eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › EFL: branża budowlana odbudowuje się na dobre

EFL: branża budowlana odbudowuje się na dobre

2018-03-12 11:19

EFL: branża budowlana odbudowuje się na dobre

Branża budowlana odbudowuje się na dobre © nd3000 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ostatni odczyt "Barometru EFL" pokazał, że rodzime firmy budowlane znajdują się w co najmniej dobrej sytuacji. Odczyt dla tej branży podskoczył o +10 pp. k/k, dając jej tym samym najwyższe wskazanie w całej historii badania. Za tak wysokimi wskazaniami stoją przede wszystkim optymistyczne przewidywania co do planowanej sprzedaży (o wzrostach mówi 44 proc. firm budowlanych). To pokłosie bardzo dobrej sytuacji na rynku inwestycji mieszkaniowych, prowadzonych prac infrastrukturalnych oraz coraz bardziej optymistycznych nastrojów panujących wśród konsumentów.

Przeczytaj także: Barometr EFL: kondycja finansowa MSP I kw. 2018

Potwierdzeniem dobrej kondycji, w której znajduje się obecnie branża budowlana, są nie tylko wskazania Barometru EFL, ale również dane płynące wprost z polskiej gospodarki. Ostatnia analiza Głównego Urzędu Statystycznego wskazała, że w pierwszym miesiącu br. produkcja budowlana i montażowa wzrosła o 34,7 proc. rok do roku. To najwyższy wzrost, z jakim mieliśmy do czynienia od kilku lat. Za takim wynikiem stoją przede wszystkim podmioty specjalizujące się we wznoszeniu budynków (+38 proc. r/r) oraz jednostki, które trudnią się specjalistycznymi robotami budowlanymi (+36,9 proc. r/r).
- Branża budowlana wchodzi na coraz wyższe obroty, czego pierwsze oznaki widzieliśmy już w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Wówczas główny odczyt „Barometru EFL” dla budownictwa był najwyższy wśród sześciu badanych branż, a wysoka wartość wskaźnika wynikała przede wszystkim z optymizmu dotyczącego planowanych inwestycji. W pierwszym tegorocznym pomiarze optymizm firm budowlanych dotyczy przede wszystkich planowanej sprzedaży. Taka sytuacja to odzwierciedlenie zarówno bardzo dobrej sytuacji na rynku inwestycji mieszkaniowych, prac infrastrukturalnych jak i optymistycznych nastrojów konsumenckich. Jednak jest jedno „ale” – hamulcem może okazać się brak rąk do pracy. Szansą są pracownicy zza wschodniej granicy, ale budownictwo nie jest jedyną branżą, która o nich musi zabiegać. Z podobną sytuacją mamy też do czynienia w automotive, logistyce czy handlu. Dlatego tym bardziej realizacja planów budowlanych może być zagrożona – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Już dawno tak wiele firm budowlanych nie leasingowało


Sygnałem, który potwierdza dynamiczny rozwój branży budowlanej, są również ubiegłoroczne dane napływające z rynku leasingu. Okazuje się bowiem, że w 2017 roku firmy leasingowe sfinansowały maszyny budowlane o łącznej wartości 2,5 mld zł, co oznacza 27,8 proc. wzrost rok do roku. Numerem jeden w finansowaniu sprzętu dla budownictwa jest EFL. Od stycznia do grudnia 2017 roku firma wyleasingowała maszyny budowlane o łącznej wartość 477 mln zł i wypracowała ponadrynkową dynamikę na poziomie 35 proc. r/r. Taki wynik pozwolił EFL wypracować aż 19 proc. udział w rynku.

Eksperci EFL prognozują, że dobra sytuacja w budownictwie utrzyma się w całym 2018 roku i w związku z tym dynamika leasingu maszyn budowalnych powinna być analogiczna do tej z ubiegłego roku – 27,5 proc. r/r.

Już dawno tak wiele MŚP nie planowało tak wiele... sprzedawać


Pierwszy tegoroczny główny odczyt „Barometru EFL” wyniósł 56,8 pkt. i jest porównywalny ze wskaźnikiem sprzed kwartału (58,2 pkt.) oraz sprzed roku (57,1 pkt.). Można więc wciąż mówić o kontynuacji pozytywnych nastrojów w sektorze MŚP. Eksperci EFL zwracają jednak uwagę na bardzo optymistyczne prognozy przedsiębiorców dotyczące sprzedaży usług i produktów. Aż 38% mikro, małych i średnich firm – dwa razy więcej niż rok temu i najwięcej od prawie 2 lat – planuje więcej sprzedawać.

fot. mat. prasowe

Barometr EFL w IV kw. 2017

„Barometr EFL” to syntetyczny wskaźnik, który informuje o skłonności firm z sektora MŚP do rozwoju.


Informacje o badaniu
Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 1-9 lutego 2018 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: