eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 5 sposobów na usprawnienie machine learning w organizacji

5 sposobów na usprawnienie machine learning w organizacji

2018-04-05 10:46

5 sposobów na usprawnienie machine learning w organizacji

Potencjał machine learning © fot. mat. prasowe

Uczenie maszynowe rozwija się w dynamicznym tempie. Już dziś możemy mówić, że wręcz rewolucjonizuje ono analitykę, pozwalając na podejmowanie trafniejszych, opartych o dane decyzji biznesowych. Dzięki tej technologii możliwe stało się rozwiązywanie problemów, z którymi tradycyjne techniki analityczne nie radziły sobie najlepiej. Okazuje się jednak, że wiele firm nie potrafi jeszcze w pełni wykorzystywać potencjału drzemiącego w uczeniu maszynowym. Na przeszkodzie staje 5 najczęściej popełnianych przez nie błędów. Opowiadają o nich eksperci SAS.

Przeczytaj także: Uczenie maszynowe. Najważniejsza technologia od zarania sieci?

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim nowe tendencje w technologiach. Która z nich ma szanse zdominować najbliższe miesiące? Niektórzy z analityków są przekonani, że będzie to uczenie maszynowe. Powinniśmy zatem odsunąć katastroficzną wizję o robotach zabierających nam pracę i zdać sobie sprawę z korzyści, jakie może przynieść ludzkości automatyczne uczenie.

Czym jest uczenie maszynowe? Machine learning to w najprostszym ujęciu metoda samouczenia się maszyn. Proces ten bazuje na analizie danych i odnajdywaniu zawartych w nich wzorców. Rosnącą rolę uczenia maszynowego w strategii rozwoju biznesu potwierdzają dane zaprezentowane przez IDC. Firma przewiduje, że do 2020 roku wydatki przedsiębiorstw na wdrażanie machine learning i sztucznej inteligencji osiągną pułap 47 miliardów USD. Oznacza to ponad pięciokrotny wzrost w stosunku do 2016 r., kiedy na rozwiązania tej klasy wydano 8 miliardów USD.

Wokół technologii uczenia maszynowego urosło wiele mitów i niektórzy zaczęli uznawać ją za lek na wszelkie problemy, jakie spotykają współczesny biznes. W rzeczywistości jednak wiele zależy od tego, jak będziemy wykorzystywali to rozwiązanie.

Uczenie maszynowe to nie magia, ani nie science fiction, tylko technologia wymagająca odpowiedniej infrastruktury, wykwalifikowanego zespołu oraz przemyślanego planu wdrożenia. Machine learning nie wpłynie na rozwój organizacji bez właściwego przygotowania – mówi Michał Kudelski, Senior Business Solutions Manager w SAS Polska.

SAS, lider w zakresie zastosowania rozwiązań analitycznych w biznesie, wskazuje 5 błędów, które uniemożliwiają organizacjom wykorzystanie pełni potencjału uczenia maszynowego:

1. Planowanie strategii machine learning bez wsparcia ekspertów (data scientists)


Niedobór talentów analitycznych staje się wyzwaniem dla całej branży. Dostęp do wykwalifikowanych pracowników można zapewnić sobie np. poprzez zbudowanie relacji z uczelniami i wprowadzenie programu stażowego lub programu rekrutacji uniwersyteckiej, który będzie szansą na pozyskanie specjalistów. Niezwykle istotne jest również rozwijanie talentów wewnątrz firmy oraz ułatwianie dostępu do danych innym pracownikom.

2. Brak odpowiednich danych


Zanim zaczniemy myśleć o wdrożeniu rozwiązań z zakresu machine learning, powinniśmy przygotować, zintegrować i sprawdzić dane, którymi dysponujemy. Słabe jakościowo dane możemy podzielić na następujące grupy:
  • „Zaszumione dane” – zawierają dużą liczbę sprzecznych lub wprowadzających w błąd informacji,
  • „Brudne dane” – niosą za sobą liczne braki danych, zmienne kategoryczne o bardzo dużej liczbie możliwych wartości, a także niespójne i błędne wartości (np. wynikające z awarii urządzeń pomiarowych),
  • „Rzadkie dane” – posiadają niewiele wartości zawierających faktyczne informacje, w większości składają się z zerowych lub brakujących wartości,
  • „Niekompletne dane” – są zbyt mało liczne lub niereprezentatywne.

3. Brak odpowiedniej infrastruktury


Uczenie maszynowe wiąże się z potrzebą przeprowadzania skomplikowanych obliczeń, co z kolei wymaga odpowiedniego sprzętu, m.in. dysków SSD. Infrastruktura wykorzystywana przez przedsiębiorstwo powinna być na tyle elastyczna, aby umożliwiała optymalne wykorzystanie mocy obliczeniowej oraz rozbudowę pamięci masowej. W niektórych przypadkach decyzja o wdrożeniu uczenia maszynowego może wiązać się potrzebą rozbudowy infrastruktury, gdyż pierwotne zasoby mogą przestać sprawnie działać pod naporem gromadzonych danych.

fot. mat. prasowe

Potencjał machine learning

Niedobór talentów analitycznych staje się wyzwaniem dla całej branży


4. Brak strategii wdrożenia


Wybór odpowiedniego momentu, w którym należy zastosować nowsze, bardziej kompleksowe metody analityczne stanowi duże wyzwanie dla każdej organizacji. Wykorzystanie uczenia maszynowego nie zawsze jest koniecznie. Wszystko zależy od tego, jakie jest aktualne zapotrzebowanie na usługi IT w danym biznesie. Przykłady firm, które wykorzystują uczenie maszynowe, pokazują, że technologia ta może być pomocna w takich procesach jak wykrywanie anomalii i oszustw w branży finansowej, czy automatyzacja procesów scoringu kredytowego lub działań marketingowych.

5. Problemy z interpretacją modeli metodologicznych uczenia maszynowego


Istotą algorytmów uczenia maszynowego jest ich złożoność. Z jednej strony umożliwiają one przeprowadzanie samodzielnych analiz, ale z drugiej mogą być trudne do zrozumienia. Rozwiązaniem niektórych problemów z interpretacją może być zastosowanie strategii hybrydowej, połączenia tradycyjnych metod analitycznych i uczenia maszynowego.

Aby w pełni zrozumieć i wykorzystać potencjał uczenia maszynowego niezbędne jest poznanie szerszego środowiska analitycznego oraz sprawdzonych przykładów z innych firm. Organizacje, które zdecydują się na wdrożenie machine learning muszą przygotować się na liczne wyzwania. Sprostanie im pozwoli na uzyskanie przewagi rynkowej dzięki automatyzacji procesów analitycznych, którą umożliwia technologia uczenia się maszyn.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: