eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Średnie firmy planują inwestycje 2x częściej niż mikroprzedsiębiorstwa

Średnie firmy planują inwestycje 2x częściej niż mikroprzedsiębiorstwa

2018-03-16 09:53

Średnie firmy planują inwestycje 2x częściej niż mikroprzedsiębiorstwa

Nowy rok w najlepszych nastrojach rozpoczęły średnie firmy © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ostatni "Barometr EFL" pokazał, że najlepiej swoją sytuację, co zresztą nie powinno być zaskoczeniem, oceniały średnie firmy - odczyt dla tej grupy przedsiębiorstw sięgnął 62 pkt. To najwyższe wskazanie w całym sektorze MŚP. Za taki obrót spraw odpowiadała w znacznej mierze optymistyczna postawa wobec inwestycji - planuje je 44% respondentów z tego segmentu. Dla porównania, takie zamierzenia ma jedynie co piąta mikrofirma.

Przeczytaj także: EFL: branża budowlana odbudowuje się na dobre

Inwestycje wyhamują


W I kwartale br. najwyższe wskazanie subindeksu „Barometru EFL” (62 pkt.) - wskaźnika, który informuje o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu - dotyczyło średnich przedsiębiorstw. Mikro i małe firmy oceniły swoją sytuację odpowiednio na poziomie 51,8 pkt. oraz 56,9 pkt.

Te nieco gorsze wskazania to m.in. efekt mniejszego odsetka przedsiębiorców, którzy spodziewają się w najbliższym czasie inwestycji. Na podkreślenie zasługuje jednak fakt, że w przypadku średnich firm grupa optymistów zmniejszyła się jedynie o 0,4 pkt. proc. (44% vs. 44,4% w IVQ2017). Wśród małych i mikroprzedsiębiorstw spadki były znaczniejsze i wyniosły odpowiednio 36% (IVQ2017: 42,1%) i 20% (IVQ2017: 33,3%).

Sprzedaż napędza cały sektor MŚP


Nieco inaczej sprawy mają się w obszarze sprzedaży. Tutaj, niezależnie od wielkości firmy, grupy spodziewające się w I kwartale większych zamówień na swoje usługi są większe niż kwartał temu. 32% mikro przedsiębiorców (IVQ2017: 25%) oraz po 40% małych i średnich firm (IVQ2017: 29,3% i 31,7%) optymistycznie patrzy na ten obszar i liczy na większy przychód.

Stabilna sytuacja na początku roku


Pierwszy tegoroczny odczyt „Barometru EFL” wyniósł 56,8 pkt. i jest porównywalny ze wskaźnikiem sprzed kwartału (58,2 pkt.) oraz sprzed roku (57,1 pkt.). Można więc wciąż mówić o kontynuacji pozytywnych nastrojów w sektorze MŚP. Eksperci EFL zwracają jednak uwagę na bardzo optymistyczne prognozy przedsiębiorców dotyczące sprzedaży usług i produktów.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik według wielkości przedsiębiorstw

Badanie po raz kolejny potwierdza, że największy optymizm cechuje średnie firmy.


– Pierwszy tegoroczny pomiar „Barometru EFL nie zaskoczył nas, jeśli chodzi o różnice nastrojów pomiędzy trzema grupami przedsiębiorców w polskim sektorze MŚP. Cały czas najwyższe wskaźniki odnotowują średnie firmy, a najniższe mikro. Warto jednak rozłożyć główny odczyt i spojrzeć na ocenę poszczególnych obszarów, bo tutaj już nie ma stałej prawidłowości. O ile w przypadku inwestycji, im większa firma tym bardziej optymistyczna, o tyle prognozy dotyczące wzrostu sprzedaży są takie same wśród małych i średnich firm, a tylko nieco słabsze w grupie najmniejszych przedsiębiorców z max. 9 osobami na pokładzie. Co więcej, mikro firmy lepiej oceniają swoją płynność finansową niż małe. Szczegółowa analiza uświadamia więc, jak duże zróżnicowanie w ocenie najbliższej przyszłości firm występują pomiędzy podgrupami wyróżnionymi przez wielkość zatrudnienia – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik według wielkości - kolejne kwartały

Optymizm średnich firm utrzymuje się od wielu kwartałów.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: