eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracownicy z Ukrainy już zarabiają tyle co Polacy?

Pracownicy z Ukrainy już zarabiają tyle co Polacy?

2018-06-04 10:37

Pracownicy z Ukrainy już zarabiają tyle co Polacy?

Portfel © lisssbetha - Fotolia.com

Ukraińcy są przez Polaków akceptowani - pozytywny lub neutralny stosunek do przybyszów ze wschodu ma zdecydowana większość z nas (85 proc.). Jest to związane m.in. z przekonaniem, że obywatele Ukrainy nie są w stanie odebrać nam pracy. Tego rodzaju obawy - jak wynika z „Barometru Imigracji Zarobkowej – I półrocze 2018” - towarzyszą jedynie co dziewiątej osobie. Co trzeci Polak zwraca jednak uwagę, że obecność Ukraińców na polskim rynku pracy owocuje obniżeniem wynagrodzeń. Eksperci Personnel Service podkreślają jednak, że już dziś zarobki pracowników z Ukrainy często bywają zrównane z wynagrodzeniami Polaków, a w obliczu braków kadrowych co czwarty pracodawca jest skłonny zapłacić ukraińskiemu pracownikowi więcej niż Polakowi.

Przeczytaj także: Jak rosną oczekiwania finansowe pracowników z Ukrainy?

Lubimy Ukraińców, ale obawiamy się o wysokość pensji


42% polskich pracowników deklaruje pozytywne nastawienie wobec Ukraińców, a 44% ma wobec nich obojętny stosunek. Jednocześnie widoczny jest delikatny wzrost (z 7 do 11%) odsetka osób z negatywnym podejściem do pracowników z Ukrainy. W tej grupie najwięcej jest osób z wykształceniem podstawowym (27%), a najmniej z wykształceniem wyższym (5%). Brak akceptacji częściej również widać wśród najmłodszych respondentów (16%) niż wśród 45-54-latków (6%).

Fakt, że wśród Polaków dominuje pozytywny stosunek do pracowników z Ukrainy to m.in. efekt spokoju o własne miejsce pracy. Zdecydowana większość z nas (89%) jest przekonana, że Ukraińcy nie odbierają nam pracy. Z przeciwnego założenia wychodzi 11% badanych, wśród których największą reprezentację mają respondenci z wykształceniem podstawowym (29%).

Inaczej kwestia wygląda w przypadku wynagrodzeń. 38% polskich pracowników uważa, że napływ obywateli Ukrainy na polski rynek pracy hamuje wzrost wynagrodzeń. Warto odnotować, że to o 4 p.p. mniej niż w poprzedniej edycji badania. Natomiast 58% respondentów jest zdania, że Ukraińcy nie wpływają na wzrost wynagrodzeń w polskich firmach.

fot. lisssbetha - Fotolia.com

Portfel

Co czwarta firma byłaby skłonna płacić Ukraińcowi więcej niż Polakowi.


- Już od jakiegoś czasu wynagrodzenia Polaków i Ukraińców są zbliżone. Moment, w którym Ukraińcom płaciło się mniej, szybko przeszedł do historii, co wynika z prostego faktu. Zapotrzebowanie na kadrę ze Wschodu szybko rośnie, więc pracodawcy muszą oferować im atrakcyjne warunki, zbliżone do tych oferowanych rodakom. Coraz częściej też, oprócz wynagrodzenia, pracodawcy oferują Ukraińcom różne benefity, takie jak zakwaterowanie, Internet czy dowóz do miejsca pracy, co dodatkowo wpływa na podniesienie ich realnego zarobku – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

Ukrainiec z wyższą pensją niż Polak?


Bezrobocie w Polsce spada. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w kwietniu wyniosło zaledwie 6,3%, to najniższy poziom od 1990 roku. Pogłębiające się w związku z tym trudności rekrutacyjne powodują, ze rośnie odsetek pracodawców skłonnych płacić obywatelowi Ukrainy więcej „na rękę” niż Polakowi. Taką deklarację złożyło aż 24% pracodawców, w porównaniu do zaledwie 16% w II półroczu 2017 roku.
- Badanie na panelu badawczym Ariadna pokazało, że aż 24% Polaków uważa, że obcokrajowy powinni zarabiać zdecydowanie mniej lub trochę mniej niż oni. To zaskakujące wyniki, zwłaszcza jeżeli pomyślimy o 2,5 mln naszych rodaków, którzy przebywają na emigracji. Wydawałoby się, że powinniśmy być wyczuleni na kwestię nierówności płac, bo sami chcielibyśmy zarabiać tyle, ile nasi zachodni sąsiedzi. Na szczęście tę kwestię reguluje rynek. Już teraz Ukraińcy zarabiają tyle samo co Polacy i ze względu na duże na nich zapotrzebowanie, ta sytuacja nie ulegnie zmianie – podsumowuje Krzysztof Inglot.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: