późnej wycenie podwyżki stóp procentowych przez rynek oraz poprawa odczytów z Niemiec wspierają EUR/USD. Kluczowe dni dla handlu i ważne odczyty makroekonomiczne.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

Wsparcie dla euro

Po wielu dniach marazmu na głównej parze walutowej widać oznaki większej zmienności. Europejska waluta została wsparta jeszcze wczoraj przez medialne doniesienia o niezadowoleniu części członków EBC w związku ze zbyt późną wyceną rynkową pierwszej podwyżki stóp procentowych (pod koniec 2019 r.).

To niezadowolenie jednak może być zaskakujące, bo przecież w komunikacie zasugerowane zostało, że stopy pozostaną na niezmienionym poziomie przynajmniej do września 2019 r. Wycena tego ruchu na koniec przyszłego roku wydaje się więc mniej więcej odpowiadać ogólnemu przekazowi z EBC. Zresztą przesunięcie się wyceny o 2-3 miesiące (podwyżka na poziomie ledwie 0,1 pkt proc) to symboliczne zmiany biorąc pod uwagę całość polityki pieniężnej.

Drugim elementem wspierającym kurs euro są wreszcie dobre dane z kluczowej gospodarki wspólnoty. Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły aż o 4,4 proc. w skali roku w maju, a dane za kwiecień zostały zrewidowane w górę z minus 0,1 proc do 0,8 proc. Zobaczymy czy przełoży się to w równie silne odbicie produkcji przemysłowej (dane jutro), ale na pewno jest to pozytywny sygnał.

Rynek na tę chwilę wydaje się przyzwyczajać do faktu, że jutro zarówno USA, jak i Chiny wprowadzą pierwsza turę ceł. Chociaż jest to negatywna informacja to jednak obowiązywanie ceł przez krótki czas (tego oczekuje rynek) nie spowoduje załamania handlu zagranicznego i wzrostu PKB.

Z drugiej jednak strony należy cały czas pamiętać o możliwości eskalacji konfliktu handlowego. Objęcie kolejnych towarów importowanych z Chin (spekuluje się nawet o całej wymianie handlowej Państwa Środka ze Stanami Zjednoczonymi) będzie już wydarzeniem znaczącym, którego konsekwencji rynek nie wycenia. Nie wkalkulowane w ceny również są hipotetyczne obostrzenia w wymianie pomiędzy USA i Unią, a także większe problemy wewnątrz NAFTA. Dopóki więc największe ryzyka związane z wymianą handlową nie zostaną zażegnane, dopóty nerwowość na rynku się utrzyma i sentyment może bardzo gwałtownie się pogorszyć.

Złoty oraz inne waluty EM zyskują

Od rana polska waluta zyskuje. Na EUR/PLN schodzimy już do przedziału 4,36-4,37. Ogólnie jednak silniejsza aprecjacja jest obserwowana między innymi na forincie. Zresztą węgierska waluta wzmocniła się do polskiej przez ostatnie trzy sesje o około 1 proc. Poza kwestiami związanymi z handlem zagranicznym, które gwałtownie mogą zmienić nastroje rynkowe należy zwrócić także uwagę na publikacje z USA (ADP oraz ISM z sektora usług) oraz „minutes” z czerwcowego posiedzenia FOMC.

Inwestorzy mogą zignorować dane ADP czy ISM, a czekać będą na zapis z ostatniego posiedzenia FOMC, który może być negatywny dla dolara ze względu na oczekiwaną szeroką dyskusję na temat negatywnego wpływu na gospodarkę zaburzeń w handlu zagranicznym. W rezultacie w krótkim terminie może to osłabić dolara i paradoksalnie nawet pomóc złotemu. W perspektywie kolejnych tygodni czy miesięcy złoty jednak nadal może pozostawać pod presją, gdyby negatywny scenariusz w kontekście handlu zagranicznego zaczął się realizować.

Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: